Maszyna parowa z Huty Baildon trafiła do Muzeum Śląskiego

  Maszyna parowa z Huty Baildon trafiła do Muzeum Śląskiego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gigantyczna maszyna parowa z Huty Baildon została w czwartek przetransportowana została na teren dawnej kopalni Katowice, gdzie w przyszłości stanie się jedną z atrakcji Muzeum Śląskiego.
  Maszyna parowa z 1904 r. to jedyne co zostało z zabytkowych maszyn dawnej huty Baildon. W 2012 r., kiedy na terenie byłej kopalni Katowice zostanie wybudowane Muzeum Śląskiego, stanie się jednym a ciekawszych eksponatów.

  Pracownicy dawnej Huty nie ukrywają zadowolenia. Związkowcy z Solidarności w BGH (firmy na terenie której maszyna stoi) od lat zabiegali o to, aby ratować hutnicze zabytki. Opowiadają, że kiedy pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku inżynierowie - muzealnicy z Wielkiej Brytanii, z Międzynarodowego Stowarzyszenia Maszyn Parowych przyjechali do Huty Baildon zobaczyć stare hutnicze urządzenia, pokazano im właśnie przewożony wczoraj zespół walcowniczy IV z maszyną parową z 1904 r.
  Byli pod takim wrażeniem - jak wspominają pracownicy dawnej huty - że chcieli maszynę natychmiast kupić i wywieść na wyspy. Na Śląsku znacznie trudniej było przekonać kogokolwiek, że stare hutnicze urządzenia są piękne i cenne.

  - W 2003 r., dwa lata po upadku Huty, kiedy radni Katowic uchwalali zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, na obszarze dawnego zakładu było 13 obiektów, w których zamontowano cenne zabytki techniczne objęte lokalną ochroną konserwatorską - tłumaczy Andrzej Karol przewodniczący związku.

  W końcu się udało. Na operację przewiezienia jej te kilkaset metrów, pieniądze wykłada Wojewódzki Konserwator Zabytków - to 159 tys. zł.

  ZOBACZ ZDJĘCIA, JAK W CZWARTEK ROZEBRANO MASZYNĘ PAROWĄ I PRZETRANSPORTOWANO JĄ NA NOWE MIEJSCE

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama