Dąbrowa Górnicza: Miliony z koksowni nie dla miasta

  Dąbrowa Górnicza: Miliony z koksowni nie dla miasta

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koksownia Przyjaźń nie musi płacić gminie 25 milionów zł podatku od nieruchomości za pięć baterii koksowniczych. Tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który podjął się rozstrzygnięcia sporu o to, czy baterię koksowniczą można nazwać budowlą.
  Dąbrowski Urząd Miejski rościł sobie bowiem w tym przypadku prawo do pobierania podatku od nieruchomości. Zarząd koksowni cały czas twierdził jednak, że baterie budowlą nie są.

  - Są to piece hutnicze, czyli urządzenia technologiczne. Budowlą mogą być za to fundamenty, za które jak najbardziej nasza firma może płacić podatek od nieruchomości - mówi Edward Szlęk, prezes Koksowni Przyjaźń.

  Dodaje jednocześnie, że miasto powołuje się w tym przypadku na ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która według urzędników pozwala nazywać baterie budynkami. - Identyczny spór toczył się o elektrownie wiatrowe i tam naczelny sąd administracyjny orzekł podobnie. Budowlą jest tylko fundament, a nie całe urządzenie - przekonuje Szlęk.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w swojej decyzji oparł się na prawie budowlanym i orzekł, że bateria to urządzenie technologiczne.
  Wyrok sądu nie jest jednak prawomocny

  . Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zamierza odwołać się od tej decyzji. Urzędnicy na razie całej sprawy i wyroku sądu nie chcą komentować. - Do decyzji sądu ustosunkujemy się dopiero, kiedy w tej sprawie otrzymamy oficjalne pismo z wyrokiem i uzasadnieniem tego wyroku - mówi Bartosz Matylewicz z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama