Żory: Odbudowują polski schron piechoty

  Żory: Odbudowują polski schron piechoty

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miłośnicy militariów z Żorskiej Grupy Operacyjnej za własne pieniądze rekonstruują polowy schron piechoty przy ul. Szczejkowickiej. Chcą doprowadzić go do stanu z 1939 roku.
  - Jest to polski schron z września 1939 roku, którego nie zdążono ukończyć przed wybuchem drugiej wojny światowej. Podczas Kampanii Wrześniowej nie odegrał większej roli. Prawdopodobnie tylko przez jeden lub dwa dni był odpierał ataki niemieckiej armii - mówią członkowie Żorskiej Grupy Operacyjnej, której oficjalnie przekazały obiekt Rybnickie Lasy Państwowe.

  - Na początek oczyściliśmy go ze śmieci. Teraz odtwarzamy jego fundamenty i wnętrza, odbudowujemy też okopy - mówi Adam Gajda, członek ŻGO i Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", które zajmuje się ratowaniem zabytków architektury militarnej. W przyszłości pasjonaci chcą organizować tu lekcje historii i pokazy militarne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama