Kasy fiskalne u lekarza i prawnika

  Kasy fiskalne u lekarza i prawnika

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Minister finansów podpisał w poniedziałek rozporządzenie nakładające na lekarzy i prawników obowiązek posiadania kas fiskalnych. Kasy w gabinetach lekarskich i kancelariach mają pojawić się najpóźniej 1 maja 2011 roku.
  - Na pewno wygeneruje to dodatkowe koszty kancelarii, a czy zysk z tego tytułu dla państwa będzie faktyczny, czy też iluzoryczny ocenimy dopiero po roku bądź dwóch obowiązywania nowych przepisów - uważa prawnik, Rafał Kolano. - Rozmiar naszej działalności gospodarczej wymaga prowadzenia pełnej księgowości, a więc i fakturowania każdej czynności wykonywanej na rzecz klienta. Tym samym z punktu widzenia naszej kancelarii, wymóg prowadzenia kas fiskalnych nie będzie miał większego znaczenia.

  Do 1 maja 2011 r. w gabinetach i kancelariach muszą pojawić się kasy fiskalne
  Może natomiast pojawić się problem. Jak prawnicy wykonujący usługi w siedzibach klientów mają wystawiać paragon z kasy fiskalnej od razu na miejscu po udzielonej, na przykład, poradzie prawnej?


  W podobnym tonie wypowiada się środowisko medyczne. Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach apelowała do ministra finansów jeszcze w marcu br., by skorzystał ze swoich uprawnień i wydał rozporządzenie zwalniające lekarzy oraz lekarzy dentystów z obowiązku posiadania kas rejestrujących usługi. Przemawia za tym specyfika ich pracy. Lekarze też przecież udzielają porad poza siedzibą swojego gabinetu (wizyty domowe). Rejestrowanie tego rodzaju obrotu za pomocą kasy fiskalnej byłoby, zdaniem samorządu lekarskiego, wysoce utrudnione. Lekarz zbada pacjenta w domu, a po wydruk z kasy fiskalnej zaprosi go do swojego biura?

  - Wydłuży to także czas oczekiwania pacjenta w kolejce do lekarza - dodaje Halina Borgiel-Marek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach. - Już teraz mamy dość biurokracji, a jeszcze nam przybędzie tej pracy.

  Poniedziałkowa decyzja ministra finansów to w gruncie rzeczy efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zasady zwalniania podatników z obowiązku posiadania kas fiskalnych są niekonstytucyjne, bo dzielą podatników na lepszych i gorszych. Lepsi to ci uprzywilejowani, co nie muszą posiadać kas fiskalnych, a gorsi - nie mają prawa funkcjonować bez ich pomocy. Nie spodobało się to także Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który wniósł sprawę do Trybunału argumentując, że w dobie kryzysu gospodarczego, nie należy nagradzać niektórych grup podatników w sposób, jaki reszta społeczeństwa uznać może za krzywdzący i niesprawiedliwy.

  Już samą zapowiedź wprowadzenia kas fiskalnych palestra potraktowała jako brak zaufania do zawodu. - Prowadzimy dokumentację finansową, na żądanie klienta wydajemy dowody wpłaty. To przecież wystarczy - mówi Aleksandra Przedpełska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasa albo program !

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   jak mnie denerwują te kasy...to nie musza być kasy dla prawników - masz oprogramowanie, masz drukarkę fiskalną, pomagasz sobie w papaierach i drukujesz paragony i faktury - proste wiecej info tu:...rozwiń całość

   jak mnie denerwują te kasy...to nie musza być kasy dla prawników - masz oprogramowanie, masz drukarkę fiskalną, pomagasz sobie w papaierach i drukujesz paragony i faktury - proste wiecej info tu: http://www.legaloffice.com.pl/ i tu: http://firma.wieszjak.pl/abc-malej-firmy/274941,Jak-poprawic-funkcjonowanie-kancelarii-prawniczej-.html

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama