Pielgrzymowice: Kopalnia niszczy nasze domy, ale daje chleb

  Pielgrzymowice: Kopalnia niszczy nasze domy, ale daje chleb

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pawłowiccy radni zgodzili się na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, który pozwoli w przyszłości fedrować kopalni Zofiówka m.in. pod Pielgrzymowicami.
  Po naszym piątkowym artykule na ten temat pt.: "Pofedrują nawet do 2070 roku" rozdzwoniły się telefony mieszkańców.

  - Kopalnia nic nie daje, tylko niszczy domy. A budowałem dom bez zabezpieczeń, za 20 lat przyjdzie się wyprowadzić - nie kryje zdenerwowania jeden z mieszkańców.

  Ale nie brakowało głosów lokatorów z osiedla przy kopalni Pniówek - że właściciele domków jednorodzinnych w Pielgrzymowicach widzą tylko koniec własnego nosa. - Ja pracuję na dole. Sąsiad też, żona robi na "płuczce". Bez kopalni to tu będzie getto. Ja rolnikiem nie zostanę - mówi pan Ryszard, górnik z 15-letnim stażem.

  Pod Pielgrzymowicami leży jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów szacowana jest na 600 mln ton. Wydobycie dla mieszkańców m.in. Pielgrzymowic oznacza zniszczone domy, zapadnięte drogi i pola, ale dla regionu ważniejszy jest fakt, że kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu dzięki nowym złożom pofedruje nie kolejne 30, a 70 lat! I tym argumentem kierowali się radni.

  - A jaka jest alternatywa? Nie ma za oknem inwestora, który zatrudni tysiące ludzi, tak jak kopalnie - mówi Franciszek Dziendziel, szef rady gminy w Pawłowicach, a prywatnie pracownik Kompanii Węglowej. Dodaje, że w samych Pawłowicach w kopalni Pniówek zatrudnienie znalazło prawie 5 tysięcy ludzi. Szacuje się, że na 18 tysięcy mieszkańców gminy, aż 80 procent rodzin żyje dzięki pracy firm związanych z górnictwem.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama