Maty z bąbelkami będą niczym GPS

  Maty z bąbelkami będą niczym GPS

  Grażyna Krawczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na kilku ulicach Jaworzna rozpoczęto montaż mat ze specjalnymi wypustkami, które mają sygnalizować niewidomym, że zbliżają się do przejścia dla pieszych.
  To nowe rozwiązanie, choć w wielu miastach tuż przy zebrach układa się już płyty chodnikowe, wyposażone w podobne wypustki. Funkcje są identyczne, ale maty są tańsze.
  - Ułożenie chodnikowych płyt wymaga zazwyczaj przebudowy przejścia dla pieszych, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami, a kiedy kładzie się matę to wystarczy ją po prostu nakleić na nawierzchnię - tłumaczy Przemysław Gardoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

  Maty wykonane są ze specjalnego chemoutwardzalnego materiału, który czasem wykorzystywany jest przy innych pracach drogowych. Jest stosunkowo trwały i odporny na ścieranie czy odkształcenia. To ważne, bo dzięki temu wypustki będzie można wyczuć stopą przez kilka lub nawet kilkanaście lat.

  Pomysł, by w Jaworznie wykorzystać takie rozwiązanie, powstał po konsultacjach z drogowcami z innych miast.
  - Dzięki naszym kontaktom z przedstawicielami innych miejscowości, mieliśmy okazję zapytać o maty tych, którzy w swoich miastach już je stosują - mówi Przemysław Gardoń.

  Takie maty są już w użyciu na przykład w Poznaniu i Warszawie, gdzie dobrze spełniają swoją rolę.
  - Stosujemy maty już od jakiegoś czasu. Efekty są znakomite, bo niepełnosprawni czują się w miejscach, gdzie je położono pewniej - mówi Anna Szpytko, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Poznaniu.

  Drogowcy z Jaworzna przekonują, że to rozwiązanie bardzo szybko znajdzie naśladowców w całym naszym regionie. Przy pracach już byli obserwatorzy z Dąbrowy Górniczej i Katowic.

  W Katowicach, wszędzie tam, gdzie przebudowywane są całe skrzyżowania, pojawiają płyty z wypustkami. Maty natomiast mogą się pojawić w miejscach, gdzie przebudowy się nie planuje.

  Osoby niewidome tłumaczą, że jeśli mat lub płyt z wypustkami nie ma, to trudniej znaleźć miejsce, gdzie można bezpiecznie wejść na drogę. Laską wyczuwają dopiero krawężnik, a jeśli wcześniej są wypustki, to już metr wcześniej wiadomo, że dochodzi się do przejścia.

  - Poruszanie się po miastach naszego województwa nie należy do najłatwiejszych. Utrudnień wciąż jest sporo. Z matami jeszcze się chyba nie spotkałam, ale wypustki na płytach chodnikowych w okolicy przejścia się zdarzają. Kłopot jednak w tym, że te "bąbelki" wyczuwalne dla stóp z czasem się ścierają - mówi niedowidząca Martyna Doroz z Dąbrowy Górniczej.

  W Jaworznie maty pojawią się na razie w siedmiu miejscach, np. przy przejściach na ulicy Grunwaldzkiej oraz przed przejściem podziemnym na Osiedlu Stałym.

  Ich zakup i montaż będzie kosztować miasto niespełna 20 tysięcy złotych. Mata na jednym przejściu to wydatek 535 zł. W przyszłym roku pojawią się na kolejnych przejściach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama