Pustynia Błędowska znów pokaże piasek

  Pustynia Błędowska znów pokaże piasek

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pustynia Błędowska znów będzie pustynią nie tylko z nazwy. Dziś porasta ją las. Za pieniądze Unii Europejskiej, w sumie za ponad 10 mln zł odsłoni się piach na 525 ha. Już we wrześniu w dolinie Białej Przemszy pojawi się ciężki sprzęt do wycinki drzew.
  Z kolei Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego za 1,4 mln zł przywróci piaski na 25 ha Pustyni Błędowskiej, a potem przygotuje ścieżkę edukacyjną od Błędowa do Klucz. Każdy będzie mógł zobaczyć przyrodniczy ewenement i jego krajobrazowe walory.

  - Na wiosnę przyszłego roku kupimy sto kóz, żeby wyjadały odrastające pędy wyciętych drzew i krzewów. Kozy są do tego najlepsze - mówi Michał Góral, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych.

  Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Powstała w wyniku intensywnej wycinki lasów, głównie sosnowych, począwszy od średniowiecza. Z latami pustynia powracała w sposób naturalny do pierwotnego kształtu. Dziś zajmuje zaledwie jedną trzecią dawnej powierzchni.

  - W latach 50. pustynię dodatkowo zalesiono sprowadzoną wierzbą kaspijską - przypomina Jerzy Paruzel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

  Zespół Parków Krajobrazowych przewiduje, że pod koniec przyszłego roku zakończy przywracanie pustyni właściwego wyglądu. Wtedy gotowa będzie też pierwsza ścieżka edukacyjna.

  Z kolei w 2011 roku ruszy w Kluczach program europejski "Life Plus", którego celem jest ochrona wyjątkowych siedlisk przyrodniczych, w tym wypadku trawy porastającej pustynię. Gmina dostała na uporządkowanie 500 ha pustyni 2 mln euro. - Pieniądze jeszcze do nas nie dotarły, ale otrzymaliśmy już listowne zapewnienie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że Komisja Europejska przychyliła się do naszego wniosku i pokryje aż połowę kosztów tego przedsięwzięcia - informuje Agnieszka Walnik z gminy Klucze.

  Najpierw trzeba będzie pozbierać wszystkie niewypały i niewybuchy. Na polskiej Saharze ćwiczyły wojska od początku XX wieku. Nadal północna część pustyni wykorzystywana jest przez jednostki z Krakowa.

  Potem zacznie się wielkie karczowanie. Celem projektu jest ochrona rzadkiej roślinności porastającej pustynię.

  - U nas także powstaną ścieżki ekologiczne i edukacyjne - dodaje Agnieszka Walnik z Klucz. - Planujemy powołać również Centrum Informacyjne o Pustyni Błędowskiej.

  Wszystkie prace zostaną sfinalizowane do 2014 roku i wtedy jak okiem sięgnąć będzie tylko piach i piach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustynia Bledowska

   Dominik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Obejrzyj film o Pustynii Bledowskiej:
   http://youtu.be/g3-gIwbnE0A

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama