Przegrana Zagłębia i Piasta. Remis Polonii

Redakcja
Zagłębie Sosnowiec - Oderka Opole 2:3 (0:0, 0:0, 1:3, 1:0). SFC Opava - Piast Gliwice 1:0 (1:0). KSV Hessen Kassel - Polonia B. 2:2 (1:2)

Zagrało aż 30 piłkarzy

W meczu z Odreką Opole trener Zagłębia Sosnowiec Jacek Chojnacki sprawdził aż 30 zawodników. Grano cztery kwarty po 30 minut. Lepiej ten maraton znieśli piłkarze z Opola, którzy pokonali sosnowiczan 3:2.

- Po zawodnikach z pierwszego składu było widać trudy okresu przygotowawczego i potrzeba jeszcze około tygodnia by złapali świeżość - podsumował mecz szkoleniowiec Zagłębia.

W Częstochowie doszło do konfrontacji drugoligowego Rakowa i trzecioligowej Victorii. Minimalnie lepsi okazali się podopieczni Jerzego Brzęczka. Było to ostatnie kontrolne spotkanie Rakowa przed środowym meczem Pucharu Polski z GKS Tychy. - O ile mogę być zadowolony z wyniku, to nie mogę tego powiedzieć o grze - podsumował spotkanie trener Brzęczek. - Zdarzają nam się błędy nie tylko w ustawieniu, ale także w taktyce. Musimy szybko wyciągnąć wnioski z takich lekcji.

W meczu nie zagrał Artur Lenartowski, którego czeka dłuższa przerwa. Zastąpił go testowany napastnik Hetmana Włoszczowa Tomasz Fornalczyk. Po jego dośrodkowaniu prowadzenie dla Rakowa zdobył Mateusz Zachara. Dobrze zaprezentował się także inny sprawdzany zawodnik Mateusz Kos. Bramkarz Skalnika Gracze kilkakrotnie udanym interwencjami uratował drugoligowców od utraty bramki. Najlepszym zawodnikiem w ekipie trenera Brzęczka, już nie po raz pierwszy, był wprowadzony po przerwie Łukasz Brondel.

Pierwszy sparing pod wodzą nowego trenera Adama Noconia wygrali piłkarze GKS Tychy. Tyszanie pokonali trzecioligową Janinę Libiąż po bramce testowanego napastnika z Podbeskidzia Krzysztofa Zaremby. Oprócz niego w tyskiej drużynie sprawdzani byli bramkarz Rafał Magaczewski, Maciej Trzmie-lewski oraz Krzysztof Maciaszek, który już w 10 minucie spotkania z powodu kontuzji musiał opuścić boisko.

Zagłębie Sosnowiec - Oderka Opole 2:3 (0:0, 0:0, 1:3, 1:0)
Bramki 0:1 Bogusław Borowiec (72), 0:2 Artur Monasterski (74),1:2 Tomasz Łuczywek (82, karny), 1:3 Mateusz Jaskólski (87), 2:3 Rafał Bielawski (116)

Raków Częstochowa - Victoria Częstochowa 2:1 (1:0) Bramki 1:0 Mateusz Zachara (16), 1:1 Kamil Sobala (50), 2:1 Łukasz Brondely (70)

GKS Tychy - Janina Libąż 1:0 (0:0).GKS Tychy - Janina Libąż 1:0 (0:0
1:0 Mateusz Zachara (16)
Przegrali z Lumirem

SFC Opava - Piast Gliwice 1:0

Po spadku Piasta z ekstraklasy Lumir Sedlacek przeniósł się do drużyny, w której zaczynał karierę - Slezky FC Opava Obecnie to spadkowicz z czeskiej II ligi. W sobotę Sedlacek i jego nowi koledzy pokonali gliwicki zespół, w którym testowany był Michał Renusz z Jagiellonii Białystok.

Według nieoficjalnej strony Piasta Gliwice, menedżer klubu, Janusz Bodzioch, zapowiedział tuż po sparingu, że sztab szkoleniowy będzie się jeszcze przyglądał Renuszowi. W niedzielę jednak Bodzioch stwierdził stanowczo: - Temat Renusza już jest zamknięty.

Podczas sparingu szybko został zmieniony Mariusz Muszalik, ale na szczęście nie ma mowy o groźniejszym urazie.

- Dmuchaliśmy na zimne, stąd decyzja o zmianie. Nic wielkiego mu się nie stało, to kwestia naciągnięcia mięśnia. Lepiej jednak w takiej sytuacji nie pogłębiać kontuzji - tłumaczył Bodzioch.

W Opawie drużyna gospodarzy od pierwszych minut przejęła inicjatywę, a ataki przyniosły gola w 20 minucie. Źle wybitą piłkę przejął Jan Schaffartzik i precyzyjnym strzałem pokonał Krzysztofa Kozika. W 60 minucie ten sam zawodnik mógł podwyższyć na 2:0, w końcówce trafił jeszcze w słupek.
Piłkarze prowadzeni przez Marcina Brosza przygotowują się do meczów I ligi, a działacze czynią starania, aby móc rozpocząć sezon na stadionie w Gliwicach. Jak już informowaliśmy Piast otrzymał zgodę Komisji Licencyjnej PZPN na grę przy Okrzei oraz w Rybniku. Wcześniej Związek zgodził się też na występy Piasta w Wodzisławiu.

Całe zamieszanie wynika z zawieszonej sprawy rozpoczęcia budowy nowego stadionu. Możliwe, że wreszcie dziś Urząd Miejski w Gliwicach otrzyma pismo z Krajowej Izby Odwoławczej, zawierające stanowisko wobec protestów po przetargu na wykonawcę stadionu. Proceduralne opóźnienia powodują, że początek prac się odwleka, dlatego przy Okrzei można nadal grać, bo... nic się jeszcze nie dzieje.
Piast chce rozgrywać mecze u siebie, dopóki nie ruszy budowa. Klub z Gliwic musi jeszcze też wypełnić umowę z Wodzisławiem na pięć meczów. Działacze chcą jednak potem rozgrywania spotkań w Rybniku, choć ten pomysł nie przypadł do gustu kibicom Górnika Zabrze, których w tym mieście nie brakuje.
Na razie wiadomo tylko tyle, że "Piastunki" następny sparing mają rozegrać w środę z GKS-em Bełchatów.

SFC Opava - Piast Gliwice 1:0 (1:0) Bramka 1:0 Jan Schaffartzik (20)

Koba z Odry do Bytomia?

Hessen Kassel 2 Polonia Bytom 2

Bytomianie przebywający na zgrupowaniu w Niemczech zremisowali z zespołem Regionalligi Sud, czyli z czwartoligowcem. Podopieczni trenera Jurija Szatałowa po 21 minutach przegrywali już 0:2, ale zdołali doprowadzić do remisu.

W czasie sparingu do swych umiejętności starało się przekonać szkoleniowca Polonii dwóch testowanych graczy - defensywny pomocnik, Japończyk Yu Shimasaki (Sagan Tosu) i również grający w linii pomocy Gruzin Koba Szalamberidze. Ten drugi występował wiosną w Odrze Wodzisław, która nie utrzymała się w ekstraklasie.

- Rozmawiałem z trenerem Szatałowem i wiem, że Japończyk nie zrobił wielkiego wrażenie. Raczej już go nie będziemy testowali. Natomiast Szalamberidze jeszcze otrzyma szansę - zapowiada wiceprezes bytomian, Wojciech Rudnicki, który krótko kwituje wieści o serbskim pomocniku Vladimirze Krnjiacu z Napredaka Krusevac. - Był parę dni na zgrupowaniu i... już wyjechał. Nie ma o czym mówić.
Z Polonią nie trenuje już słowacki obrońca Daniel Jurc (MFK Rużomberok). Bytomianie chcieliby Rafała Kujawę z ŁKS-u.

KSV Hessen Kassel - Polonia B. 2:2 (1:2) Bramki dla Polonii 1:2 Maciej Bykowski (34-głową), 2:2 Błażej Telichowski (88-karny)