18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp książek o Krzyżakach

Katarzyna Pachelska
Jacek Komuda, "Krzyżacka zawierucha", wyd. Fabryka Słów, str. 232, cena 27,90 zł
Jacek Komuda, "Krzyżacka zawierucha", wyd. Fabryka Słów, str. 232, cena 27,90 zł
Sienkiewicza i jego "Krzyżaków" już raczej nikt nie pobije, ale przy okazji okrągłej, 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem ukazało się kilka ciekawych książek nawiązujących do tej wielkiej wiktorii i zakonu krzyżackiego. Może przełamią one dominację powieści o templariuszach...

Największa tajemnica zakonu
Kulisy wielkiej bitwy i wydarzenia, które do niej doprowadziły w monumentalnej powieści "Przyłbice i kaptury. Nagie ostrza" pokazuje Kazimierz Korkozowicz.

Akcja jego książki zaczyna się w 1408 r. Książę Witold - brat stryjeczny króla Polski i wielki książę litewski - zbiera wojska do ostatecznej rozprawy ze znienawidzonymi Krzyżakami. Po drugiej stronie granicy także trwają zbrojenia i poszukiwania sojuszników. Zakon ściąga rycerstwo z całej Europy, licząc na ostateczne zwycięstwo nad poganami i sprzymierzonymi z nimi Polakami. Za kulisami wielkiej polityki, tajemniczy ludzie w kapturach infiltrują wrogie miasta i zamki. Każda ze stron pragnie uzyskać jakąkolwiek przewagę nad przeciwnikiem, by podczas walnej bitwy odnieść zwycięstwo, które zmieni bieg historii.

Robert Borkowski umieścił akcję swojego "Serca zakonu" w czasach tuż po bitwie pod Grunwaldem, zajmując się nie mniej ciekawymi wydarzeniami związanymi z obroną zamku w Malborku, i to od strony rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny.

Gdy po wielkiej wygranej na polach Grunwaldu wojska polsko-litewskie mają wolną drogę do Malborka, na załogę zamku pada blady strach. Nie dość, że grozi jej oblężenie, to w obrębie zamkowych murów zawiązuje się spisek przeciw władzy i zaczynają ginąć ludzie.

Eberhard von Hohendorf, któremu polecona została obrona zamku, staje w obliczu niewyobrażalnego wcześniej zagrożenia, a dodatkowo musi strzec największej tajemnicy Zakonu, która nie może wpaść w ręce wroga.
Literacki hołd wielkiej bitwie złożył również Jacek Komuda, pisarz zafascynowany czasami Rzeczpospolitej szlacheckiej. Jego "Krzyżacka zawierucha" rozgrywa się ponad 40 lat po bitwie pod Grunwaldem, gdy pod Chojnicami mimo przeważającej liczby wojsk polskich nad krzyżackimi, ponoszą one spektakularną klęskę. Zemsta za Grunwald zostaje dokonana.

Młody rycerz Bolko z Rożnowa, wnuk Zawiszy Czarnego, cudem unika śmierci pod Chojnicami. Splot wydarzeń ciska go jednak w paszczę wojny wywiadów i intryg ludzi, którzy rycerski honor i kodeks uważają za uciążliwy anachronizm.

Dla uczniów i o Mazurach
Młodzi czytelnicy, którzy "Krzyżaków" jeszcze nie czytali ani nie oglądali, mogą sięgnąć po przeznaczoną dla uczniów szkoły podstawowej (klas od IV do VI) publikację wydawnictwa Zielona Sowa. "Nie tylko Grunwald" to pierwsza książka z serii "Największe bitwy świata". W ciekawej graficznie formie (są tu np. naklejki, mapy historyczne, mnóstwo rysunków i gra planszowa) prezentuje dzieje konfliktu polsko-krzyżackiego, w tym bitwy pod Płowcami, Grunwaldu oraz wojny trzynastoletniej).

W połowie sierpnia ukaże się również książka, która nawiązuje do bitwy pod Grunwaldem - "Rdzawe szable, blade kości". Andrew Tarnowski, brytyjski pisarz i reporter polskiego pochodzenia, urodzony w Genewie, autor "Ostatniego mazura", przedstawiając historię swojej rodziny, podejmuje wątek bitwy, która toczyła się niedaleko jego obecnego mazurskiego domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!