Sosnowiec: Syndyk chce uratować hutę Buczek

  Sosnowiec: Syndyk chce uratować hutę Buczek

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Około 170 pracowników Huty Buczek nie ma pewności czy zachowa swoje miejsca pracy, bo przed kilkoma dniami sąd postawił hutę w stan likwidacji. Dowiedzą się tego dopiero we wrześniu. Na razie zarząd nad firmą przejął syndyk Emilian Salej, który deklaruje chęć ratowania miejsc pracy i utrzymania produkcji.
  - Typowy syndyk przychodzi, robi inwentaryzację i gasi światło. Chciałbym, aby dało się uratować przynajmniej część miejsc pracy. Dlatego chcę doprowadzić do ponownego zatrudnienia niektórych osób, ale już na innych warunkach - mówi syndyk.

  Dodaje też, że jako syndyk może przez trzy miesiące prowadzić działalność i chce ten czas wykorzystać, aby mimo wszystko w pewnej części zachować zakład. Prowadzi już rozmowy z firmą Arcellor Mittal, dla której huta produkuje walce. Podstawą ratowania zakłądu jest jednak zredukowanie kosztów.

  Dług huty wynosi obecnie 47 milionów, z tego 17,5 mln to pieniądze jakie zakład dostał w ramach tzw. pomocy publicznej, a teraz musi je zwrócić. Związkowcy starają się porozumieć z syndykiem i czekają na opracowanie regulaminu dotyczącego zwolnień grupowych.

  - Syndyk poprosił o tydzień na przygotowanie. My ze swojej strony opracowaliśmy nasze postulaty do regulaminu. Znalazły się tam takie punkty jak m.in. pomoc prawna i doradcza dla osób zwalnianych - mówi Michał Karlik, przewodniczący związków zawodowych.

  Jego zdaniem, trudną sytuację zakładu pogorszył zeszłoroczny kryzys w branży hutniczej. - Na szczęście teraz się to zmienia. Zakładom pokończyły się zapasy walców hutniczych, których produkcją się zajmujemy, zamówienia nam schodzą - mówi związkowiec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama