Wyprzedaże jak magnes. Zawsze masz prawo do reklamacji

  Wyprzedaże jak magnes. Zawsze masz prawo do reklamacji

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Słowo wyprzedaż ciągle działa na nas jak magnes. Tanie zakupy robimy nie tylko w kraju. Jeździmy na nie do sąsiadów, najczęściej do Niemiec i Czech.
  Jak wynika ze statystyk Europejskiego Centrum Konsumenckiego często kupujemy także we Francji, Hiszpanii i Włoszech.

  - Nigdy nie miałam złych doświadczeń w związku z zagranicznymi zakupami - mówi Edyta Nawrot z Wałbrzycha. Często jeździ do Czech. - Polecam centrum przy wjeździe do Pragi. Może odległość nie jest mała, ale warto.

  Zarówno tam, jak i w Polsce sklepy kuszą klientów upustami sięgającymi nawet 70 procent.
  Dla wielu to jedyna okazja, by zaopatrzyć się w markowe rzeczy za niewielkie pieniądze. Niestety łatwo można się naciąć. Zwłaszcza, gdy nie zna się swoich praw. Tymczasem, jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych na zlecenie UOKiK przez ARC Rynek i Opinia - większość z kupujących na wyprzedażach nie wie, jakie prawo chroni konsumentów. Na pytanie: czy znasz prawa kupujących na wyprzedażach - jedynie 5 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Niestety, aż 43 proc. przyznało się, że nie zna zasad rynkowych.

  "Na rzeczy z wyprzedaży gwarancji nie ma", "Nie przyjmujemy reklamacji na przedmioty zakupione po obniżonej cenie" - takie wyjaśnienia coraz częściej słyszymy w sklepach w naszym regionie, których właściciele chcą odstraszyć ewentualnych niezadowolonych z zakupu klientów.

  Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że takie działanie jest niezgodne z prawem: - To, czy możemy reklamować towar, który został przeceniony, uzależnione jest od powodów przeceny. Najczęściej dotyczy ona towaru pełnowartościowego, z którego zbyciem sprzedawca ma problem (przykładem są posezonowe wyprzedaże). Wówczas przysługują nam takie same uprawnienia, jak w przypadku towaru, który przeceniony nie był.

  Cieloch dodaje, że może się jednak zdarzyć, iż sprzedawca obniży cenę, ponieważ towar ma określoną wadę, o której przy dokonywaniu zakupu zostaniemy poinformowani: - W takiej sytuacji możliwość składania reklamacji jest - w odniesieniu do tej konkretnej wady - wyłączona - podkreśla rzeczniczka UOKiK.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama