Uczniowie lubią pizzę i czipsy, więc tyją na potęgę

  Uczniowie lubią pizzę i czipsy, więc tyją na potęgę

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Małych grubasów stale przybywa. W województwie śląskim także.
  Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówi nawet o rosnącej tendencji do otyłości u naszych dzieci. Nic dziwnego. Z raportu GIS wynika, że najbardziej ulubione potrawy gimnazjalistów to: pizza, kotlet schabowy (mielony) oraz spaghetti (lasagne). Nie lubią za to zup, warzyw i podrobów.

  W efekcie już kilkanaście procent dzieci ma problem z nadwagą. W ostatnich 35 latach liczba otyłych nastolatków wzrosła dziesięciokrotnie.
  Dlatego GIS nie tylko patronował Kodeksowi reklamy żywności skierowanej do dzieci przygotowywanemu przez Polską Federację Producentów Żywności, ale też przedstawił Komisji Europejskiej swój program odchudzania najmłodszych Trzymaj formę.

  Kodeks podpisany przez 9 przedstawicieli największych producentów przekąsek i napojów koloryzowanych w Polsce jest odpowiedzią na europejskie programy realizowane w różnych krajach. Zapisy kodeksu przewidują zakaz reklamy żywności w mediach - ogląda je więcej niż 50 proc. dzieci poniżej 12. roku życia. Nie zezwala także na reklamę w szkołach podstawowych ani na promocję niezdrowych nawyków żywieniowych. - Kiedy nasza uchwała ujrzała światło dzienne, nikt nie zwracał uwagi, że mieliśmy na uwadze także zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

  Teraz się okazuje, że można przynajmniej niektórych producentów żywności przekonać do ustępstw - mówi dr Urszula Paździorek-Pawlik, radna z Tychów oraz pomysłodawczyni wprowadzenia zakazu sprzedaży czipsów, batoników oraz napojów koloryzowanych w tyskich szkołach. - Automaty z napojami są w wielu szkołach. Czasami decydują o tym względy ekonomiczne, bo za wynajem metra kwadratowego szkoła dostanie miesięcznie ok. 50 zł. Taki zarobek można wydać na pomoce naukowe albo na środki czystości - dodaje radna.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama