Ważne
  Alpiniści z Olsztyna i Katowic zdobyli Mont Blanc

  Alpiniści z Olsztyna i Katowic zdobyli Mont Blanc

  Michał Szyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Agnieszka Janus mieszkanka Bukowna w gminie Olsztyn pod Częstochową wraz z trójką przyjaciół z Katowic Michałem Ciepłym, Malkolmem Maćkowiakiem i Adamem Segethem, zdobyła dwa czterotysięczniki: Gran Paradiso (4061 m n.p.m.) i sławny Mont Blanc (4810 m n.p.m.).
  Wyprawa wystartowała 1 lipca z miejscowości Les Houches (990 m n.p.m.) skąd najpierw kolejką linową, a później kolejką szynową Tramway du Mont Blanc dotarli do Nid d'Aigle gdzie miała start właściwa piesza wędrówka zmierzająca na Mont Blanc.

  Uczestnicy wyprawy wyposażeni jedynie w najpotrzebniejszy sprzęt czyli namioty, śpiwory, karimaty, sprzęt wspinaczkowy, gaz, prowiant i oczywiście aparat fotograficzny ruszyli na spotkanie z górą, która początkowo przywitała ich wygodną ścieżką wśród skał gdzie mogli podziwiać malownicze krajobrazy pełne śniegu i lodu. Pierwszy dzień wyprawy zakończyli na wysokości 3200 m n.p.m. gdzie rozbili namioty i przespali mroźną noc.

  Kolejnego dnia na Agnieszkę i jej kolegów czekała nieco trudniejsza przeprawa przez słynny żleb Rolling Stones, którym jak sama nazwa wskazuje, w ciągu dnia spadają z dużą prędkością odłamki skalne. Nie tyle sprawił on uczestnikom trudności techniczne, ale dostarczył niemałych emocji. Popołudniu dotarli do schroniska Gouter (3817 m n.p.m.) gdzie zostali na kolejny nocleg.

  Kulminacyjne podejście rozpoczęło się o godzinie 2.30, a ze schroniska co chwila w drogę na szczyt udawały się kilkuosobowe grupki. Po wyczerpującym marszu ekipa dotarła na szczyt Dome du Gouter (4304 m n.p.m.) skąd na chwilę odpoczynku udała się do schronu Vallot. Droga na szczyt Mony Blanc przywitała wyprawę dającym się we znaki słońcem, które towarzyszyło im już do osiągnięcia szczytu o godzinie 8.

  - Największą niedogodnością na trasie były przede wszystkim odczuwalne skutki dużej wysokości, ból głowy, nudności, które skutecznie potrafiły zniechęcić do marszu - opowiada Malkolm Maćkowiak - powoli planujemy już jednak kolejną wyprawę, tym razem naszym celem będzie Elbrus, ale to dopiero w przyszłym roku - mówi zapytany i przyszłe plany ekipy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama