To spór nie o krzyż, ale o upamiętnienie tragedii

  To spór nie o krzyż, ale o upamiętnienie tragedii

  Piotr Zaremba

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Katastrofa smoleńska to nie drugi Katyń. Ale było to zdarzenie na tyle ważne, że warto je upamiętnić. Przed prezydenckim pałacem.
  Krzyż zagrożony - pojawia się hasło, na razie głównie na internetowych forach. Chodzi o krzyż upamiętniający zabitych w katastrofie smoleńskiej ustawiony spontanicznie pod prezydenckim pałacem. Nowy prezydent napomknął o jego przeniesieniu do kościoła. I już czeka nas kolejne polityczne starcie.

  Tak pragmatyczni ludzie jak europoseł PiS Ryszard Czarnecki i jego klubowy kolega europoseł Marek Migalski zdążyli już napisać coś o walce z krzyżem (jak za komuny i jak na laickim Zachodzie) albo snuć analogie ze stalinowskimi metodami. A przecież w Polsce niewielu porywa się na symbol krzyża, na jego obecność w życiu publicznym. Ktoś, kto twierdzi, że to właśnie taka sytuacja, mocno przerysowuje rzeczywistość.


  Na dokładkę - trafnie wychwycił to Paweł Lisicki w "Rzeczpospolitej" i Ludwik Dorn na Salonie 24 - przyjmując ten ton kręgi bliskie prawicowej opozycji szkodzą sobie samym. Można by nawet powiedzieć, zaczynają grać swoją rolę w hecy szykowanej przez Janusza Palikota. Zamiast zastanawiać się, co było przyczyną smoleńskiej tragedii (a tego najwyraźniej Palikot bardzo nie chce, stąd jego wyprzedzające ataki), Polacy zaczną się zastanawiać, czy prezydent Komorowski chcący usuwać krzyż to może następca Bieruta i Bermana. Co oczywiście wiele osób zniesmaczy albo rozśmieszy. A partii Jarosława Kaczyńskiego dopiero co potraktowanej całkiem serio przez prawie połowę elektoratu wyrobi opinię dziwnych, przewrażliwionych fanatyków. Naprawdę tego chcecie?
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FANATYK PISu P.ZAREMBA

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Zrezygnowałem prenumeraty Dziennika Zachodniego od kiedy Zaremba pisze do tej gazety to jednostronna tuba PISu i zwolennik Kaczynskiego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ela ze skoczowa

   micha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   ja i moje kozy i znajomi i nic tego nie zmieni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P. Zaremba, sie jeszcze bardziej osmiesza jak sie wydawalo.

   Wera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Moze niech ten krzyz dac na licytacje, albo przewiezc do Smolenska- bylby wiekszy pozytek. Prostackie myslenie, typowe dla SEKTY. Polecam lekture o sektach, dla otrzezwienia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No wąaśnie @Jerzy K.

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   A mój samochód został pograpany tylko dlatego że, na bocznej szybie miałem przyklejony znaczek z wizerunkiem prezydenta Bronisława Komorowskiego z napisem "Mój prezydent".

   A tak poważnie: czy ci...rozwiń całość

   A mój samochód został pograpany tylko dlatego że, na bocznej szybie miałem przyklejony znaczek z wizerunkiem prezydenta Bronisława Komorowskiego z napisem "Mój prezydent".

   A tak poważnie: czy ci co rysują albo kradną samochody zostawiają informację: niszczę ci auto, bo masz takie a nie inne poglądy polityczne? Bzdura.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   same palikoty

   Jerzy K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Do PO -rąbanych , bogusław,wrocławianin, pablo55 , kto wam płaci za oszczerstwa wobec PIS?
   Chamstwo PO miałem okazję "|poznać " osobiście podczas IItury wyborów, dzięki klakierom pełowców mój...rozwiń całość

   Do PO -rąbanych , bogusław,wrocławianin, pablo55 , kto wam płaci za oszczerstwa wobec PIS?
   Chamstwo PO miałem okazję "|poznać " osobiście podczas IItury wyborów, dzięki klakierom pełowców mój samochód został pograpany tylko dlatego że, na bocznej szybie miałem przyklejony znaczek z Gazety Polskiej z wizerunkiem ś.p.prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z napisem |"Mój prezydent". Ileż trzeba nie bywałego chamstwa żeby zniszczyć komuś auto tylko dlatego że był nim wizerunek prezydenta.
   Itacy właśnie jesteście , chamidła, oszuści , łapówkarze, złodzieje,lodziarze , boicie się Prawa i Sprawiedliwości , żeby tylko nie stracić tzw. kolesiostwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   każdy kto ginie

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Czy każdy kto ginie w wypadku komunikacyjnym, np. na drodze, w katastrofie lotniczej czy kolejowej „składa ofiarę”? Myślę, że złożenie ofiary wymaga podjęcia takiej decyzji, typu...rozwiń całość

   Czy każdy kto ginie w wypadku komunikacyjnym, np. na drodze, w katastrofie lotniczej czy kolejowej „składa ofiarę”? Myślę, że złożenie ofiary wymaga podjęcia takiej decyzji, typu „gotowy jestem oddać swoje życie za drugiego człowieka i decyduję się na śmierć”. Tak np. postąpił święty Maksymilian Kolbe. Przecież nasz polski samolot nie startował do Smoleńska z zamiarem rozbicia się i „złożenia ofiary”. To był tragiczny wypadek wywołujący naturalny smutek. Zmarłym należy się pochówek, szacunek i pamięć o ich życiu ale nie róbmy z nich od razu pomników i nie przypisujmy im automatycznie „składania ofiary”. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaremba nie pieprz głupot

   Bogusław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Panie Zaręba, co Pan pleciesz. To Jarosław Kaczyńscy i jego wspólnicy, chcą przez całą kadencję dokładać nie swojemu prezydentowi. Pamięć i zapis do historii, załatwił Kaczyński z Dziwiszem. Ma...rozwiń całość

   Panie Zaręba, co Pan pleciesz. To Jarosław Kaczyńscy i jego wspólnicy, chcą przez całą kadencję dokładać nie swojemu prezydentowi. Pamięć i zapis do historii, załatwił Kaczyński z Dziwiszem. Ma Wawel dla braciszka i bratowej. Jak pójdzie na ostro to i koty będzie tam KK umieszczał do krypt. Za pieniądze i haki ksiądz się modli. Naród mamy jeszcze na razie ciemny. Tak i Ty Panie Zaręba nie ściemniaj i nie publikuj moherowych tekstów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot the best

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   do "matkakurka" a skąd ty szujo i judzicielu pisowski tu się znalazłeś. To jest bardzo dobre forum o Wrocławiu a Wrocław to nie Polska południowo-wschodnia tylko normalna. Palkot jest...rozwiń całość

   do "matkakurka" a skąd ty szujo i judzicielu pisowski tu się znalazłeś. To jest bardzo dobre forum o Wrocławiu a Wrocław to nie Polska południowo-wschodnia tylko normalna. Palkot jest kontrowersyjny ale potrzebny. Palikot często mówi głośno to o czym wielu tylko myśli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do ludzi z kompleksami

   matkakurka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   ZADAJMY PYTANIA BURACZANEMU ELEKTORATOWI PO! Mówią, że kto pyta nie błądzi, biorąc przykład z posła Palikota (chodzi o pytania do Prezydenta L. Kaczyńskiego)
   chciałbym ze swojej strony zadać jemu...rozwiń całość

   ZADAJMY PYTANIA BURACZANEMU ELEKTORATOWI PO! Mówią, że kto pyta nie błądzi, biorąc przykład z posła Palikota (chodzi o pytania do Prezydenta L. Kaczyńskiego)
   chciałbym ze swojej strony zadać jemu też parę podobnych pytań tylko może troszkę bardziej szczypitielnych z jego dzieciństwa i życia prywatnego no takich jakie zadaje się komuś kogo chce się poznać i mam nadzieję, że jako gentelman i człowiek otwarty i odważny zechce odpowiedzieć w końcu to tylko parę szczegółów z jego życia i kariery politycznej. Ale incipiam:

   1) Czy to prawda, że Marian Palikot, ojciec Janusza Palikota, w czasie II WŚ był szmalcownikiem i za pieniądze wysyłał polskich Żydów do Majdanka i Auschwitz?
   2) Czy to prawda, że w latach 1945-47 Marian Palikot stał się nagle człowiekiem niezmiernie zamożnym? A działo się to w tym czasie, gdy ludzie tracili majątki z powodu zniszczeń wojennych i nacjonalizacji.
   3) Czy to prawda, że Marian Palikot uciekł z Biłgoraja na całe dwa lata, a bezpośrednią przyczyną tej ucieczki, była identyfikacja szmalcowników przeprowadzona przez żołnierzy polskich, na rynku w Biłgoraju?
   4) Czy to prawda, że niejaki Jakub Schumann, polski Żyd, szantażowany i wydany przez Mariana Palikota nazistom, cudem ocalały z transportu do obozu koncentracyjnego, odwiedził rodzinę Palikotów w roku 1963?
   5) Czy to prawda, że Jakubem Schumannem natychmiast zajął się przyjaciel rodziny Palikotów, członek KM PZPR Dechnik?
   6) Czy to prawda, że po tej interwencji losy Jakuba Schumanna są nieznane?
   7) Czy to prawda, że Marian Palikot był alkoholikiem i przyczyną jego śmierci było przysłowiowe „zapicie na śmierć”?
   8) Czy top prawda, że nieprzytomnie pijany Marian Palikot zmarł na chodniku?
   9) Czy to prawda, że Janusz Palikot był świadkiem śmierci swojego ojca Mariana Palikota i nie udzielił ojcu pomocy?
   10) Co stało się z majątkiem Mariana Palikota? Kto był spadkobiercą i czy pieniądze zdobyte na tak ohydnym procederze zostały zainwestowane w firmy Janusza Palikota?
   11) Czy z powodu przeżyć z dzieciństwa i wychowania odebranego od ojca mordercy i alkoholika, Janusz Palikot nie doznał trwałego urazu psychicznego?
   12) Czy Janusz Palikot powinien poddać się badaniom w klinice psychiatrycznej, aby sprawdzić jaki wpływ ma przeszłość ojca mordercy i alkoholika, na obecną działalność Janusza Palikota, która nosi znamiona poważnych zaburzeń psychicznych.
   13) Czy ciało Mariana Palikota nie powinno być ekshumowane, aby zbadać przyczynę śmierci i ewentualny udział osób trzecich, w tym Janusza Palikota?
   14) Czy to nie dziwne, że Janusz Palikot syn alkoholika, który widział tragedię ojca i własną, buduje fabrykę z tanim alkoholem, przyczyną milionów podobnych nieszczęść? Czy takie zachowanie nie świadczy o wyjątkowo cynicznej naturze Janusza Palikota, chęci zysku za wszelką cenę przypominającej zachowania ojca?
   15) Czy Janusz Palikot chcąc odkupić winy ojca, nie powinien zamieścić na swoim blogu fotografii swojego ojca, aby poszkodowani przez Mariana Palikota Żydzi oraz ich krewni, mogli rozpoznać swojego oprawcę?
   16) Czy Janusz Palikot, który najprawdopodobniej zainwestował brudne i krwawe pieniądze Mariana Palikota, nie powinien wypłacić rodzinom prześladowanych Żydów odszkodowania?
   Mam nadzieję, że te parę pytań nie nastręczy panu posłowi trudności z odpowiedzią, no już szczytem marzeń moich jest aby to zrobił publicznie w ramach kampanii miłości i pojednania narodowego. Serdecznie pozdrawiam.
   Jak ktoś ma chęć może wziąć udział w ankiecie dotyczącej tego tematu:
   http://www.bronekkomorowski.republika.pl/ankieta.html
   http://www.kontrowersje.net/blogi/matkakurka
   ===
   PO nie trzeba zatapiać. Ich wyborcy: Młodzi "Wykształceni" (?) z Małych Wsi w Wielkim Mieście z Dużymi Kompleksami -- zatopią się sami. Wystarczy dać mówić Tuskowi, Komorowskiemu, Palikotowi, Niesiołowskiemu, Bartoszewskiemu, etc. I nie przerywać.
   Dla chcacych sie uczyc polecamy: abcnetzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w odpowiedzi autorowi

   pablo55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Srutututu. Rację ma "karol" - tu chodzi o palenie zniczy i pośmiertne kreowanie beznadziejnego prezydenta na bohatera narodowego. A w warstwie politycznej - ostatnia nadzieja pis na przetrwanie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama