Tomczykiewicz szefem klubu PO: Doceniono mnie i Śląsk

  Tomczykiewicz szefem klubu PO: Doceniono mnie i Śląsk

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z Tomaszem Tomczykiewiczem, nowym przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PO, rozmawia Aldona Minorczyk-Cichy
  Nową funkcję traktuje pan jako osobisty awans, czy też docenienie pracy śląskiej Platformy Obywatelskiej?
  Oczywiście, że w pewnym sensie to jest osobisty sukces, ale nie zapominam, że tak naprawdę wszyscy na Śląsku na to ciężko pracowaliśmy. W każde wybory mieliśmy w regionie świetny wynik. To zostało zauważone i docenione.

  To prawda, że premier Donald Tusk objęcie tej jednej z najważniejszych funkcji w partii zaproponował panu już dwa tygodnie temu podczas wspólnego oglądania mundialu?
  To była nieformalna rozmowa przed meczem półfinałowym. Trochę czasu minęło zanim się zgodziłem. To duży obowiązek, łączący się m.in. z częstszym przebywaniem w Warszawie.

  W mediach pojawiły się informacje, że pana kandydatura jest wygodna dla premiera, bo jest pan jego zaufanym człowiekiem. To w efekcie ma pozwolić Tuskowi na kierować klubem "z tylnego siedzenia". Jak pan to skomentuje?
  Klub to przedłużenie prac rządu. My pracujemy nad wprowadzeniem ustaw, które rząd przygotowuje. Takie wzajemne relacje i zależności to oczywista sprawa.

  Czy zachowa pan funkcję szefa największego regionu?

  Zachowam funkcję, ale część moich obowiązków spadnie na zastępców, na Wojciecha Saługę i Leszka Piechotę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Daremne żale, próżny trud....

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 24

   Szanowny Panie Pośle, wyjdż Pan na tę mównicę sejmową, przeczytaj Pan tym Posłom Najjaśniejszej Rzeczpospolitej ten poniższy wiersz ich poety:Daremne żale, próżny trud,
   Bezsilne...rozwiń całość

   Szanowny Panie Pośle, wyjdż Pan na tę mównicę sejmową, przeczytaj Pan tym Posłom Najjaśniejszej Rzeczpospolitej ten poniższy wiersz ich poety:Daremne żale, próżny trud,
   Bezsilne złorzeczenia....Szkoda czasu! 20 lat uwidoczniło,że ta droga prowadzi do nikąd. My Ślązacy mieliśmy i mamy inne oczekiwania! Ich walki nas nie interesują!!! Nie chcemy w tym uczestniczyć!!!
   Oddać Śląsk w leasing...bez Zagłębia!!!
   Pełny tekst wiersza...

   Daremne żale, próżny trud,
   Bezsilne złorzeczenia!
   Przeżytych kształtów żaden cud
   Nie wróci do istnienia.

   Świat wam nie odda, idąc wstecz,
   Znikomych mar szeregu;
   Nie zdoła ogień ani miecz
   Powstrzymać myśli w biegu.

   Trzeba z żywymi naprzód iść,
   Po życie sięgać nowe,
   A nie w uwiędłych laurów liść
   Z uporem stroić głowę.

   Wy nie cofniecie życia fal,
   Nic skargi nie pomogą.
   Bezsilne gniewy, próżny żal!
   Świat pójdzie swoją drogą.

   Autor: Adam Asnyk
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terozki wystykńe deklaracyjo ńypodległośće!

   Jak we Kosowje. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27


   I Polska uostańe potajlowano jak nydowno tymu Czechosłowacyjo?!

   Poloucy banoom se przed Śia, a My u Śia. :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddać Ślask w leasing...bez Zagłębia

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21


   Swego czasu aktualny Minister Obrony,Pan R.Sikorski publicznie obwieścił: "Oddać ten cały Śląsk z jego problemami". Miał Pan rację Panie Ministrze.Państwo sobie z tym problemem nie radzi!
   cytat...rozwiń całość


   Swego czasu aktualny Minister Obrony,Pan R.Sikorski publicznie obwieścił: "Oddać ten cały Śląsk z jego problemami". Miał Pan rację Panie Ministrze.Państwo sobie z tym problemem nie radzi!
   cytat z komunikatu Urzędu Marszałkowskiego woj.śląskiego..."W województwie śląskim występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie PRL, kiedy to Śląsk pełnił funkcję głównego ośrodka przemysłowego kraju-dodać, nie wiele zmieniło się przez ostatnie 20-lat!. Problem stanowi jednak nie tylko masowość występowania obszarów poprzemysłowych, ale również ich lokalizacja - bardzo często są to centra miast. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest z jednej strony degradacja przestrzeni, a z drugiej problemy natury społeczno-gospodarczej, jak np.: bezrobocie, przestępczość czy ubóstwo, które negatywnie odbijają się zarówno na wizerunku regionu, jak i jego pozycji konkurencyjnej. Szansą na ożywienie zdegradowanych obszarów jest ich rewitalizacja, czyli nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych, poprawienie ich estetyki czy podniesienie w nich jakości życia." I kolejny cytat...Pamiętam doskonale, a jeszcze lepiej pamiętają o tym sami mieszkańcy, że dzięki autonomii Śląsk należał do najbogatszych polskich prowincji. Większość wypracowanych pieniędzy pozostawała na miejscu. Budowano za nie przemysł, miasta, drogi, obiekty komunalne, finansowano kulturę. W okresie powojennym Centrala rozpoczęła nadmierną eksploatację tej ziemi. Nie da się ukryć - panuje niesłychana ignorancja dążeń Ślązaków do samostanowienia, lekceważenie raportów o stanie zagrożeń, począwszy od ekologii, na społecznych kończąc. Jeśli się to nie zmieni, Śląsk może stać się ogniskiem niepokoju, promieniującym na cały kraj. Trzeba nieustająco przypominać Warszawie, że nie ucieknie przed tym nabrzmiałym problemem".Jerzy Giedroyć

   Propozycja dla rządzących w Warszawie- oddać ten Śląsk(podkreślam Śląsk-bez Zagłębia i Częstochowy...) w leasing(korzystniejsza forma niż wyprzedaż byle komu?). Dobrą formą preferowaną jest leasing pracownikom-w tym wypadku byłby to "leasing mieszkańcom", na zasadach określonych w "Statucie organicznym z 15 lipca 1929r dla woj. śląskiego..."- lekko go modyfikując.Tam warunki leasingu określono dokładnie!!!
   "Aborygeni tej ziemi,tzn Ślązacy gotowi byliby do zawarcia natychmiastowej umowy leasingu."A rządzący,opozycja-i politycy-zamiast wojen polsko-polskich, zajęliby się konkretnymi problemami, z którym sobie nie radzą.Na pewno za nami pójdą inni, także roboty Wam starczy na długi czas!!!

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba rozmawiać...i negocjować!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26
   15.lipca 2010 minęła 90 rocznica uchwalenia Ustawy Konstytucyjnej zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego- przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono...rozwiń całość
   15.lipca 2010 minęła 90 rocznica uchwalenia Ustawy Konstytucyjnej zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego- przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono Region,nie bacząc na ludzi,zyskując ogromne profity!!! Czas na spłacenie zobowiązań. Wielu z nas taki przekaz ma w testamentach rodzicieli. Kluczem do społecznego spokoju jest pełna samorządność Śląska( separacja w Unii Europejskiej-jaki byłby interes w tym?). Wyciągnąć "Statut organiczny....." z archiwum, odkurzyć, i zabrać się do roboty!!! Porównując tamtą ustawę, z ustawą samorządową z dnia 5 czerwca 1998 r., o samorządzie województwa,znajdziemy wiele zbieżnych punktów(część nawet korzystniejszych na obecną chwilę,część skrojonych wg.możliwości),nad którą to ustawą trzeba intensywnie popracować i ją dopracować na miarę aktualnych potrzeb, budowy społeczeństwa obywatelskiego,oraz wygenerowania tkwiącego potencjału w społeczeństwie. Trzeba ją również dostosować do przepisów,i możliwości wynikłych z przystąpienia do Unii Europejskiej.Dotyczy to przecież wszystkich województw(regionów kraju), a przy niewielkim nakładzie sił(gdyby były chęci),można by rozwikłać "Gordyjski węzeł Śląska-mówię to z pełną odpowiedzialnością-którego rozwiązanie nie jest aż tak problematyczne, jak to się ciągle przedstawia. Załatwienie tego problemu, w sposób godziwy-a jest to problem na "wyciągnięci ręki", mógłby wyzwolić na Śląsku i nie tylko Śląsku ogrom energii społecznej.Tego jednak nie załatwią partie!!!Tu jest potrzebny "okrągły stół", z udziałem reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego. Miejsce rozmów(oczywiście nie Magdalenka) pałacyk w Wiśle, które to miasto wyrasta na miasto tolerancji i porozumienia.Elity partyjne pozostawić w Warszawie niech tam dalej w tym "diabelskim kotle" mieszają i nawzajem się wciągają do tej gotującej smoły!!! -to co się obserwuje, i to nie od dziś, to jest ciągła destrukcja państwa i społeczeństwa-nie do takiej Polski tęsknili (bardzo zresztą nieliczni ) 90-lat temu na Śląsku!!! Jeżeli w krótkim czasie nie dojdzie do consensusu, to drogę dalszego postępowania podpowiedział PIS:
   cytat...."Szefowa sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska przekonywała na konferencji prasowej ,w okresie kampanii wyboru Prezydenta RP w Warszawie, że "we współczesnej Europie jest tak, że o prawach mniejszości narodowej i etnicznej w danym kraju ,mówi się na szerszym forum, a takim forum jest Rada Europy, która do spraw mniejszości przywiązuje bardzo dużą wagę". W Radzie Europy zasiadają wszystkie kraje, które nie dopilnowały zawartych paktów i postanowień???

   PS:Ustawa Metropolitalna -Metropolia to zbędny twór tym bardziej w tej konfiguracji- z miastami Zagłębia!!! Mamy skąd czerpać przykłady, nie trzeba tracić pieniądze i czas na tworzenie zbędnych struktur. Dobrze są zorganizowani w Zagłębiu Ruhry i na nich trzeba i będziemy się wzorować, tym bardziej,że tam wielu naszych ludzi,chętnych pomóc, którzy doskonale się tam spisują i sprawdzają.
   cytat...„Pamiętam doskonale, a jeszcze lepiej pamiętają o tym sami
   mieszkańcy, że dzięki autonomii Śląsk należał do najbogatszych polskich prowincji.
   Większość wypracowanych pieniędzy pozostawała na miejscu. Budowano za nie przemysł, miasta ,drogi, obiekty komunalne, finansowano kulturę.
   W okresie powojennym Centrala rozpoczęła nadmierną eksploatację tej ziemi. Nie da się ukryć-panuje niesłychana ignorancja dążeń Ślązaków do samostanowienia, lekceważenie raportów o stanie zagrożeń, począwszy od ekologii, na społecznych kończąc. Jeśli się to nie zmieni, Śląsk może stać się ogniskiem niepokoju, promieniującym na cały kraj. Trzeba nieustająco przypominać Warszawie, że nie ucieknie przed tym nabrzmiałym problemem”.- Jerzy Giedroyć.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BMW

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   BMW...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na vszysko je juz za ńyskoro?!

   Schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28


   Zaś Poloki bydóm móndre po szkodźe?

   Dźiśoj pozytywno uopińijo Mjyndzynarodowego Trybunału Sprawiedliwośći ws. ńypodległośće Kosowa
   uotvjyro nowe scynarijusze przed Zwjónzkym Ludnośće...rozwiń całość


   Zaś Poloki bydóm móndre po szkodźe?

   Dźiśoj pozytywno uopińijo Mjyndzynarodowego Trybunału Sprawiedliwośći ws. ńypodległośće Kosowa
   uotvjyro nowe scynarijusze przed Zwjónzkym Ludnośće Narodowośće Ślónzki i cołkyóm Ślónzkóm Nacyjóm. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozliczyć Platformę, odpartyjnić samorząd!!!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25


   Wybory prezydenckie pokazały, jak duży potencjał tkwi w
   społeczeństwie(obywatelskim),które jest autonomicznym bytem,zdolnym równoważyć
   władzę państwową.Głębsza integracja społeczeństwa...rozwiń całość


   Wybory prezydenckie pokazały, jak duży potencjał tkwi w
   społeczeństwie(obywatelskim),które jest autonomicznym bytem,zdolnym równoważyć
   władzę państwową.Głębsza integracja społeczeństwa obywatelskiego (zadanie
   przed młodymi) zagwarantuje równoważenie władzy państwowej. Pierwszym i ważnym
   krokiem to: " Przywrócić społeczeństwu władzę w samorządach(było to w
   programie wyborczym PO, ale także w deklaracjach kandydata na
   Prezydenta,Marszałka B.Komorowskiego-przypominam:cytat...."Komorowski podczas
   spotkania z wyborcami w Brodnicy podkreślił, że 4 lipca Polacy zdecydują, czy
   chcą kraju scentralizowanego, który nie ufa swoim obywatelom, czy chcą Polski
   obywatelskiej, silnej siłą swoich obywateli. - To naprawdę jest ważny bój o
   kształt naszej ojczyzny (...) Stawiamy na współpracę, stawiamy na zgodę, bo
   zgoda naprawdę buduje nasz kraj, w wymiarze całości kraju, jak i w wymiarze
   samorządowym - podkreślił kandydat PO. Zadeklarował, że jako prezydent będzie
   zabiegał o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych zarówno w wyborach
   do Sejmu jak i w wyborach samorządowych, aby - jak zaznaczył marszałek Sejmu -
   wybierać nie między listami partyjnymi a miedzy "człowiekiem a człowiekiem". -
   Stawiamy na wybory w okręgach jednomandatowych i jeśli zostanę prezydentem
   zadbam o to, aby w drodze kompromisu - jeśli inne partie polityczne boją się
   jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do parlamentu - będę się starał
   przekonać, aby wybierać, tak jak się wybiera dobrych burmistrzów, wójtów i
   prezydentów miast w Polsce w 2400 okręgach jednomandatowych, w takim samym
   trybie wybierać wszystkich radnych - powiedział Komorowski." Trzymamy za
   słowa, które padły w BRODNICY!!!

   Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w
   regionach(włączając gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż
   społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie partiom NIE. W
   szczególności mogą się tego spodziewać w regionie Śląska(Dolnego i Górnego), w
   którym jest "otwartych" wiele spraw "PRYNCYPIALNYCH",o których partie nie chcą
   słyszeć, bo maja "słupki" w oczach! i to zarówno PO i PIS nie wspominając o
   SLD i PSL!!!. Dalej oszukiwać się nie da-SPOŁECZEŃSTWO powie -DOSYĆ
   PARTYJNIACTWA W SAMORZĄDACH!!! Chcemy Społeczeństwa
   Obywatelskiego!!!PRZYWRÓCENIA RZECZYPOSPOLITEJ!!! Trzeba wrócić
   do,RZECZYPOSPOLITEJ,tj.społeczeństwa obywatelskiego z pełną samorządnością
   władz lokalnych. To jest klucz do sukcesu. Siła tkwi w społeczeństwie a nie
   gabinetach w Warszawie i w partiach politycznych.Kompromitują się i tak już
   wystarczająco(i to dotyczy wszystkich partii),w tej walce o władzę i synekury.
   Gro spraw winny być rozstrzygnięta przez społeczność lokalną!!! Sądzę,że
   społeczeństwo jeszcze przed wyborami tego dokaże!!! "Platforma Obywatelska",
   która w pogoni za władzą zapomniała, że jest OBYWATELSKĄ!!! O tych z PIS nie
   wspominam, bo im bliżej do tych zza Odry z 1933roku(Jeden Naród, Jedna Partia,
   Jeden Wódz)-i do ich ideologii.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama