Węzeł w Jaworznie przejmie GDDKiA?

  Węzeł w Jaworznie przejmie GDDKiA?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Walka jaworznickich władz o otwarcie węzła autostradowego w Jeleniu nabrała kolorów. W ubiegłym tygodniu odbyły się rozmowy na temat otwarcia węzła i wyłączenia go spod umowy koncesyjnej ze Stalexportem, koncesjonariuszem płatnego odcinka autostrady A4.
  W spotkaniu pomiędzy władzami Jaworzna a kierownictwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, uczestniczyli Paweł Silbert, prezydent miasta i Magdalena Jaworska, wicedyrektorka GDDKiA. Obie strony deklarują jednak, że rozmowy były wstępne i o niczym orzekać jeszcze nie można.

  - Rozmawialiśmy o ewentualnej przebudowie wjazdów na autostradę A4 oraz o możliwości wyłączenia węzła jeleńskiego z umowy koncesyjnej ze Stalexportem - tłumaczy Paweł Silbert. Dodaje, że jeśli takie rozwiązanie doszłoby do skutku, zarząd nad węzłem przejęłaby sama GDDKiA. Węzeł autostradowy musiałby też zostać przebudowany w ten sposób, aby na wjazdach i wyjazdach powstały bramki poboru opłat. Pieniądze inkasowałaby wówczas GDDKiA. Nie wiadomo jednak jeszcze, jakie korzyści z bramek w Jeleniu miałby koncesjonariusz autostrady. Rozmowy na ten temat jeszcze się nie odbyły.

  - Decyzję, czy i kiedy węzeł zostanie otwarty, może podjąć jedynie Ministerstwo Infrastruktury, jako instytucja kompetentna do prowadzenia negocjacji z koncesjonariuszem - mówi Marcin Hadaj, rzecznik prasowy GDDKiA. Ministerstwo Infrastruktury takiej decyzji jednak jeszcze nie podjęło. Dopiero za trzy tygodnie pracownicy GDDKiA przyjadą do Jaworzna, aby sprawdzić sytuację w terenie.

  Jeszcze w lutym GDDKiA sprawdzała, czy ewentualne otwarcie węzła autostradowego "Jeleń" ma sens. Pracownicy GDDKiA przeprowadzili tzw. analizę bezpieczeństwa ruchu. Do walki włączył się wtedy poseł Wojciech Saługa, który podczas rozmowy z ministrem Cezarym Grabarczykiem dowiedział się, że pracownicy Ministerstwa Infrastruktury operują przestarzałymi danymi na temat węzła autostradowego w Jeleniu. Efektem rozmowy pomiędzy posłem a ministrem było właśnie badanie ruchu na węźle.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama