Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owce i pasterze edukują turystów na Jurze

Monika Ziółkowska
W zagrodzie edukacyjnej można kupić np. owcze sery
W zagrodzie edukacyjnej można kupić np. owcze sery fot. Monika Ziółkowska
W rezerwacie Góra Zborów można spotkać owce hodowane tu w ramach programu "Owca plus".

W czwartek w Podlesicach otwarto zagrodę edukacyjną, która także wiąże się z hodowlą owiec. Produkty wykonane z ich mleka i wełny mają być turystycznymi atrakcjami i jednocześnie pamiątkami z Jury.
Zagroda powstała dzięki dofinansowaniu projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej przez śląskiego marszałka. Jest wzorowana na XIX-wiecznej kieleckiej chacie. Będzie tu można kupić owczy i kozi ser, samemu zemlieć ziarno, a nawet lepić garnki. Zagrodą opiekować się będą pracownicy rezerwatu Góry Zborów.

Zagroda będzie częścią ścieżki dydaktycznej "Góra Zborów - przyroda i człowiek", sfinansowanej przez Fundusz Norweski.

W sumie na projekt "Owca Plus" na Jurze przeznaczono dotąd 150 tysięcy zotych. Dzięki tym pieniądzom możliwa jest między innymi hodowla owiec rasy olkuskiej. - Jest to rasa charakterystyczna dla całej Jury i w ramach tego programu uda nam się ją ochronić i rozmnożyć. Jest to bowiem odmiana zagrożona - twierdzi dr hab. Andrzej Czylok, pracownik Zakładu Biogeografii i Ochrony Przyrody Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zwierzęta będą wypasane na terenach rezerwatu. Dodatkową z tego korzyścią będzie naturalne usuwanie samosiejek, które zarastają suchorośla i roślinność porastającą zbocza jurajskich ostańców.
- Przed laty na całym tym terenie wypasano bydło i owce. Kiedy tego zaprzestano, przyroda zaczęła dążyć do stworzenia tutaj lasu. Zaczęliśmy więc kosić drzewa i krzewy, a następnie wprowadziliśmy kontrolowany wypas zwierząt. Przebywają one w okolicach Góry Zborów. Chcemy jednak doprowadzić do tego, żeby ten wypas odbywał się na całym terenie Jury - podkreśla Michał Góral, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Hodowla owiec ma też obudzić w rolnikach dawną i zapomnianą kulturę pasterską. - Zależy nam przede wszystkim na ochronie bioróżnorodności krajobrazu Jury a także na ochronie dziedzictwa kulturowego, stąd nasze działania - mówi Marcel Ślusarczyk, koordynator projektu.

W ramach programu "Owca plus" zostanie jeszcze kupione ogrodzenie elektryczne. Chodzi o to żeby zwierzęta poruszały się po określonym terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!