Ważne
  Wciąż ten strach

  Wciąż ten strach

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nadal boimy się rewizjonistów, separatystów i rewanżystów zza Łaby.
  Nad pokoleniem dzisiejszych 50-latków unoszą się duchy dwóch Herbertów: Hupki i Czai. Ta "straszna para" wciąż rodzi najgorsze skojarzenia, mimo że to nie oni byli straszni, lecz propaganda PRL-u, która poczyniła nieodwracalne spustoszenie w wielu naszych głowach.

  Gdy więc słyszymy, że na Opolszczyźnie odżywa "wojna o pomniki", natychmiast pojawiają się trwożne skojarzenia, że będą nas oskarżać o gloryfikację katów z SS i Wehrmachtu, że na "prastarej piastowskiej ziemi" odżywają brunatne cienie.
  Zdumiewa, że po tylu latach od upadku komuny urzędnicy posługują się w walce z inicjatorami utrwalania pamięci ofiar obu wojen światowych frazeologią i argumentacją z ponurych czasów Gomułki. Nie sądzę bowiem, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach chciał teraz honorować w Polsce esesmanów.

  Inicjatorami budowy prostych cmentarnych obelisków są mieszkańcy wsi, autochtoni, którzy pragną uczcić pamięć swoich. Tych, których brano do wojska niemieckiego często wbrew ich woli, którzy przelewali krew za nieznane sobie racje. Dziś z tych ofiar robi się niemal elitę SS. Urzędnicy przeprowadzają tajne kontrole, posługują się niezrozumiałą dla ludzi argumentacją, nie wypracowali dotąd jasnych, czytelnych reguł. Nie ma normalnych, prostych procedur, co wolno, czego nie i z jakiego powodu.

  We wspólnej Europie, niegdyś skonfliktowanej na wielu frontach, powinno to być czymś zwyczajnym. Co innego mówi wojewoda, co innego urzędnik ze stolicy, a co innego wójt. Ludzie zaś, jak to ludzie, swoje myślą i robią. Czasami pochopnie, choć w prostych intencjach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziękowanie za rozsądek

   aa. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Bardzo wyważony, rzeczowy artykuł. Należy odrzucić nacjonalistyczne uprzedzenia. Ślązacy powinni się z Polakami pogodzić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję

   Witek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Dziękuje za artykuł. Głos rozsądku w w tej całej nagonce na tych co chcą uczcić swoich. Moją do tego prawo i na tym skończmy. Warszawa nie rozumie zupełnie specyfiki Ślaska.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama