Bachowska uczta od dziś w Gliwicach

  Bachowska uczta od dziś w Gliwicach

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Światowej sławy artyści, wielkie dzieła i tacy wykonawcy. W Gliwicach rozpoczyna się dziś XI Gliwicki Festiwal Bachowski. To unikalna impreza muzyczna, potrwa do 26 lipca.
  Jak co roku - szykują się muzyczne hity i gwiazdy tego gatunku muzyki. Pierwszy z koncertów zaplanowano dzisiejszego wieczoru w Ruinach Tearu Miejskiego w Gliwicach. Usłyszymy Allana Rassmusena wraz z orkiestrą barokową Arte dei Suonatori.

  Inauguracyjny koncert będzie nosił tytuł Johann Sebastian Bach - koncerty klawesynowe.
  Allan Rasmussen to jeden z najciekawszych współczesnych organistów i klawesynistów europejskich, którego można usłyszeć w czasie nabożeństw w prostestanckim Frederiksberg w Kopenhadze. Artysta, absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, wraz przyjaciółmi założył kwartet Baroque Fever, z którym występował na europejskich festiwalach.

  Z kolei Arte dei Suonatori jest na scenie międzynarodowej najepiej rozpoznawaną polską orkiestrą barokową. Muzycy poruszają się w przebogatej stylistyce, od początku współpracują też ze światowej sławy artystami.

  Kolejna odsłona jest zapowiedziana na 16 lipca (czyli w piątek) o godz. 19. w kościele pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszecka 36. Usłyszymy wówczas recital słynnej prof. Urszuli Bartkiewicz - L'Eeurope Galante. Warto przypomnieć, że ta znana w świecie klawesynistka i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest posiadaczką Fryderyka za wydany 10 lat temu 4-płytowy album z nagraniem całego Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha.

  21 lipca w kościele pw. św. Bartłomieja posłuchamy natomiast Bacha wykonywanego na cztery ręce - z rec italem wystąpią Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, utalentowane bliźniaczki, znane w świecie wirtuozki klawesynu.

  Natomiast 26 lipca w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Kościelnej (okolice Rynku) czeka nas koncert Aus der Tiefen. Wystąpi plejada znakomitych wykonawców. Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta, Julita Mirosławska (sopran), Jakub Burzyński (kontratenor i dyrygent), Mariusz Cyciura (tenor), Michał Janczak (bas), marcin Sochan i Agnieszka Obst (skrzypce barokowe), Tomasz Frycz (wiolonczela barokowa), oraz Grzegorz Zimak (kontrabas barokowy) i Mirosław Feldgebel - na klawesynie.

  Warto podkreślić, że z roku na rok impreza zyskuje coraz więcej zwolenników. Nieocenionemu Piotrowi Oczkowskiemu, dyrektorowi artystycznemu festiwalu i jego pomysłodawcy, od lat udaje się nie lada sztuka - rozbudowywać renomę tej imprezy i przekonać publiczność, że nie jest to muzyka tylko dla wąskiego grona odbiorców - przeciwnie. Przybywa więc miłośników tej muzyki w różnym wieku przekonanych, że te piękne dzieła trafiają do wszystkich muzycznych wrażliwców. Przyjeżdżają tu wielbiciele tej muzyki z różnych części południowej Polski, a nawet - zza południowej granicy.

  Bilety są w bardzo przystępnych cenach zważywszy na fakt, że mówimy o wykonawcach światowej sławy - kosztują w granicach od piętnastu do dwudziestu kilku złotych (w zależności od miejsca koncertu). Można je kupować tuż przed występami.

  Współorganizatorem festiwalu jest gliwicki samorząd.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama