Ważne
  Niepełnosprawni mogą pracować

  Niepełnosprawni mogą pracować

  Grażyna Krawczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawie 100 tys. zł będzie kosztował program aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, który ruszył w Jaworznie. Szansę na pomoc w zdobyciu zawodowych kwalifikacji ma 255 osób.
  Wczoraj doradcy zawodowi rozmawiali z osobami zakwalifikowanymi do programu. Dopiero po tych rozmowach, specjaliści ustalą w jakich zawodach najlepiej będzie szkolić niepełnosprawnych.
  - Chcemy jak najlepiej wykorzystać ich atuty i jednocześnie uwzględnić zapotrzebowania rynku pracy, predyspozycje i zainteresowania - tłumaczy Wiesława Polańska.

  Powiatowy Urząd Pracy, który realizuje program zamierza poinformować o swojej akcji także lokalnych pracodawców. To od nich przecież zależy, czy akcja się powiedzie. Przedsiębiorcy dostaną specjalnie przygotowane broszury.

  Niepełnosprawni chcieliby znaleźć pracę. Jednak, jak twierdzą, wcześniej należy przekonać pracodawców by przestali się obawiać zatrudniać ludzi takich jak oni.

  - Takie obawy ma wielu pracodawców. Czasem wynikają z niewiedzy, bo ludzie, którzy zarządzają firmami nie mają świadomości, jakie korzyści daje zatrudnienie niepełnosprawnych. Z drugiej jednak strony trzeba otwarcie powiedzieć, że konkurencja na rynku pracy jest duża, a osoby niepełnosprawne często są po prostu gorzej wykształcone i dlatego w walce o dobrą pracę przegrywają - mówi Piotr Czarnota, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Ratownik Górniczy" w Jaworznie, który sam porusza się na wózku inwalidzkim.

  Tymczasem pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego może liczyć na dofinansowanie do jego wynagrodzenia i szkolenia, refundację składek na ZUS lub zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

  W jaworznickim programie mogą wziąć udział niepełnosprawni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

  Zajęcia będą się odbywały do końca roku. Całe przedsięwzięcie finansowane jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama