Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna wersja herbu Bytomia powstała na jednym z podwórek

MSZ
Fot. Małgorzata Węgiel
Niezadowolenie społeczne z otaczającej rzeczywistości może być wyrażane na wiele sposobów.

W Bytomiu anonimowi uliczni artyści pozostawili na jednej ze ścian podwórka przy ulicy Dworcowej 5 malowidło, które wzbudza spore kontrowersje. Wykorzystany w nim został bowiem herb miasta, jednak jest to wersja trochę... nietypowa. Symbole miasta - gwarek i piastowski orzeł zostały "uwspółcześnione".

Pierwszy zamiast węgla pozyskuje złom za pomocą spawalnicy, drugi natomiast pije piwo. Na rysunku wokół herbu leżą pijani robotnicy. Wielu mieszkańcom nie podoba się takie potraktowanie symbolu miasta, inni patrzą na nie z przymrużeniem oka. - Taki obrazek w zabawny sposób pokazuje przykrą rzeczywistość miasta - uważa jeden z mieszkańców miasta. Co zrobić z malowidłem nie wiedzą na razie władze miasta.

- Nie wiadomo, kto wykonał graffiti, więc nie ma kogo pociągnąć do odpowiedzialności za takie wykorzystanie symbolu miasta - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka prezydenta miasta. - Co dalej zrobić z rysunkiem, zdecydujemy po konsultacji z Zarządem Budynków Mieszkalnych, który jest administratorem kamienicy - dodaje.

Kto mógł wykonać rysunek nie wie znany w bytomskim środowisku artysta z grupy Rebel Art, specjalizującej się w graffiti, Jerzy Staszczyk. - Nie miałem pojęcia, że ktoś wykonał taką grafikę. Przede wszystkim rysunek ten nie jest graffiti, bo nie ma w nim tekstu. To, że został wykonany sprayem i bez zezwolenia nie wystarczy, by go tak nazywać - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kontrowersyjna wersja herbu Bytomia powstała na jednym z podwórek - Dziennik Zachodni