18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska znów pokaże piasek

Teresa Semik
Nieliczne łachy  wykorzystują amatorzy sportów ekstremalnych
Nieliczne łachy wykorzystują amatorzy sportów ekstremalnych arc
Pustynia Błędowska znów będzie pustynią nie tylko z nazwy. Dziś porasta ją las. Za pieniądze Unii Europejskiej, w sumie za ponad 10 mln zł odsłoni się piach na 525 ha. Już we wrześniu w dolinie Białej Przemszy pojawi się ciężki sprzęt do wycinki drzew.

Z kolei Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za 1,4 mln zł przywróci piaski na 25 ha Pustyni Błędowskiej, a potem przygotuje ścieżkę edukacyjną od Błędowa do Klucz. Każdy będzie mógł zobaczyć przyrodniczy ewenement i jego krajobrazowe walory.

- Na wiosnę przyszłego roku kupimy sto kóz, żeby wyjadały odrastające pędy wyciętych drzew i krzewów. Kozy są do tego najlepsze - mówi Michał Góral, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych.

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Powstała w wyniku intensywnej wycinki lasów, głównie sosnowych, począwszy od średniowiecza. Z latami pustynia powracała w sposób naturalny do pierwotnego kształtu. Dziś zajmuje zaledwie jedną trzecią dawnej powierzchni.

- W latach 50. pustynię dodatkowo zalesiono sprowadzoną wierzbą kaspijską - przypomina Jerzy Paruzel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Zespół Parków Krajobrazowych przewiduje, że pod koniec przyszłego roku zakończy przywracanie pustyni właściwego wyglądu. Wtedy gotowa będzie też pierwsza ścieżka edukacyjna.

Z kolei w 2011 roku ruszy w Kluczach program europejski "Life Plus", którego celem jest ochrona wyjątkowych siedlisk przyrodniczych, w tym wypadku trawy porastającej pustynię. Gmina dostała na uporządkowanie 500 ha pustyni 2 mln euro. - Pieniądze jeszcze do nas nie dotarły, ale otrzymaliśmy już listowne zapewnienie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że Komisja Europejska przychyliła się do naszego wniosku i pokryje aż połowę kosztów tego przedsięwzięcia - informuje Agnieszka Walnik z gminy Klucze.

Najpierw trzeba będzie pozbierać wszystkie niewypały i niewybuchy. Na polskiej Saharze ćwiczyły wojska od początku XX wieku. Nadal północna część pustyni wykorzystywana jest przez jednostki z Krakowa.

Potem zacznie się wielkie karczowanie. Celem projektu jest ochrona rzadkiej roślinności porastającej pustynię.

- U nas także powstaną ścieżki ekologiczne i edukacyjne - dodaje Agnieszka Walnik z Klucz. - Planujemy powołać również Centrum Informacyjne o Pustyni Błędowskiej.

Wszystkie prace zostaną sfinalizowane do 2014 roku i wtedy jak okiem sięgnąć będzie tylko piach i piach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!