Ważne
  Kiczowate reklamy szpecą centrum Rybnika

  Kiczowate reklamy szpecą centrum Rybnika

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowe kamienice w centrum Rybnika szpecą tekturowe plakaty i plastikowe tablice. Na ulicach prowadzących do rynku można natknąć się na kiczowate banery reklamujące biura podróży, gabinety kosmetyczne czy salony gier.
  Rybniczanom i przyjezdnym trudno skupić się na pięknych, architektonicznych detalach, bo coraz częściej przysłania je kicz. A w mieście nie ma osoby, która dbałaby o estetykę reklam.

  - Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wieszania reklam, które zasłaniają całą ścianę budynku. Rozumiem niewielkie szyldy sklepu, czy kawiarni, która się w danej kamienicy znajduje. Ale na tym koniec - mówi Jerzy Stenclik, który przechadzał się wczoraj po centrum.


  O ile sam Rynek jest jeszcze w miarę czysty od reklam, im dalej od niego, tym jest ich więcej. Ulice: Powstańców, Łony i Chrobrego aż toną w banerach, które wywieszane są na oknach i balkonach. - To jedyny sposób, żeby klient nas zauważył. Im dalej od Rynku, tym mniej osób chodzi - mówi nam właścicielka solarium, która klientów kusi wielką reklamą z półnagą dziewczyną. Takie plakaty mieszkańców denerwują najbardziej. - Wolałabym, żeby moje dzieci takich obrazków na ulicy nie oglądały. Ktoś musi trzymać pieczę nad tym, co jest prezentowane na reklamie. Plakat z dziewczyną reklamującą bieliznę na Rynku od razu powinien być zdjęty - mówi rybniczanka Dorota Kodbus.

  Pod "ochroną" urzędników są jednak tylko te budynki, które znajdują się w granicach tak zwanego historycznego układu miasta. - Budynki na rynku i na sąsiadujących z nimi drogach wpisane są na listę zabytków lub też objęte opieką miejskiego konserwatora. Każda ingerencja w wygląd elewacji wymaga jego zgody. A wydaje ją rzadko - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka Urzędu Miasta.

  W przypadku, gdy plakaty wiszą na prywatnych kamienicach, urzędnicy niewiele mogą zdziałać. - Przepisy nie mówią, że właściciel musi się starać o zgodę. W urzędzie działa komisja reklamy, ale sprawdza ona na przykład, czy ta nie narusza dobrych obyczajów oraz czy baner jest właściwie zamontowany i nie stwarza zagrożenia dla przechodniów. Jeśli tak się dzieje, to straż miejska może wlepić mandat - mówi Tyl.

  Tego, czy reklama komponuje się z innymi elementami architektury, nie pilnuje nikt.

  Sąsiedzi Rybnika bardziej dbają o estetyczny wygląd  Właściciele budynków, znajdujących się na żorskiej starówce, którzy chcą powiesić billboard, muszą uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Nie ma znaczenia, czy jest to zabytkowa kamienica, czy też nowy budynek, bo obiekty znajdują się w obrębie średniowiecznego układu urbanistycznego Żor, który w całości został wpisany w rejestr zabytków w 1966 roku. Dzięki temu na starówce praktycznie nie ma szpecących banerów. Z kolei w Raciborzu reklamy opiniuje powołana przez prezydenta komisja urbanistyczno-architektoniczna. Gdy spełnione są wymogi, nie ma większych problemów z uzyskaniem zgody. Wówczas właściciele kamienic mogą powiesić reklamę nawet na rynku, jeśli nie jest to zabytek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reklamy

   gospodorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Ino Rybnik? calo Polska jest zawalono reklamami,nawet na sraczu kery toi na placu jest reklama.Reklamujom kozdy szajs a kierowcy zamiast patrzec na droga czytajom te pierdoly zamiast patrzec kaj...rozwiń całość

   Ino Rybnik? calo Polska jest zawalono reklamami,nawet na sraczu kery toi na placu jest reklama.Reklamujom kozdy szajs a kierowcy zamiast patrzec na droga czytajom te pierdoly zamiast patrzec kaj jadom a potem momy wypadki.Zakozac te pieronstwa!!!!!!!!!!1zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kierowcy czytajom?

   Erich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak już jadom to nie czytajom, a jak już zaglondajom to na gryfne dziouchy. Kaj tam bydom zaglondać na jakiesik chachorskie reklamy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama