Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto wie, co oznacza skrót CKK Katowice?

Justyna Przybytek
Dawny gmach GCK przy pl. Sejmu Śląskiego, to dziś siedziba CKK Katowice
Dawny gmach GCK przy pl. Sejmu Śląskiego, to dziś siedziba CKK Katowice Arkadiusz Ławrywaniec
Centrum Kultury Katowice? Pamiętacie co to? Nowa instytucja, powstała z połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej, oficjalnie pod nową nazwą działa od 1 lipca. Nowej nazwy jeszcze nikt nie kojarzy. W CKK pilnie pracują, aby nas do nie przyzwyczaić.

Centrum Kultury Katowice, czyli nowa instytucja katowicka instytucja kultury powstała z połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej pod nową nazwą działa od 1 lipca.

Na razie zmiany są niewielkie: działa domena internetowa www.ck.art.pl, ale nowa strona będzie gotowa dopiero za około trzy tygodnie, do tego pracownicy posługują się nowymi adresami mailowymi.

W planach jest więcej nowości. Na gmachu dawnego GCK pojawi się nowa, podświetlona nazwa: Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek oraz tablica informująca o połączeniu dwóch instytucji. Powoli przygotowywane są w budynku przy pl. Sejmu Śląskiego pomieszczenia dla pracowników Estrady, którzy planowo opuszczą dotychczasową siedzibę przy ul. Kościuszki. Budynek w Brynowie pozostanie we władaniu CKK, jednak na razie nie wiadomo, co będzie się tam znajdowało Izabela Kosowska-Osman, dyrektor CKK, zapewnia, że przy połączeniu nikt nie straci pracy. W sumie w CKK pracuje 60 osób.

- Każdy ma przydzielone zadania. Pracy jest sporo, bo przejęliśmy organizację wydarzeń zarówno po GCK, jak i Estradzie, do tego planujemy realizować nowe pomysły. W planach mamy benefisy znanych artystów, w listopadzie Marii Koterbskiej, potem Franciszka Pieczki. Oprócz tego spotkania z ludźmi kultury i sztuki: aktorami, pisarzami, reżyserami, czy na przykład scenografami - opowiada Izabela Kosowska-Osman.
O fuzji Estrady i GCK zdecydowali w lutym tego roku katowiccy radni, uchwałę podjęli na wniosek władz miasta.

Połączenie ma według nich przyczynić się do lepszej realizacji przez miasto zadań z zakresu kultury, lepszego funkcjonowania obu instytucji oraz podniesienia rangi i znaczenia miasta Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej, a także ma doprowadzić do zintensyfikowania działań zmierzających do uzyskania dla Katowic tytułu "Europejskiej Stolicy Kultury 2016".

Uchwałę intencyjną w sprawie połączenia radni podjęli już w lipcu 2009 r. Jednak, aby fuzja była możliwa, należało ją jeszcze podać do publicznej wiadomości. Trochę czasu zabrało także opracowanie statutu CKK.
O tym, że CKK będzie nosiło imię tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem wicemarszałek senatu Krystyny Bochenek Rada Miasta zdecydowała pod koniec kwietnia tego roku.

- Pani senator w tym miejscu organizowała prawie wszystkie swoje Dyktanda, ale również wiele akcji społecznych i charytatywnych - uzasadniała projekt uchwały Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!