W Częstochowie powstały kurtyny wodne. Upał doskwiera

  W Częstochowie powstały kurtyny wodne. Upał doskwiera

  Beata Marciniak, Rafał Kuś

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Panek w powiecie kłobuckim mają sucho w kranach, oszczędzają każdą kroplę wody. W Częstochowie w ruch poszły strażackie sikawki i miejskie polewaczki. Wszyscy walczą z upałem.
  Władze gminy Panki apelują do mieszkańców o powstrzymanie się od podlewania ogródków, napełniania basenów i mycia samochodów. Przerwy w dostawach wody rozpoczęły się przed tygodniem. W weekend w kranach już nie płynęła, a teraz ledwie kapie.

  - Nie mieliśmy wody w weekend. Teraz jest, ale ma bardzo niskie ciśnienie - mówi Ryszard Brzęczek, który ma gospodarstwo rolne i zwierzęta hodowlane, które musi poić.

  Gospodarze ratują się jak mogą. Ryszard Brzęczek pożyczył od miejscowych strażaków ochotników mały zbiornik, żeby trzymać w nim żelazną rezerwę wody. Ma też niewielki zapas w starej wannie.

  - Mam byki, krowy, świnie i konie. Zwierzęta też potrzebują wody - mówi Brzęczek.

  Gmina czerpie wodę z ujęcia w Krzepicach, które nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania Panek, bo zużycie wody jest teraz ponadtrzykrotnie większe niż normalnie.

  Tymczasem częstochowscy strażacy rozwinęli węże gaśnicze na placu Biegańskiego. Tryskająca z nich od południa do wieczora zimna woda daje przyjemną ochłodę.

  - Strumień sięga dwóch metrów, węże mają końcówki, które dają efekt prysznica - wyjaśniają strażacy.
  Podłączone do miejskich wodociągów węże cieszą mieszkańców. - Bardzo fajna sprawa, ludzie przy takim upale chętnie korzystają z wszelkich sposobów ochłody - twierdzi Anna Kmita, częstochowianka.
  - Cieszyłbym się, gdyby zamontowano więcej takich punktów. Pomagają przetrwać upał w mieście - mówi Krzysztof Kromiszewski, mieszkaniec Częstochowy.

  Na terenie miasta czynne są także fontanny, w których często kąpią się rozgrzani słońcem przechodnie.
  - Woda w fontannach jest przebadana - wyjaśnia Dariusz Nowicki, dyrektor sanepidu.- Jednak wodotryski nie są przeznaczone do kąpieli i pod żadnym pozorem nie powinno się pić z nich wody.
  Po raz pierwszy od 10 lat na ulice miasta wyjechały polewaczki.

  - Niestety, woda szybko paruje i efektu nie widać, ale jest jednak odczuwalny - mówi Tomasz Jamroziński z biura prasowego Urzędu Miasta.

  Polewaczki mają również zapobiec topieniu się asfaltu.

  - W ścisłym centrum miasta, od godz. 8 do 18, jeździ jeden taki pojazd. Jego dzienna praca kosztuje 700 zł - mówi Marta Górska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama