Czy imprezy masowe w Polsce są bezpieczne?

  Czy imprezy masowe w Polsce są bezpieczne?

  Ola Szatan, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po tragicznych wydarzeniach w Duisburgu, gdzie podczas Love Parade w tunelu zostało stratowanych przez tłum 19 osób, a kilkaset zostało rannych, wraca pytanie, czy imprezy w naszym kraju są bezpieczne?
  Za kilka dni rozpoczyna się kolejny Przystanek Woodstock, a w sierpniu Katowice przeżywać będą najazd miłośników muzyki podczas OFF Festivalu. Czy fani mogą się u nas czuć bezpiecznie?

  Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego straży pożarnej, przekonuje, że do takiego wypadku, jak u zachodnich sąsiadów dojść w Polsce nie może.

  - W naszym kraju nie ma możliwości uzyskania zgody na koncert, festyn czy festiwal bez spełnienia wymogów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - mówi i jako przykład podaje ubiegłoroczny koncert Madonny na warszawskim Bemowie. - Organizator nie podał na przykład, ile osób będzie w poszczególnych sektorach. To dyskwalifikowało cały projekt, który w ostatniej chwili został poprawiony - dodaje Frątczak.

  Po tragicznych doświadczeniach związanych z pożarem hali Stoczni Gdańskiej podczas koncertu Golden Life w listopadzie 1994 r., gdzie w wyniku obrażeń śmierć poniosło 7 osób, a także po katastrofie hali MTK w Chorzowie, gdzie w 2006 roku zginęło 65 osób, żadna impreza w Polsce nie odbywa się bez sprawnie działających wyjść awaryjnych.

  Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego ratusza, przypomina, że organizatorzy imprez zawsze muszą podawać liczbę uczestników. - Do największej hali regionu, katowickiego Spodka, może jednorazowo wejść 11,5 tys. widzów. Gdyby organizatorzy przewidzieli imprezę na przykład na 12 tys. osób, nie otrzymaliby zgody - mówi. - Później kontrole uniemożliwiają sprzedaż większej ilości biletów niż wynika to ze zgody na organizację imprezy, a bramki "liczą" wchodzących i są zamykane w momencie wyczerpania się bezpiecznego limitu uczestników - przekonuje Bojarun.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy masowe imprezy są bezpieczne?

   WycieczkowiczITurysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 29

   Zależy jaką imprezę wziąć pod uwagę? Jeśli weźniemy taką plenerową, np. dni jakiegoś miasta, czy coś podobnego, z zespołami grającymi "na żywo" lub "udającymi grających", coś może, ale nie musi się...rozwiń całość

   Zależy jaką imprezę wziąć pod uwagę? Jeśli weźniemy taką plenerową, np. dni jakiegoś miasta, czy coś podobnego, z zespołami grającymi "na żywo" lub "udającymi grających", coś może, ale nie musi się wydarzyć. Byłem na ok. 14 różnych koncertach ( według danych ogólnych ) począwszy od ok. 1000 oób po 120 000 i 80 000 ludzi, i kompletnie nic nie słyszałem, żeby była jakaś awantura, nawet po koncercie w mieście. A może ja byłem na koncertach muzyki poważnej.......? Albo rock and roll dzieli się na muzykę poważną ( Pink Floyd, Yes, Genesis, RPWL, Pendragon itp. ) i na..... "niepoważną" ( Deep Purple, The Rolling Stones itp. ), a jej fani to ludzie inteligentni.......?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama