Podejrzany zakup hektarów za niewielkie pieniądze

  Podejrzany zakup hektarów za niewielkie pieniądze

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przesłuchała wracającego ze Stanów Zjednoczonych Tomasza D. Sprawa dotyczy przejęcia za bezcen gruntów kościelnych w gminie Świerklaniec.
  Zarzuty wobec niego były gotowe już kilka miesięcy temu, ale Tomasz D. nie pojawiał się w kraju.
  Jeden z najbogatszych ludzi w Polsce jest podejrzany o to, że podając się za rolnika indywidualnego zamieszkałego w Tarnowskich Górach, nabył ziemię od Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta w Krakowie, działającego na rzecz zakonu albertynek.
  Tomasz D. kupił atrakcyjne grunty, mimo że inny nabywca oferował więcej

  Atrakcyjne turystycznie tereny przekazała towarzystwu komisja majątkowa przy MSWiA. Metr kwadratowy tej ziemi komisja wyceniła około piętnaście razy taniej niż kosztował on w rzeczywistości. Zdecydowała się oddać towarzystwu grunty właśnie na Śląsku, w zamian za utracone w Małopolsce.

  Podczas śledztwa okazało się, że w komisji majątkowej po stronie kościelnej pracowała osoba zatrudniona w firmie Tomasza D. Poza tym firma rodziny D. jest darczyńcą archidiecezji katowickiej, której wieloletni ekonom (obecnie też z zarzutami prokuratorskimi) był wiceprzewodniczącym komisji majątkowej.

  Zarzuty wobec Tomasza D. dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentach, koniecznych do nabycia kościelnej ziemi. Zdaniem prokuratury, wcale nie był rolnikiem indywidualnym, a jego meldunek na terenie gminy był fikcyjny. Tomasz D. jest przemysłowcem, produkuje maszyny górnicze.

  - Podejrzany Tomasz D. pozostał na wolności. Nie wpłacił jeszcze wyznaczonej kaucji w wysokości 100 tys. zł, ale ma na to trochę czasu. Jeśli tego nie zrobi, dalsze decyzje podejmie sąd - stwierdza prok. Michał Szułczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo