Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia nad wodą jest do uniknięcia OCEŃ KĄPIELISKA

Mateusz Kapusta
Mapa kąpielisk
Mapa kąpielisk Marek Michalski
W weekendy dochodzi do wielu utonięć. Aby temu zapobiec, publikujemy najważniejsze wskazówki bezpiecznego zachowania nad wodą. Liczymy też na pomoc internautów. Oceniajcie kąpieliska pod kątem bezpieczeństwa.

Nie od dziś wiadomo, że na kąpieliskach dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń. Dzieje się tak głównie z powodu braku zdrowego rozsądku i odpowiedniej wiedzy na temat korzystania z kąpielisk. Ale zdarza się też, że z powodu z zaniedbań ze strony właścicieli obiektów - złego zabezpieczenia, braku sprzętu, czy odpowiedniej liczby ratowników.

Pomóżcie nam ocenić kąpieliska. Liczymy na Wasze obserwacje. Wpisujcie komentarze pod tym materiałem na temat bezpieczeństwa. Czy są ratownicy, czy teren jest strzeżony, czy na teren wpuszczane są osoby pod wpływem alkoholu? Wasze uwagi są bezcenne.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż najbezpieczniej jest kąpać się w miejscu do tego przeznaczonym i wręcz powinno się z takich miejsc korzystać. Są one strzeżone przez ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem ludzi. W miejscach, które są nieoznakowane, a tym bardziej gdzie jest zakaz, nie wolno się kąpać.

Kliknij w zakłądkę PLIKI, aby ściągnąć szczegółową mapę kąpielisk w województwie śląskim

Wielu jednak o tym zapomina, a są to szczególnie niebezpieczne miejsca, w których najprawdopodobniej nikt nie udzieli pomocy w razie wypadku. Wracając jednak do kąpielisk wyznaczonych. Aby ułatwić pracę ratownikowi i unikać sytuacji zagrożenia, należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska. Najwięcej bowiem zależy od uczestnika kąpieli i jego zachowania.

Istnieje kilka ważnych zasad, które należy znać i które mogą uratować komuś życie. Oto osiem głównych zasad

I. Przede wszystkim nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków wywołujących podobny efekt do alkoholu. To jedna z najczęstszych przyczyn utonięć, zwłaszcza wśród młodych ludzi, chcących popisać się przed znajomymi. Wielu myśli, że pod wpływem alkoholu spokojnie poradzą sobie z groźnym żywiołem jakim jest woda. Niestety, ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, iż ich reakcja jest znacznie opóźniona, zwłaszcza po spożyciu dużej ilości alkoholu.

II. Nie wolno skakać do wody na głowę, jeżeli nie ma się pewności o głębokości wody i ukształtowaniu dna. Tutaj również należy zaapelować do młodych ludzi, aby czasem po prostu odpuścić, bowiem brawurowe zachowanie, zwłaszcza na terenie niezbadanym, wcale nie świadczy o tym, iż jest się fajnym. Wręcz przeciwnie, pokazuje to tylko brak rozsądku i dodatkowo może doprowadzić nawet do śmierci.

III. W wyznaczonych miejscach do kąpieli znajdują się ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo wszystkich pływaków. Niestety ilość ratowników w stosunku do ilości kąpiących się ludzi jest bardzo mała. Nie warto więc wszczynać fałszywych alarmów dla zabawy, bowiem ratownik na pewno zareaguje, ale co w przypadku, gdy na prawdę pomocy będzie potrzebowała druga osoba? Ratownik, który rozpocznie akcję ratowniczą, najprawdopodobniej nie będzie w stanie zwrócić uwagi na resztą kąpiących się ludzi.

IV. Kąpieliska pod nadzorem są wyposażone w dwie bardzo ważne flagi. Pierwsza z nich ma kolor biały. Oznacza to, iż spokojnie można wchodzić do wody, bez żadnych konsekwencji. Jest również flaga czerwona. Widząc ją, należy bezwzględnie powstrzymać się od kąpieli. Podobna sytuacja jest w przypadku kolorowych bojek, które wyznaczają teren do kąpieli. Pole oznaczone żółtymi bojkami przeznaczone jest dla niedoświadczonych pływaków. Na teren oznaczony czerwonymi bojkami mogą wpływać osoby, które bardzo dobrze radzą sobie w wodzie.

V. Przyczyny groźnych wypadków nie zależą tylko od zachowania się na kąpieliskach. Organizm człowieka również może narobić trochę problemów. Osoba, która zamierza wejść do wody, powinna upewnić się, że jest ona wystarczająco ciepła. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C.

VI. Nie powinno się również wbiegać do wody. Przed wejściem do kąpieliska należy pochlapać się wodą, aby przyzwyczaić ciało do zmiany temperatury. W przypadku nie zrobienia tego, może pływaka może złapać skurcz, który może doprowadzić do najgorszego. Kiedy osobę kąpiącą się złapią dreszcze, powinna ona jak najszybciej wyjść z wody.
VII. Każdy kiedyś się męczy i trzeba na to zwracać dużą uwagę. Należy umieć ocenić swoje możliwości. Jeżeli ktoś wypłynie zbyt daleko to może mu zabraknąć sił na powrót. Najlepiej pływać w miarę krótkimi seriami, robiąc między nimi dłuższe przerwy. Po dużym wysiłku fizycznym, bądź po prostu w przypadku zmęczenia, nie powinno się kąpać.

VIII. Ludzie mogą ulec wypadkowi nie tylko w wodzie. Na kąpieliskach kobiety i mężczyźni często leżakują opalając się. Trzeba pamiętać o tym, aby skórę posmarować odpowiednim kremem lub olejkiem z filtrem. Jest to bardzo ważne, aby nie ulec poparzeniu skóry. Dobrze byłoby również używawć czapki oraz okularów przeciwsłonecznych.

Co jednak w sytuacji, w której jakaś osoba zemdleje, bądź dozna porażenia lub oparzenia słonecznego? W przypadku omdlenia, poszkodowanego należy położyć w cieniu na plecach i unieść nogi lekko w górę. Osoba, która doznała porażenia słonecznego, musi szybko znaleźć się w miejscu zacieniowanym i luźnym, aby miała dobry dopływ powietrza. Głowę poszkodowanego należy chłodzić zimnymi okładami. W przypadku poparzenia, miejsce w którym ono wystąpiło trzeba polewać zimną i czystą wodą. Osoba poszkodowana powinna w tym czasie pić dużą ilość płynów. W przypadku takich problemów lub innych wypadków dobrze byłoby zaalarmować odpowiednie służby jak np pogotowie ratunkowe lub WOPR pod numerem 601 100 100 begin_of_the_skype_highlighting              601 100 100      end_of_the_skype_highlighting.

Na kąpieliskach można uzyskać kartę pływacką. Aby ją zdobyć wystarczy zgłosić się do ratownika i zdać egzamin. Podczas egzaminu należy przepłynąć 200 metrów, w tym 50 metrów na plecach. Trzeba również umieć wskoczyć do wody i przepłynąć pod jej powierzchnią co najmniej 5 metrów. Każdy kto uzyska kartę pływacką, będzie mógł również zostać Młodszym Ratownikiem WOPR. Oczywiście, należy tu spełnić pewne wymagania, jakim jest minimalny wiek osob ubiegającej się o kurs, pisemna zgoda na udział w kursie, złożenie deklaracji przynależności do WOPR czy też zaświadczenie lekarskie. Co daje taki kurs? Między innymi, dzięki niemu można stosować podstawowe techniki ratownictwa wodnego, obsługiwać podstawowy sprzęt ratunkowy lub udzielać pierwszej pomocy.

Napisz komentarz, czy na Twoim kąpielisku zachowane są wszystkie względy bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!