Katowice: Dla powodzian zoastały resztki funduszy

  Katowice: Dla powodzian zoastały resztki funduszy

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Do końca lipca samorządy woj. śląskiego mogą jeszcze wnioskować o pomoc państwa dla powodzian. Według danych wojewody, w regionie wypłacono już prawie wszystkie zasiłki do 6 tys. zł; gminom pozostała jednak duża część środków na remonty i odbudowę budynków.
  Jak poinformował podczas czwartkowego briefingu wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, 83 gminom regionu przekazano do tego dnia ponad 17,2 mln zł na zasiłki celowe do 6 tys. zł dla 4536 poszkodowanych rodzin.

  Według danych na 13 lipca, 81 lokalnych ośrodków pomocy społecznej wypłaciło poszkodowanym rodzinom łącznie 4516 zasiłków do 6 tys. zł na łączną kwotę ponad 14 mln zł. Urzędnicy wydali też w całym regionie 561 decyzji odmownych.


  Wojewoda poinformował też, że na wypłaty kwot do 20 tys. zł na remonty i odbudowę zgłoszonych przez gminy łącznie 1133 zniszczonych budynków mieszkalnych, 60 gmin otrzymało dotąd blisko 15,4 mln zł. Z tych środków w 15 gminach 121 rodzin otrzymało na razie razem niespełna 1 mln zł.

  Z kolei na wypłaty pomocy do 100 tys. uwarunkowanej wcześniejszą decyzją rzeczoznawcy 12 gmin otrzymało łącznie prawie 6,8 mln zł. Gminy te zgłosiły, że takiej pomocy potrzebuje u nich łącznie 94 rodzin. Na razie tylko jeden ośrodek pomocy społecznej wypłacił dwóm rodzinom łącznie 85 tys. zł.

  - Te wnioski (o środki na odbudowę budynków - PAP) są realizowane w różny sposób. Są gminy, które intensyfikują bardzo mocno wywiady i wypłaty, ale są i takie które trzeba dopingować, aby to realizować w sposób kompetentny i szybki - ocenił Łukaszczyk.

  Urzędnicy wojewody poinformowali też o rozpoczętej w ostatni piątek koordynowanej przez sanepid akcji odkomarzania terenów popowodziowych woj. śląskiego. W pierwszym etapie objęła ona tereny gmin: Lędziny, Chełm Śląski, Imielin, Pszczyna, Porąbka, Wilamowice, Bieruń, Bojszowy, Bestwina oraz Miedźna.

  W dalszej kolejności akcja obejmie tereny wokół: Raciborza, Kłobucka, Cieszyna, Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Żywca i Czechowic-Dziedzic. Według informacji inspektorów sanitarnych, pogoda w ostatnich dniach sprzyja sprawnemu przeprowadzeniu odkomarzania.

  Akcja odkomarzania na każdym terenie jest poprzedzona jego analizą i określeniem miejsc wylęgu i życia owadów. Opryski prowadzone są wieczorami. O planowanym odkomarzaniu - ze względu na bezpieczeństwo pszczół - informowani muszą być m.in. pszczelarze. PAP

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo