Turystyka w Częstochowie bez luksusu

  Turystyka w Częstochowie bez luksusu

  Bartłomiej Romanek, Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa bezpodstawnie aspiruje do miana miasta turystycznego. Wprawdzie Jasną Górę każdego roku odwiedza 4,5 miliona turystów i pielgrzymów, ale miasto przegrywa walkę o to, żeby choć część z nich została w Częstochowie dłużej niż jeden dzień.
  Trudno, żeby było inaczej, bo baza noclegowa to zaledwie 10 hoteli (dane za Miejskim Systemem Informacji Turystycznej ), a żadne biuro turystyczne nie ma oferty kilkudniowego choćby pobytu w Częstochowie, połączonego ze zwiedzaniem miasta i okolic.

  W 250-tysięcznym mieście jest zaledwie 4,5 tysiąca miejsc noclegowych i ani jednego czterogwiazdkowego hotelu. A bez takiego nie może choćby organizować dużych imprez kulturalnych i sportowych, takich jak mistrzostwa świata w siatkówce, o które się stara. Takie imprezy są szansą, żeby zaprezentować miasto z innej strony i przyciągnąć kolejnych turystów.

  Wizytówką miasta jest Jasna Góra. Tymczasem porównując bazę noclegową Częstochowy i innych miast, członków Stowarzyszenia Miast Maryjnych, widać, jak odstajemy na ich tle.

  Zatrzymanie turystów to podstawowy problem: w tej chwili jest tak, że najliczniejsza ich grupa, pielgrzymi, przyjeżdżają z własnym prowiantem i wyjeżdżają zaraz po wizycie na Jasnej Górze. Lokalne biura podróży pomagają wyjeżdżać z Częstochowy, a nie przyciągać turystów, co wiąże się ze stworzeniem oferty, najczęściej 2-3-dniowej, a to już duży wysiłek i przedsięwzięcie.

  - Faktycznie żadne częstochowskie biuro podróży nie organizuje kilkudniowego programu zwiedzania, każda grupa musi sobie sama poradzić, my jedynie doradzamy - mówi przewodniczka Urszula Gospodarek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama