Mgiełka wodna ochroni rybnicki kościół przed pożarem

  Mgiełka wodna ochroni rybnicki kościół przed pożarem

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na siedmiu pochodzących z XVI i XVII wieku drewnianych kościółkach montowany jest supernowoczesny system przeciwpożarowy. Gdy iskra ognia pojawi się na elewacji, od razu od dachu aż po piwnice, zostanie zlana litrami wody i specjalnym środkiem gaszącym.
  - System został już zainstalowany na kościele w rybnickiej dzielnicy Wielopole. Prace trwają między innymi w kościołach w Ligocie-Ligockiej Kuźni oraz w Jankowicach i Palowicach w gminie Czerwionka-Leszczyny. To najnowszy dostępny system przeciwpożarowy nazywany "mgłą wodną". Zabytki są bezcenne, więc taka ochrona się przyda - mówi ksiądz Leszek Makówka, koordynator projektu z ramienia Archidiecezji Katowickiej.


  Jak działa taki system? Na zewnętrznej elewacji kościołów, w odległości około 2 metrów od siebie montowane są niewielkie krany, na pierwszy rzut oka niewidoczne. Wszystkie od środka świątyni połączone są siecią cieniutkich rur z wodą. - Specjalne dysze w razie zagrożenia ją rozprowadzają. System uruchamia się automatycznie na przykład w chwili, kiedy jedna z rurek zostanie nagrzana lub przepalona - wyjaśnia Wojciech Rduch, z rybnickiej Państwowej Straży Pożarnej. - "Mgła" ma bardzo dobre właściwości gaśnicze. Budowle z drewna są łatwą pożywką dla ognia i niestety często nim strażacy dotrą na miejsce, wystarczy pięć minut, by pożar zdążył już wyrządzić duże szkody. Teraz jest na to recepta - dodaje.

  W ubiegłym tygodniu zakończono inwestycję na terenie parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej i św. Katarzyny w rybnickiej dzielnicy Wielopole. Tam też odbył się pokaz działania "mgły wodnej". To wydarzenie z zapartym tchem obserwowali strażacy i mieszkańcy dzielnicy.

  - W życiu czegoś takiego nie widziałem. Kościół przypominał gigantyczną fontannę. Teraz nie musimy się martwić, że z kościołem stanie się coś złego. Nasz ksiądz proboszcz, też pewnie będzie miał spokojniejszy sen - mówi Stanisław Ratajski, mieszkaniec. Na ścianach tamtejszego kościoła zainstalowano łącznie 320 dysz. Nieco więcej, bo około 400 będzie ich na kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w dzielnicy Ligota-Ligocka Kuźnia, który pochodzi z 1717 roku. Tam inwestycja jest już na ukończeniu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama