Likwidator papierni w Kaletach ukrył przed wierzycielami 1,2...

  Likwidator papierni w Kaletach ukrył przed wierzycielami 1,2 mln zł

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Opieszałość i niegospodarność oraz nieprawidłowości przy sprzedaży majątku likwidowanych firm - to główne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec likwidatorów przedsiębiorstw państwowych. Z najnowszego raportu wynika, że od 2001 roku najwięcej błędów popełnili w województwie śląskim.
  Winą za taki stan rzeczy NIK obarczyła w dużej mierze wojewodę, który nie sprawował skutecznego nadzoru nad likwidatorami. Nasz wojewoda np. najdłużej w Polsce zwlekał z podjęciem decyzji o rozpoczęciu likwidacji firmy: w przypadku Beskidzkich Zakładów Garbarskich Bestan w Żywcu na podjęcie decyzji potrzebował 6 lat i 5 miesięcy!

  NIK skontrolowała 15 likwidowanych przedsiębiorstw. Nie miała zastrzeżeń do przebiegu likwidacji Przedsiębiorstwa Drobiarskiego w Koziegłowach.
  Pięć likwidacji oceniła pozytywnie, mimo uchybień, negatywną ocenę otrzymało dziewięć. Najczęstsze błędy to opieszałość i nieprawidłowości przy sprzedawaniu majątku oraz świadczące o niegospodarności wydatki likwidatorów, którzy na lata rozciągali swoją robotę. Rekordzista likwidował firmę przez osiem i pół roku!

  Ekonomista prof. Andrzej Barczak przypomina anegdotę o tym, jak pewien adwokat przez 40 lat prowadził sprawę spadkową, którą na łożu śmierci przekazał synowi. Ten w trzy godziny się z nią uporał i czym prędzej przybiegł z dobrą nowiną do umierającego ojca. Głupcze! Coś ty zrobił! Z czego teraz będziesz żyć? miał odpowiedzieć stary mecenas.

  - Ten przykład idealnie pasuje do likwidatorów. Im dłużej prowadzą likwidację firmy, tym więcej zarabiają. A mówimy o dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie! Likwidatorzy nie są więc zainteresowani szybkim działaniem - mówi prof. Barczak.

  Z raportu NIK wynika, że nierzetelnie działali likwidatorzy przy zbywaniu mienia następujących przedsiębiorstw (głównie nieruchomości): Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Obsługi Inwestycji i Budownictwa w Katowicach, Zakładów Artykułów Technicznych i Galanteryjnych Polgal w Częstochowie, Przedsiębiorstwa Remontów i Eksploatacji Domów Łabędy w Gliwicach czy Domu Mody Elegancja w Katowicach.

  Z kolei likwidator Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kaletach ukrył przed wierzycielami 1,2 mln zł ze sprzedaży nieruchomości - czytamy w raporcie.

  Likwidatorzy nierzetelnie przeprowadzali też przetargi. W przypadku likwidowanego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Obsługi Inwestycji i Budownictwa w Katowicach przetarg wygrał oferent, który wcale nie zaproponował najwyższej ceny.

  NIK stwierdziła również przypadek zaniżenia wartości sprzedawanych udziałów w firmie. Tak było w przypadku papierów wartościowych Przedsiębiorstwa Remontów i Eksploatacji Domów sp. z o.o. Łabędy.

  Likwidatorzy państwowych firm wykazali się także wyjątkową niegospodarnością w wydatkach. Zlecali np. opracowywanie ekspertyz i opinii, których potem nie wykorzystywali, dodatkową, zbędną obsługę prawną albo zatrudniali osoby, które faktycznie nie wykonywały żadnej pracy.

  - Za taki stan rzeczy oprócz organów założycielskich odpowiada nasze prawo, które mówi, że prawidłowość postępowania likwidatora ocenia sędzia komisarz. A sędziowie z sądów powszechnych znają się na prawie, ale nie na gospodarce - podsumowuje prof. Barczak.

  Co na to wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk?
  - Procesy likwidacji przedsiębiorstw są bardzo skomplikowane, napotykają różne trudności, które nie zawsze dają się przewidzieć w momencie planowania. Jednak od 2007 roku, kiedy objąłem urząd, liczba przedsiębiorstw pozostających w nadzorze wojewody śląskiego zmniejszyła się o ponad trzy czwarte. Wszyscy likwidatorzy, w stosunku do których NIK miała szczególne zastrzeżenia, zostali już wcześniej odwołani ze swych funkcji. Pozostali zostali zobowiązani m.in. do przedkładania dodatkowych informacji miesięcznych o postępach w procesie likwidacji - tłumaczy wojewoda Łukaszczyk.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojewoda

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 30

   pojęcie wojewoda śląski staje się w Polsce synonimem .......

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama