Magda z Chorzowa walczy o protezę

  Magda z Chorzowa walczy o protezę

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Magda Pierzyna ma 21 lat, mieszka w Chorzowie, studiuje biotechnologię na Uniwersytecie Śląskim i właśnie dostała się na prestiżowe seminarium do instytutu onkologii. - Będę bardzo szczęśliwa, jeśli komuś uda mi się pomóc - deklaruje Magda. Wie doskonale, z czym przyjdzie się jej w przyszłości zmagać - sama walczyła z rakiem. Miała guz na prawym kolanie, przerzuty na oba płuca. Straciła nogę, ale wygrała z chorobą.
  Zanim będzie mogła pomóc innym, jej samej trzeba pomóc. Magda musi jak najszybciej kupić nową protezę nogi. I to najlepiej taką bardzo nowoczesną, w której będzie zginać się kolano, a długość i tempo kroku dostosują się do drugiej nogi. Dzięki temu nie tylko będzie ładniej chodziła, ale przede wszystkim odciąży kręgosłup.

  - W pierwszej klasie liceum zauważyłam, że coś niedobrego dzieje się z moją nogą. Podczas ćwiczeń WF-u odczuwałam z dnia na dzień coraz większy ból w kolanie. Zaczęły się wizyty u lekarzy, prześwietlenia, tomografie. Czas leciał, a ból się nasilał. W końcu okazało się, że mam guz w prawym kolanie. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że może być to guz złośliwy - przyznaje Magda.

  Pierwszą operację miała w grudniu 2004 roku. Bez skutku. Pół roku później nogę trzeba było amputować. Leczenie Magdy zakończyło się w 2006 roku. Znajomi pomogli znaleźć fundację, dzięki której można było kupić dobrą protezę.

  Magda jest samodzielna, pracowita i utalentowana, w dodatku ładna i zgrabna. Ale nieustannie zmaga się z drobiazgami zatruwającymi życie.

  Żar leje się z nieba, ale ona musi mieć rajstopy, by stopa protezy nie różniła się od tej prawdziwej. Pokonywanie schodów ją ogromnie męczy, ale na szczęście mieszka na pierwszym piętrze.

  Najgorsze jest jednak życie w nieustannym strachu, że mająca cztery lata proteza się popsuje.

  - Nie mam innej na zmianę - mówi Magda.

  Na nową i nowoczesną protezę potrzeba nawet 150 tysięcy złotych.

  Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji "Iskierka", Warszawa 00-838, Prosta 51, ING Bank Śląski 30 1050 1588 1000 0023 0342 1412 z dopiskiem: "Dla Magdy Pierzyny".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama