Niemieckie kolonie dla dzieci powodzian z województwa...

  Niemieckie kolonie dla dzieci powodzian z województwa śląskiego

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasi zachodni sąsiedzi za pośrednictwem organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zapraszają do siebie blisko 3 tys. dzieci powodzian.
  Pobyt jest bezpłatny, a PNWM pokrywa prawie w całości koszty przejazdu i koszt ubezpieczenia. Tymczasem chętnych do wyjazdu dzieci z naszego regionu jest za mało. Na 1436 zgłoszeń tylko 111 pochodzi z województwa śląskiego (wczoraj dołączyło jeszcze 81 uczniów z Bierunia).

  Z Bad Freienwalde wróciła już 35-osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej z Hecznarowic (powiat bielski). Dzieciaki miały tam okazję spotkać się m.in.
  z niemieckim ministrem sportu, chodziły na basen i zdobywały wieże widokowe. W połowie lipca przyjechało też 41 dzieci z Kłomnic (pow. częstochowski), a jutro do Bad Freienwalde wyjedzie 35 młodych goleszowian.

  - Na wakacje do Niemiec jadą dzieci m.in. z Wrocławia, Opola, Poznania, Sandomierza, Wilkowa czy Tarnowa. Na kolejnych chętnych nadal czeka 1,5 tys. wolnych miejsc w różnych częściach Niemiec. Mamy oferty m.in. z Magdeburga, Berlina czy Neuhardenberga - mówi Anna Lechowicz z biura PNWM.

  Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy zebrać kilka osób, podać wiek uczestników i przybliżony termin wyjazdu. - My szukamy odpowiednich ośrodków, nawiązujemy kontakt, pomagamy w wypełnianiu wniosków i współfinansujemy pobyt i przejazd - wyjaśnia Lechowicz.

  Wysokość dotacji przyznawana jest indywidualnie. Każda rodzina czy organizacja z Niemiec, która decyduje się przyjąć do siebie dzieci, otrzymuje 18 euro na każdego gościa z Polski. Zapewnia mu nocleg, wyżywienie i atrakcje podczas pobytu. Szczegóły pod adresem powodz@pnwm. org i pod nr tel. 22 518 89 35 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-13.30).

  Wakacyjna oferta z Niemiec nie dotarła jeszcze ani do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, ani do Kuratorium Oświaty. W Bieruniu kolonie z PNWM nagłośniło Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka Wyspa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama