Ważne
  W Czeladzi woda nadal skażona

  W Czeladzi woda nadal skażona

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W piątek w Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapadła decyzja o konieczności dezynfekcji sieci ciepłej wody w blokach przy ul. Szpitalnej i Ogrodowej.
  Sanepid potwierdził bowiem, że woda skażona jest bakteriami legionelli. W dziesięciu budynkach jej dopływ został już odcięty. Dezynfekcję zaplanowano na poniedziałek, pomiędzy godziną 17 a 23. Obejmie około trzystu mieszkań.

  Podejrzenia obecności groźnej bakterii, która wywołuje m.in. zapalenie płuc, pojawiły się na początku miesiąca. Spółdzielnia zaleciła zdjęcie głowic prysznicowych w mieszkaniach. Pobrano próbki wody do badania i przesłano do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach.


  - Zgodnie z procedurami zapadła decyzja o natychmiastowym wyłączeniu z eksploatacji urządzeń z ciepłą wodą. Nakazaliśmy też spółdzielni dezynfekcję i czyszczenie instalacji. Do czasu uzyskania prawidłowych badań ciepła woda nie nadaje się do użytku w prysznicach - wyjaśnia Grażyna Wieczorek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej. Dodaje, że od dnia czyszczenia do ponownego pobrania próbek musi upłynąć tydzień. - Stężenie rzeczywiście jest wysokie, sięga od 4 do 5 tysięcy kolonii - mówi Andrzej Smolnicki, wiceprezes Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Tymczasem norma nie powinna wynosić więcej niż 100 kolonii na 100 ml wody. - Podjęliśmy decyzję o dezynfekcji metodą termiczną. Woda zostanie podgrzana do temperatury około 70 stopni, bo w takiej giną bakterie - tłumaczy Smolnicki.

  Każdy z mieszkańców zostanie powiadomiony o dezynfekcji pisemnie, a kiedy będzie trwała na miejscu będą pracownicy spółdzielni, którzy pokierują akcją. Prawdopodobnie dezynfekcja w jednym bloku potrwa ok. 40 minut. Obejmie budynki o numerach 16, 18, 20, 22 przy ul. Ogrodowej oraz 25, 27, 29, 31,33, 35, przy ul. Szpitalnej.

  - Tu wykryto przekroczone stężenie, które dotyczy tej samej wymiennikowni. Natomiast informację o tym, aby zdjąć sitka, profilaktycznie rozwiesiliśmy także na innych blokach - mówi wiceprezes Smolnicki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama