Katowice: Studenci architektury walczą z nieESTETYKĄ miasta

  Katowice: Studenci architektury walczą z nieESTETYKĄ miasta

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Oblepiające elewacje budynków reklamy, plakaty i ulotki szpecą Katowice - uznała grupa tamtejszych studentów architektury i sztuk pięknych, która przygotowała w centrum miasta akcję społeczną dotyczącą problemu powszechnego tam, jak mówią,brudu i chaosu.
  W sobotę po południu na głównym katowickim deptaku, ul. Stawowej, kilkunastoosobowa grupa studentów zrzeszonych w inicjatywie "Napraw sobie miasto" - obok sprzątania ścian budynków przy Stawowej - przeprowadziła happening "nieESTETYKA miasta" budując m.in. przestrzenne rzeźby ze śmieci i kartonów.

  - Wszystko robimy legalnie, a chcemy oczyścić to, co jest nielegalne i nikt tego nie czyści, czyli reklamy, ogłoszenia na przystankach autobusowych, na nieczynnych witrynach. Tego nie powinno być, a jest na to ogólne przyzwolenie, czego zupełnie nie rozumiem - powiedział współpomysłodawca przedsięwzięcia Aleksander Krajewski.

  - To są śmieci gorsze niż te, które walają się na ziemi, bo takie można posprzątać, pozamiatać. Natomiast to jest bardzo skrzętnie przyklejane do elewacji - bardziej trwałe i bardziej szpecące miasto. Można się rozejrzeć po ulicy i nie widać architektury. Widać jedną wielką chaotyczną reklamę - upstrzoną na ścianach bez żadnej myśli - dodał.

  Studenci zapraszali do uczestnictwa w sprzątaniu przechodniów. Wcześniej zyskali wsparcie biura koordynującego starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dlatego budowana przez nich z kartonów przestrzenna ściana inspirowana słynnymi koncertami Pink Floyd z trasy "The Wall", z jednej strony miała promować ich przesłanie, z drugiej ideę ESK.

  Krajewski przypomniał, że jedno z haseł Katowic, jako kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury brzmi: "Tu się tworzy". Jednocześnie - jak powiedział - teraz "tu się sprząta". Biuro ESK 2016 pomogło w tym sprzątaniu m.in. przekazując dla najaktywniejszych uczestników akcji sadzonki oficjalnego kwiatu katowickiej kandydatury - słonecznika.

  Według uczestników akcji - członków inicjatywy "Napraw sobie miasto" i studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Katowice pod względem architektonicznym są ciekawe i wartościowe, tak zatem powinny być zatem postrzegane na zewnątrz. Dlatego zaplanowali oni również stworzenie petycji do urzędu miasta o stworzenie przepisu mówiącego dokładnie co, gdzie i jak można zawiesić na elewacjach budynków.

  Sobotnie sprzątanie ul. Stawowej było już kolejnym przeprowadzonym w Katowicach przez inicjatywę "Napraw sobie miasto". W kwietniu tego roku w ramach projektu "Umyj sobie dworzec" jej przedstawiciele odczyścili z grafitti i brudu część zdewastowanego kolejowego dworca w dzielnicy Ligota, gdzie znajduje się m.in. duże miasteczko akademickie.

  Pytani o kolejne pomysły uczestnicy sobotniej akcji wskazali m.in., że chcieliby na katowickim rynku zbudować dużą makietę i zaprosić mieszkańców do zaprojektowania na niej swojej wizji planowanego od lat nowego centrum miasta. - To nawiązanie do tego co dzieje się obecnie w związku z przebudową strefy Rondo-Rynek, której nie widać - wyjaśnił Krajewski. PAP

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama