Emeryci po stażu, czyli nowelizacja według OPZZ

Emeryci po stażu, czyli nowelizacja według OPZZ

Sławomir Cichy

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Jeśli obywatelski projekt emerytalny OPZZ zostanie przyjęty przez parlament, wielu mieszkańców naszego regionu będzie mogło skorzystać z wcześniejszych świadczeń emerytalnych, niż wynika to z ich wieku.
Najważniejszą bowiem zmianą proponowaną przez nowelizację prawa emerytalnego jest możliwość otrzymania świadczeń przez mężczyzn po 40 latach pracy, a kobiet po 35 latach i to bez względu na wiek. W województwie śląskim mieszka aż 240 tys. osób między 55 a 60. rokiem życia. Sporo z nich skorzystałyby na nowelizacji prawa.

240 tys. osób w wieku 55-60 lat w regionie jest zainteresowanych nową ustawą
Społeczny projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowały organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Pod inicjatywą zebrali ponad 270 tysięcy podpisów (aby projekt obywatelski miał szansę znaleźć się w Sejmie wystarczy 100 000 podpisów jego zwolenników).


Projekt został już skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, choć za jego odrzuceniem głosowała PO, największy klub parlamentarny. Klub PiS uznał, że warto nad projektem popracować i opowiedział się za skierowaniem go do dalszych prac w sejmowej komisji. Lewica i SdPL poparły projekt. PSL opowiedziało się za dalszymi pracami parlamentarnymi nad projektem.

Przewodniczący OPZZ i jednocześnie Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - Jan Guz - wyjaśnił podczas posiedzenia plenarnego Sejmu, że główną ideą projektu jest stworzenie warunków pracownikom o bardzo długim stażu do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Zdaniem Guza, obecny system emerytalny jest niesprawiedliwy społecznie.
- Osoby, które przepracowały 40 lat, płaciły składkę ZUS, przeżywają wypalenie zawodowe, nie mają prawa skorzystania z wcześniejszego przejścia na emeryturę - twierdzi.

Z kolei Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, odrzuciła zarzuty oponentów, że projekt centrali związkowej - jeśli stanie się prawem - spowoduje, że coraz młodsi ludzie będą kończyć pracę przed standardowym wiekiem emerytalnym, co zdestabilizuje i tak kruchy system emerytalny w Polsce. Przekonuje, że statystycznie w naszym kraju mężczyzna przechodzący na emeryturę po przepracowaniu 38,2 lat pracy, a kobieta kiedy przepracuje 33,2 lata. I nie są to tylko zawsze lata składkowe.
- Nasz projekt generalnie więc wydłuży okres pracy w Polsce. Da tylko szansę na wcześniejsze świadczenia tym, którzy rozpoczęli pracę zawodową w wieku np. 20 lat - twierdzi Taranowska.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pracuj za granicą

czterdiestolatek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 56 / 52

Chciałem podziękować za mądre wystąpienie w tv. Pani Tarnawskiej za to że ktoś wreszcie ujął się za ludzimi kturzy mają 40 przepracowane dla Polski w kraju a nie jak syniowie wysszych elit...rozwiń całość

Chciałem podziękować za mądre wystąpienie w tv. Pani Tarnawskiej za to że ktoś wreszcie ujął się za ludzimi kturzy mają 40 przepracowane dla Polski w kraju a nie jak syniowie wysszych elit większość za granicą i przed przejściem na emeryture 10 lat w kraju i jest ok. Jeżeli rząd chciał by inaczej to prosił bym panią aby pani zaproponowała przejście na emeryture w wieku 100 lat a wtedy składki zostaną im w zusie w100 procętach do dyspozyci RZĄDU i tak wygląda zachęta naszej młodzieży do pracy w POLSCE ale poco i za co. brak słów .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Emeryci po stażu

andowc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 63 / 65

Popieram.
"Komuna" jaka była (wszyscy wiedzą), taka była,- lecz dbała o emerytów.
Nie to co dzisiejsi "kapitaliści" (posrańce).
Nie interesuje mnie system...rozwiń całość

Popieram.
"Komuna" jaka była (wszyscy wiedzą), taka była,- lecz dbała o emerytów.
Nie to co dzisiejsi "kapitaliści" (posrańce).
Nie interesuje mnie system (socjalizm,kapitalizm,technokracja,komunizm,feudalizm,niewolnictwo, itd...), jego nazwa, lecz żywot ludzi na emeryturze, po spełnieniu swojej roli w państwie pracy (nie w państwie "obiboków").
Technika dązy do rozwoju, a systemy polityczne cofają się w rozwoju (dzięki "oszustom" i "złodziejom" losu ludzkiego).
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo