Przed sądem staną b. rektor, dziekan oraz wykładowcy...

  Przed sądem staną b. rektor, dziekan oraz wykładowcy żywieckiej uczelni

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Była rektor i dziekan wyższej uczelni w Żywcu odpowiedzą przed sądem za przyjęcie łapówki od studenta, a także nakłanianie wykładowców do bezprawnych wpisów w indeksie i protokołach zaliczeń - podała w poniedziałek śląska policja.
  Oskarżenie objęło także pięciu wykładowców. Grozi im osiem lat więzienia. O aferze pisaliśmy jesienią 2006 roku w tekście "Indeksy za kasę?", kiedy sprawa wyszła na jaw. Poinformowaliśmy wówczas, że w Beskidzkiej Wyższej Szkole Umiejętności (wcześniej Turystyki) jeden ze studentów zaliczył trzyletnie licencjackie studia z zarządzania turystyką w ciągu miesiąca. Łapówkę za wypełnienie indeksu i przyspieszony dyplom licencjata miał wręczyć wówczas jeszcze kanclerz uczelni, Halinie S., 39-letni Dariusz K. z Bielska-Białej.
  Sprawa wyszła na jaw przy okazji badania korupcji w bielskiej Temidzie
  Śląscy policjanci napisali wtedy w komunikacie, że panie rektor i dziekan za łapówkę umożliwiły uzyskanie dyplomu osobie, która nigdy nie była studentem tej uczelni.
  - W ten sposób mężczyzna w ciągu miesiąca został studentem i absolwentem, uzyskując tytuł licencjata w zakresie zarządzania turystyką - informowały służby prasowe śląskiej policji.

  Policjanci ustalili bowiem, że z polecenia S. wykładowcy mieli wystawić oceny za zaliczone przedmioty i egzaminy, do których student nie podchodził. Pani rektor oraz dziekan Bożena S., mieszkanki powiatu żywieckiego, zostały zatrzymane, złożyły obszerne wyjaśnienia, po czym zostały zwolnione za poręczeniem majątkowym w wysokości 20 i 15 tysięcy złotych.

  Prokurator Tomasz Ozimek, zastępca rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, powiedział nam w poniedziałek, że sprawa łapówek w żywieckiej uczelni była jednym z wątków afery korupcyjnej w bielskim wymiarze sprawiedliwości (sędzia Jarosław G. był podejrzewany o przyjęcie 19 łapówek).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama