Ważne
  Katowice: DB Schenker Rail Polska zwolni 200 pracowników

  Katowice: DB Schenker Rail Polska zwolni 200 pracowników

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Ok. 200 osób odejdzie w najbliższym czasie z firmy DB Schenker Rail Polska, należącej do grupy kolei niemieckich. Związkowcy z Solidarności, którzy wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą, domagają się wyższych odpraw dla zwalnianych. Obawiają się też dalszych zwolnień.
  DB Schenker Rail Polska z grupy kolei niemieckich to obecnie największy, po PKP Cargo, towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce, posiadający do 35 proc. tego rynku. W ubiegłym roku firma przejęła grupy PCC i PTK Holding, stając się tym samym najpoważniejszym prywatnym podmiotem w tej branży w Polsce.

  Przejęcie PCC oraz PTK Holding przez niemieckiego inwestora rozpoczęło proces reorganizacji firmy, którego częścią jest redukcja zatrudnienia.
  Na razie pracodawca poinformował o zamiarze zwolnienia ok. 180 osób, przede wszystkim z księgowości, działu finansów i administracji. Według związkowców, pracę ma stracić także 39 kierowców z oddziału w Zabrzu.

  - Stopniowe zmniejszanie zatrudnienia to część wdrażanego w firmie programu restrukturyzacji wynikającego z konsolidacji 31 spółek. Osoby odchodzące z pracy otrzymują wyższe od standardowych odprawy - powiedział w środę rzecznik firmy, Andrzej Wyszyński.

  Według niego, co najmniej dla kilkunastu pracowników, którzy przewidziani byli do odejścia, udało się znaleźć zatrudnienie w innych spółkach grupy. Ci, którzy tracą pracę, otrzymują odprawę do wysokości 35 tys. zł. Związkowcy uważają, że powinno to być 60 tys. zł. Oczekują też, że pracodawca zapłaci za szkolenia i przekwalifikowania pracowników.

  - Kwota odpraw wynika z możliwości finansowych spółki. Zapewnia ona odchodzącym pracownikom utrzymanie przez co najmniej pół roku - skomentował rzecznik. Według związkowców, kwoty, jakie spółka musiałaby wydać na większe odprawy i szkolenia, są niewielkie w porównaniu z sumą, jaką w ubiegłym roku zapłacił DB Schenker przejmując koncern PCC.

  Związki obawiają się, że w wyniku restrukturyzacji w sumie pracę może stracić nawet 600 osób, czyli dziesiąta część całej załogi grupy. Rzecznik przyznał, że zmiany są procesem ciągłym i dalsze redukcje w przyszłości nie są wykluczone, zdementował jednak podaną przez związkowców liczbę. Jak mówił, obecne zmniejszenie zatrudnienia dotyczy ok. 180 pracowników.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama