PKS sprzedaje dworzec w Wiśle

  PKS sprzedaje dworzec w Wiśle

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dworzec PKS w Wiśle został wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za 4,8 mln zł. Mieszkańcy i urzędnicy są przygnębieni - nikt nie wyobraża sobie, jak teraz poradzi sobie ta żyjąca z turystów miejscowość.
  - To fatalne dla miasta - komentuje Jan Cieślar, wiceburmistrz Wisły.
  W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy i turyści.
  - Jak będziemy jeździć, gdy sprzedadzą dworzec? - pyta Ewa Kocur z Wisły Jawornika.

  Magdalena Pikos z Pszczyny, która na wiślańskim dworcu czekała wczoraj przed południem na połączenie do Istebnej, nie ukrywała, że choć ma samochód, to nie zawsze może z niego skorzystać. Czasem jedynym wyjściem zostaje autobus.

  - To w końcu duża dogodność. I znacznie tańsza, bo jazda samochodem z Pszczyny kosztowałaby mnie ze 100 złotych, a na podróż koleją i PKS wydam najwyżej 30 złotych. Sprzedaż dworca to jest zły pomysł - przekonuje.

  Ale w PKS Cieszyn, spółce do której należy wiślański dworzec, podkreślają, że sprzedaż to konieczność.
  - Nie stać nas na jego utrzymanie. Rocznie wydajemy na to około miliona złotych. Tymczasem dochód z wynajmowania hoteliku czy opłat innych linii za wjazd na teren tego dworca to nieco ponad sto tysięcy złotych - wylicza Józef Mendrek, dyrektor ds. administracyjnych cieszyńskiej spółki.

  Sprzedaży dworca chcą zapobiec wiślańscy samorządowcy. Wysłali wniosek do Ministerstwa Skarbu Państwa o wyłączenie z programu prywatyzacji dworca autobusowego lub też o przekazanie go nieodpłatnie Wiśle. Ministerstwo nie dało się jednak przekonać.

  W Warszawie ocenili, że sprzedaż dworca nie wpłynie na możliwość korzystania przez mieszkańców Wisły i okolic z usług przewozowych PKS, a także innych przewoźników, którzy działają na terenie miasta. Urzędnicy zaznaczyli, że inni przewoźnicy też kursują po Wiśle i zatrzymują się na przystankach wzdłuż głównej ulicy miasta.

  Z kolei nieodpłatne przekazanie dworca gminie jest wykluczone, bo skarb państwa nie ma takiej możliwości.

  Józef Mendrek z cieszyńskiego PKS kategorycznie zaprzecza, że sprzedaż dworca spowoduje utratę połączeń autobusowych.

  - Wisła nie straci żadnych połączeń! Wszystkie będą zachowane - podkreśla. - Poinformowaliśmy już korzystających z naszego dworca przewoźników. Wyznaczyliśmy alternatywne miejsce do odjazdów na wysokości dworca PKP. Jest tam mały plac, gdzie ruch może odbywać się bez problemów Wstępne porozumienie z koleją jest już zawarte - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naprawdę Szkoda

   Konrad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 26

   Niestety bardzo smutna wiadomość, tym bardziej,że Wiślański dworzec PKS to przynajmniej dla mnie magiczne miejsce, ciekawe miejsce tak jak cała Wisła , chociarz można zauważyć ,że od paru lat...rozwiń całość

   Niestety bardzo smutna wiadomość, tym bardziej,że Wiślański dworzec PKS to przynajmniej dla mnie magiczne miejsce, ciekawe miejsce tak jak cała Wisła , chociarz można zauważyć ,że od paru lat Wisła to już nie ta Wisła .
   Jeszcze parę lat temu Wisła była w miarę spokojnym miastem. A teraz , wczoraj byłem w Wisle. Ludzi tłum, samochodowy korek, gastronomia nastawiona na ilość a nie na jakość . Trudno znaleźć miejsce aby się napić kawy a jeżeli już to stoją nad tobą aby się miejsce zwolniło itp.
   Bardzo dużo przyjezdnych z całej Polski.
   Najlepiej wszystko sprzedać a na miejscu dworca PKS wybudować Bank Lub salon sprzedaży tel komórkowych...
   WIDAĆ JUŻ JAKIŚ CWANIAK Z WARSZAWY ALBO ZKĄDINĄD TRZYMA ŁAPĘ NA PULSIE.
   Miejsce Wiślańskiego dworca PKS to atrakcyjne miejsce.


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dworzec PKS

   spokojny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 41

   Nie zaluje tego komunistyczno-esbeckiego g....odolka. Najochydniejsza pseudouzdrowiskowa miejscowosc w tej czesci europy.Zlikwidowac im kolej i autobusy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Decentralizacja...pilnie potrzebna!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 44

   cytat...z artykułu..."Z kolei nieodpłatne przekazanie dworca gminie jest wykluczone, bo skarb państwa nie ma takiej możliwości. "-a nam takie państwo co nie może jest nie potrzebne!!! co znaczy nie...rozwiń całość

   cytat...z artykułu..."Z kolei nieodpłatne przekazanie dworca gminie jest wykluczone, bo skarb państwa nie ma takiej możliwości. "-a nam takie państwo co nie może jest nie potrzebne!!! co znaczy nie może? To ma służyć mieszkańcom,turystom itd. Dworce są budynkami użyteczności publicznej. Są wizytówką miasta, gminy itd. Jak wyglądają widać,na każdym dworcu!!! Co zrobiono ze starym dworcem w Katowicach to jest kompromitacja.Dworce i to wszystkie trzeba oddać, samorządom-oczywiście z częścią dochodów zagrabianych przez skarb państwa i tam marnowanych w znacznym stopniu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddać Ślask w leasing....

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 41

   Swego czasu aktualny Minister Obrony,Pan R.Sikorski publicznie obwieścił: "Oddać ten cały Śląsk z jego problemami". Miał Pan rację Panie Ministrze.Państwo sobie z tym problemem nie radzi!
   cytat z...rozwiń całość

   Swego czasu aktualny Minister Obrony,Pan R.Sikorski publicznie obwieścił: "Oddać ten cały Śląsk z jego problemami". Miał Pan rację Panie Ministrze.Państwo sobie z tym problemem nie radzi!
   cytat z komunikatu Urzędu Marszałkowskiego woj.śląskiego..."W województwie śląskim występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie PRL, kiedy to Śląsk pełnił funkcję głównego ośrodka przemysłowego kraju-dodać, nie wiele zmieniło się przez ostatnie 20-lat!. Problem stanowi jednak nie tylko masowość występowania obszarów poprzemysłowych, ale również ich lokalizacja - bardzo często są to centra miast. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest z jednej strony degradacja przestrzeni, a z drugiej problemy natury społeczno-gospodarczej, jak np.: bezrobocie, przestępczość czy ubóstwo, które negatywnie odbijają się zarówno na wizerunku regionu, jak i jego pozycji konkurencyjnej. Szansą na ożywienie zdegradowanych obszarów jest ich rewitalizacja, czyli nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych, poprawienie ich estetyki czy podniesienie w nich jakości życia." I kolejny cytat...Pamiętam doskonale, a jeszcze lepiej pamiętają o tym sami mieszkańcy, że dzięki autonomii Śląsk należał do najbogatszych polskich prowincji. Większość wypracowanych pieniędzy pozostawała na miejscu. Budowano za nie przemysł, miasta, drogi, obiekty komunalne, finansowano kulturę. W okresie powojennym Centrala rozpoczęła nadmierną eksploatację tej ziemi. Nie da się ukryć - panuje niesłychana ignorancja dążeń Ślązaków do samostanowienia, lekceważenie raportów o stanie zagrożeń, począwszy od ekologii, na społecznych kończąc. Jeśli się to nie zmieni, Śląsk może stać się ogniskiem niepokoju, promieniującym na cały kraj. Trzeba nieustająco przypominać Warszawie, że nie ucieknie przed tym nabrzmiałym problemem".Jerzy Giedroyć

   Propozycja dla rządzących w Warszawie- oddać ten Śląsk(podkreślam Śląsk) w leasing(korzystniejsza forma niż wyprzedaż byle komu?). Dobrą formą preferowaną jest leasing pracownikom-w tym wypadku byłby to "leasing mieszkańcom", na zasadach określonych w "Statucie organicznym z 15 lipca 1929r dla woj. śląskiego..."- lekko go modyfikując.Tam warunki leasingu określono dokładnie!!!
   "Aborygeni tej ziemi,tzn Ślązacy gotowi byliby do zawarcia natychmiastowej umowy leasingu."A Wy zamiast wojen polsko-polskich, zajęlibyście się konkretnym problemem, z którym sobie nie radzicie.na pewno za nami pójdą inni, także roboty Wam starczy na długi czas!!!   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co za kraj

   toms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 47

   W tym kraju wszystko sie sprzedaje, nie rozumie jak mozna sprzedać dworzec autobusowy, jeżeli chicałoby go miasto, w którym się znajduje- widać gorole z Warszawy sie rządzą na śląsku jak u siebie....rozwiń całość

   W tym kraju wszystko sie sprzedaje, nie rozumie jak mozna sprzedać dworzec autobusowy, jeżeli chicałoby go miasto, w którym się znajduje- widać gorole z Warszawy sie rządzą na śląsku jak u siebie. A zresztą niech sprzedaja i to najlepiej niemcom , przynajmniej bedzie porzadekzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama