Nakło-Chechło: Jedno z pięciu badanych przez sanepid...

  Nakło-Chechło: Jedno z pięciu badanych przez sanepid kąpielisk zalewu nadal zamknięte

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na jednym z kąpielisk nad zalewem Nakło-Chechło nadal nie wolno się kąpać. Sanepid w kolejnym już badaniu próbek wody pobranych w rejonie pola namiotowego wykrył podwyższony ponad normy poziom występowania bakterii Eschericha Coli.
  Przypomnijmy, że po raz pierwszy sanepid stwierdził ponadnormatywną obecność w wodzie bakterii z grupy coli na kąpielisku przy polu namiotowym nad zalewem Nakło-Chechło po badaniu z 12 lipca. To była sensacja, bo takiego problemu nad zalewem nie było od wielu lat. Zgodnie z zapowiedziami Jolanty Wąsowskiej, szefowej bytomskiego sanepidu, inspektorzy przeprowadzili ponowne badania nad zalewem tydzień później. Jednak wyniki kontroli z 19 lipca się nie zmieniły.

  Sanepid pobrał pięć próbek wody nad zalewem Nakło-Chechło: przy polu namiotowym, przy stanicy WOPR, przy ośrodku Żagiel, przy ośrodku PKP oraz Elektrociepłowni Zabrze. Znów okazało się, że na tym pierwszym kąpielisku woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu ponadnormatywnej ilości w wodzie bakterii Eschericha Coli. Na pozostałych pięciu kąpieliskach można się jednak kąpać.

  Andrzej Przybylok, dyrektor Gminnego Ośrodka Rekreacji w Świerklańcu, który zarządza terenem zalewu, podkreśla, że turyści otrzymują pełną informację o zakazie kąpieli przy polu namiotowym. - Nie tylko stoją tablice informacyjne na polu namiotowym, ale także ostrzeżenia przekazują ratownicy WOPR i nasi pracownicy przy bramkach wjazdowych na zalew - wyjaśnia dyrektor GOR w Świerklańcu. Dodaje, że trudno dokładnie powiedzieć, skąd wzięły się zanieczyszczenia w wodzie. - Kąpielisko przy polu namiotowym jest płytkie, a zarazem kąpało się tam bardzo dużo turystów. W tym roku towarzyszą nam duże upały. Te czynniki mogły spowodować, że bakterie się pojawiły i mają dobre warunki do rozwoju - mówi Andrzej Przybylok. Ratownicy WOPR między badaniem z 12 lipca, a 19 lipca napowietrzali wodę, przeprowadzając częste kursy motorówkami w rejonie kąpieliska przy polu namiotowym. Na razie efektu to w tym rejonie zalewu nie dało.

  Spożycie wody skażonej bakteriami Eschericha Coli może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo