Elity znad Brynicy: Marek Kopel

  Elity znad Brynicy: Marek Kopel

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mąż świątobliwy, któremu zdecydowanie bardziej do twarzy byłoby w benedyktyńskim habicie pod szyldem "Ora et labora".
  A że w Chorzowie zakony skasowano w 1810 roku, tedy prezydent (rekordzista na urzędzie - od 1991 roku) z pokorą dźwiga swoje brzemię w świeckim garniturze, z cytatem ze św. Pawła nad głową: "Choćbym posiadł całą wiedzę, a miłości bym nie miał - byłbym nikim."

  Chorzowianin importowany (ur. w 1955 roku w Katowicach), życie publiczne zaczął jako hokeista w GKS Katowice. Trudno sobie wyobrazić, jak ten spokojny, introwertyczny, wysublimowany i delikatny mężczyzna mógł przez 8 lat żyć z brutalnego sportu, w którym eksplodujące emocje i widowiskowe mordobicia są na porządku dziennym. Być może cały życiowy zapas testosteronu Marek Kopel zużył na lodowisku i dziś eksploatuje wyłącznie kobiecą stronę swej osobowości.
  Gdy skończył studia na Politechnice Śląskiej, zdjął łyżwy i zajął się poważną robotą, zostając małym trybikiem węglowej nomenklatury lat 80. Stąd w 1991 roku przeskoczył na fotel prezydenta Chorzowa, najpierw wybieranego przez rajców, od 2002 roku - przez mieszkańców.

  Od początku przyjął żelazną zasadę, iż jest tylko skromnym narzędziem w Bożych rękach, stąd od blisko 20 lat współrządcami Chorzowa są miejscowi księża dziekani, bez udziału których nic w mieście wydarzyć się nie może: żadna nominacja, żadna inwestycja, żadne wydarzenie. Jeśli zatem prezydent wpisuje sobie do portfolio listę osiągnięć, to powinien się nimi podzielić z ks. Henrykiem Markwicą (już nieżyjącym) i z ks. Antonim Klemensem, ludźmi skądinąd zacnymi, którzy na szczęście danej im władzy używali z umiarem.

  Chorzów znajduje się (obok Rudy Śląskiej, Katowic, Zabrza i KZK GOP) na liście instytucji zatrudniających nomenklaturę Związku Górnośląskiego. Oznacza to, że gdy jakiś zasłużony działacz tej organizacji znajdzie się na lodzie, zawsze może zapukać do drzwi któregoś z prezydentów i dostanie dyrektorską lub przynajmniej naczelnikowską posadę. Jest w tym swoisty fenomen, coś na kształt "mafijnej solidarności": sam ZG to już tylko kadłubkowa, dogorywająca karykatura własnej świetności z lat 90. ub. wieku, ale dawna nomenklatura związkowa wspiera się i kamratom umrzeć z głodu nie daje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezydent

   obi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 83

   przez te lata chorzow sie zmienil i za to koplowi chwala a ze stalo sie tak to moze podziekowac pracownikom urzedu dzial finansowy rozliczenia kasy dzial edukacji pogratulowac panu wieczorkowi...rozwiń całość

   przez te lata chorzow sie zmienil i za to koplowi chwala a ze stalo sie tak to moze podziekowac pracownikom urzedu dzial finansowy rozliczenia kasy dzial edukacji pogratulowac panu wieczorkowi za dalszy wybor ichyba pan zostanie dalrj bo ta koalicja sportowa z nowym prezydentem przyniesie nam niebieskim nowy stadion a dwie osoby panie wieczorek by sie teraz cieszyly jak wszyscy kibole ruchu no i AKSzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klęska

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 63

   3xk kopel kościół klęska


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kretyn

   kretyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a podpis pod tym to: kretyn

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama