Elity znad Brynicy: Tadeusz Kijonka

  Elity znad Brynicy: Tadeusz Kijonka

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wszelkie pisanie o redaktorze naczelnym miesięcznika "Śląsk", to robota saperska, zawsze grozi wybuchem niekontrolowanej furii bohatera, wyczulonego na punkcie własnej tożsamości i własnego życiorysu. Patrząc jednak na bogactwo charakterologiczne i koloryt tej postaci, warto podjąć ryzyko.
  Pochodzi z Radlina (ur. 1936) z rodziny śląskiej i polskiej - co podkreśla stanowczo ze szczególnym naciskiem na drugi człon, zwłaszcza w polemikach. Absolwent polonistyki z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego, w gomułkowsko-gierkowskim PRL-u wybrał zawód koncesjonowanego poety, pisarza i publicysty - ludzi tej profesji skupiała wówczas katowicka redakcja "Poglądów", kierowana przez legendarnego Wilhelma Szewczyka.

  W 1995 roku Kazimierz Kutz tak opisał w telewizyjnym talk-show swoje pierwsze spotkanie z tym gremium: "Wszedłem do redakcji, gdzie trwała nieustanna balanga, związana z goszczeniem pisarzy z bratnich krajów socjalistycznych.
  W progu leżał Kijonka i wznosił ręce ku niebu z dziękczynnym westchnieniem: takij roboty już w życiu mieć niy byda". Bohater anegdoty zaprzeczał temu opisowi, jednak wyłącznie w odniesieniu do własnej osoby, bowiem koloryt życia "Poglądów" znany był powszechnie.

  W latach 80. ub. wieku Szewczyk popadł w niełaskę i został odsunięty od zaszczytów, a redakcja "Poglądów" rozwiązana, więc zwolnił się fotel "Wybitnego Śląskiego Literata", który Tadeusz Kijonka zajął i okupuje do dziś. W 1985 roku przejął też mandat swego mentora w PRL-owskim Sejmie, do Izby wszedł raz jeszcze w czerwcowych wyborach 1989 roku z listy PZPR. Po czasach ancien régime`u została mu też synekura kierownika literackiego Opery Śląskiej - unikatowe stanowisko w historii teatru operowego.

  W 1995 roku założył Górnośląskie Towarzystwo Literackie, schronienie dla twórców, osieroconych przez zlikwidowane "Poglądy". Zebranie założycielskie przeszło do anegdoty, ponieważ jedynym znaczącym głosem w dyskusji było pytanie z sali: a co zrobimy, jeśli do naszej organizacji zechcą wstąpić Hupka i Czaja?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takym zgorzkniołkym uostowo kożdyn?!

   Co dowo gorolóm wjara. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 152


   Pewńikym wszyske "przekszty" na goroli!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co poczńe, kej povstańe Svobodne Schlo?

   Uostatek po terroryzmuśe POW. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 140 / 111

   Założy Zwjůnzek Polokův we Schlůnzsku?

   A jego wappyn bydźe bjeg Bryńice ze cajchům tam, kaj je Zoznowjec?!

   Cesta wedle mustra Czechosłowacyje i Kossowa je przeca i przed Schlůnzek myjglich?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama