18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na walcowni ISD Huty Częstochowa czeka praca dla umysłowych

Janusz Strzelczyk
Na wydziałach produkcyjnych, gdzie jeszcze niedawno były postoje, dziś praca wre przez całą dobę
Na wydziałach produkcyjnych, gdzie jeszcze niedawno były postoje, dziś praca wre przez całą dobę fot. artur młynarczyk
Zarząd ISD Huty Częstochowa proponuje pracownikom administracji robotę w walcowni, dając na zachętę dwie pensje ekstra, w jednorazowej wypłacie. Po miesiącach kryzysowej posuchy są zamówienia, brakuje ludzi na produkcji.

- Rynek się ruszył - mówi Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska. - Potrzebujemy ludzi na produkcji, stąd oferta dla pracowników administracyjnych, dozoru technicznego. Na razie propozycję przyjęło kilka osób. Potrzeba kilkudziesięciu. Nie ma żadnych nacisków. To jest tylko dobra wola pracowników, czy przyjmą taką propozycję.

Kto się zdecyduje na pracę w systemie czterobrygadowym (wydziały produkcyjne pracują w ruchu ciągłym), ma zagwarantowane, że zachowa swoją dotychczasową pensję, jeśli na stanowisku, które obejmie jest niższe wynagrodzenie. Chętni spoza administracji dostają dodatkowo, jednorazowo jedną pensję.

- Jeszcze niedawno, pod koniec kwietnia, podpisywaliśmy z zarządem pakiet oszczędnościowy, bo kryzys nas dusił - mówi Andrzej Gwiazda, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Huty Częstochowa. - A teraz, gdy jest lato i może ludzie chętnie by nawet poszli na postojowe, to brakuje rąk do pracy.

Gwiazda dodaje, że związkowcy nie będą naciskać na pracodawcę, aby podnosił płace, choć przyszła koniunktura. Będą jednak chcieli przywrócenia starego systemu premiowania.

Więcej zamówień to jednak jeszcze nie gwarancja, że huta ma już kryzys za sobą. - To są zamówienia krótkookresowe - przestrzega Łęski. - Nie można nawet mówić o stabilizacji. Cykle w branży metalurgicznej, które zwykle przebiegały w okresach kilkuletnich, teraz znacznie się skróciły.

Dlatego w hucie nie odwołano jeszcze alertu. Nadal obowiązuje plan oszczędnościowy, którego jednym z głównych punktów jest restrukturyzacja zatrudnienia, czyli mniej pracowników. Związki nie zgodziły się na renegocjacje pakietu socjalnego, podpisanego w 2005 roku, który gwarantuje zatrudnienie przez 10 lat, do 2015 roku. Pracę tracą ci, których nie obejmuje pakiet socjalny. Są to osoby, które mają umowy o pracę na czas określony. Huta nie przedłuża z nimi umów. Z 500 zatrudnionych na takich warunkach połowa już nie pracuje. Przedsiębiorstwo, mimo braku ludzi na produkcji, nie szuka nowych pracowników. Na razie chce wypełnić luki już zatrudnionymi. Jeśli jednak zamówień będzie przybywać, zacznie szukać fachowców przez firmy zewnętrzne. Nowi ludzie będą pracować w hucie, ale zatrudnieni będą przez takie właśnie firmy. Walcownia wytwarza teraz około 60 tysięcy ton wyrobów miesięcznie, podczas gdy próg opłacalności to około 40 tysięcy ton. Jednak kontrahenci są bardzo ostrożni. Podpisują krótkie kontrakty, patrzą na ceny surowców.
- Trochę odetchnąłem, gdy się dowiedziałem, że jest więcej roboty - mówi hutnik Dariusz Nowak. - Od ponad roku było przecież kiepsko. Baliśmy się, że powtórzy się sytuacja sprzed 2005 roku, gdy huta była bankrutem.

W tym roku dwukrotnie, w styczniu i marcu, pensje były wypłacane w ratach, co nie zdarzyło się w hucie od ponad pięciu lat. Wprowadzano też postojowe, za które pracownicy dostawali 85 procent wynagrodzenia, albo szli na urlopy, jeśli chcieli zachować 100-procentowe pobory.

Oszczędzają
Zarząd ISD Huty Częstochowa nadal szuka oszczędności, a jedną z nich jest ograniczenie zatrudnienia.
Średnia płaca w hucie wynosi około 3,6 tysiąca złotych brutto miesięcznie.
Pakietem socjalnym, podpisanym w październiku 2005 r., jest objętych ok. 4 tys. pracowników. Zaproponowano przejście na emerytury przed 2015 rokiem tym, którzy nabędą uprawnienia do tego roku, ale zgodnie z pakietem socjalnym nie muszą automatycznie przejść na emeryturę. Z tej formy będzie mogło skorzystać 700 osób. Dostaną trzymiesięczne odprawy, a pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie będą musieli chodzić do pracy, choć będą pobierać pełne pensje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera