Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sobotę rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej ZOBACZ IMPREZY

Redakcja
ROK
Od 31 lipca do 8 sierpnia na scenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makówie Podhalańskim i Oświęcimu będzie można podziwiać Tydzień Kultury Beskidzkiej - jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w świecie.

Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się co roku od 46 lat. Wypełnia 9 kolejnych dni w środku wakacyjnego sezonu w Beskidach - Śląskim i Żywieckim oraz okolicznych miejscowościach. Gromadzi około 100 zespołów folklorystycznych, w tym ponad 20 zagranicznych z różnych kontynentów. Łącznie są to 4 tysiące wykonawców, których widownię szacuje się na 200 tysięcy.

Najważniejszą częścią imprezy są codzienne kilkugodzinne wieczorne koncerty na pięciu głównych plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Wśród imprez towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się: Gorolski Święto w Jabłonkowie w Republice Czeskiej, Festyn Istebniański w Istebnej i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. W programie są też występy kapel, solistów i grup śpiewaczych, korowody uliczne, kiermasze sztuki ludowej i wystawy.

Spośród ponad 50 dużych plenerowych koncertów część ma charakter konkursowy. Pięknymi tradycjami może poszczycić się Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, podczas którego o miano najlepszych rywalizują wykonawcy z różnych zakątków polskich gór. Zespoły zagraniczne z kolei ubiegają się o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które od pewnego czasu odbywają się na zmianę w Wiśle, Żywcu i Szczyrku.

W Tygodniu Kultury Beskidzkiej w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i piękne, zapomniane niekiedy pieśni i tańce, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do rozwoju ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów. To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. Z drugiej strony to wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej, żywiołowej zabawy.

Imprezy towarzyszące

16. Festyn Istebniański (Istebna, 31 lipca - 1 sierpnia)
Dwudniowa, weekendowa impreza w mateczniku górali śląskich, stwarzająca dobrą okazję do poznania bogatego i pieczołowicie pielęgnowanego folkloru tzw. Trójwsi Beskidzkiej (Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki). Równocześnie, dzięki udziałowi wybranych zespołów zagranicznych, niezwykłe, bardzo autentyczne spotkanie ludzi różnych kultur.

63. Gorolski Święto (Jabłonków w Republice Czeskiej, 6 - 8 sierpnia)
Największa impreza folklorystyczna organizowana przez Polaków zamieszkujących na Zaolziu. Służy nie tylko prezentacji miejscowych grup regionalnych i śpiewaczych, ale również podtrzymaniu ducha polskości. W bogatym programie Gorolskigo Święta są m.in. tradycyjny niedzielny korowód ulicami Jabłonkowa i kilkugodzinne dwudniowe koncerty na plenerowej estradzie w Lasku Miejskim. Krótszą historię mają piątkowe wieczorne spotkania ludowych muzykantów i śpiewaków z przygranicznych regionów Polski, Czech i Słowacji. To szczególna okazja dla tych, którzy cenią folklor w jego najbardziej autentycznej postaci.

32. Wawrzyńcowe Hudy (Ujsoły, 7 - 8 sierpnia)
Impreza nawiązująca do lokalnych tradycji obchodów dnia świętego Wawrzyńca, męczennika spalonego na stosie. Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru jest zapalenie po zapadnięciu zmroku wysokich nawet na 10 metrów stosów chrustu i gałęzi układanych na specjalnych rusztowaniach. Wśród uczestników dwudniowych koncertów na całkowicie przebudowanej estradzie w centrum Ujsół zarówno zespoły miejscowe, jak i goście z różnych zakątków świata.
41. Festiwal Folkloru Górali Polskich (Żywiec, 31 lipca - 4 sierpnia 2010)
Narodził się w 1970 roku. Przez kilka początkowych lat pełnił dla rodzimych zespołów rolę eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dość szybko się jednak usamodzielnił i od dłuższego już czasu jest najpełniejszym przeglądem kulturalnego dorobku polskiej góralszczyzny. Tradycja została podtrzymana i nadal najlepsze grupy z żywieckiej imprezy są typowane do reprezentowania Polski w zakopiańskim festiwalu odbywającym się w drugiej połowie sierpnia, ale równocześnie FFGP ma swoje nagrody o niekwestionowanej randze. Najwyżej oceniane zespoły otrzymują Złote Żywieckie Serce. W ten sam sposób honorowane są również najlepsze kapele i grupy śpiewacze, a także soliści instrumentaliści i śpiewacy oraz mistrzowie kształcący uczniów. Te trofea można porównać do sportowych medali, a tych, którzy w danym roku wyjeżdżają z Żywca ze Złotymi Sercami uznawać za mistrzów kraju w konkurencji... góralskiej kultury.

W tym roku do 41. Festiwalu Folkloru Górali Polskich zgłosiło się 27 zespołów. W ciągu pięciu dni na estradzie żywieckiego amfiteatru pod Grojcem zobaczymy w konkursowych programach reprezentantów Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Będzie to nie tylko pokaz pięknego tańca i śpiewu oraz towarzyszącej im muzyki, zespoły są bowiem regulaminowo zobowiązane przede wszystkim do prezentacji charakterystycznych dla swych regionów obrzędów i zwyczajów. Na scenie "odbędą się" więc m.in. góralskie wesela i chrzciny, przeniesiemy się też w czas Bożego Narodzenia i Zielonych Świątek. Będziemy z góralami drzeć pierze, uczestniczyć w dożynkach i imieninach, wyprawiać rekrutów do austriackiego wojska, bawić się na hali...Będzie okazja do śmiechu, ale też do refleksji, choćby nad bogactwem i różnorodnością folkloru polskich górali.
21. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (Wisła, 4 - 7 sierpnia 2010)
Jedna z dwóch, oprócz Festiwalu Folkloru Górali Polskich, konkursowych imprez Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Narodziła się z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przed 20 laty i od tej pory odbywa się corocznie na jednej z estrad TKB-owskich, w Wiśle, Szczyrku lub Żywcu.

W 2010 roku do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych przyjęte zostały zgłoszenia 18 zespołów z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Środkowej. Wszystkie wystąpią w trzech koncertach konkursowych (4 -6.08), bacznie obserwowanych przez Międzynarodową Radę Artystyczną. Przedstawią programy (do 40 minut), na które złożą się tańce, muzyka i pieśni zamieszkiwanych przez siebie regionów i krajów. Czwartego dnia (7.08), zgodnie z wypracowanym przez lata scenariuszem, odbędzie się koncert finałowy. Wówczas zostaną wręczone nagrody, a publiczność w ciągu kilku godzin zobaczy w krótkich prezentacjach wszystkie grupy uczestniczące w Spotkaniach.

Gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w 2010 roku jest Wisła, z jej pięknie rozbudowanym w ostatnich miesiącach i efektownie zadaszonym amfiteatrem. Od niedawna nosi on imię Stanisława Hadyny (1919 - 1999), twórcy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jego spiżowy posąg umieszczony na widowni wiślańskiego amfiteatru to dowód pamięci o Wybitnym Człowieku i Artyście, który potrafił połączyć umiłowanie rodzinnej ziemi z szacunkiem dla tradycji innych narodów. Taka jest też główna idea Tygodnia Kultury Beskidzkiej i stanowiących jego część Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Ponadto odbędą się koncerty zespołów w Bielsku-Białej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!