Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dyskopatię pracujemy sami

Agata Markowicz
dr Stanisław Hendryk podczas redakcyjnego czatu
dr Stanisław Hendryk podczas redakcyjnego czatu Fot. Karina Trojok
W miniony poniedziałek gościem czatu internetowego w naszej redakcji był doc. dr hab. nauk med. Stanisław Hendryk, neurochirurg.

aldonka: mój mąż jest zawodowym kierowcą - mimo częstych przerw, plecy wciąż go bardzo pobolewają - ma pan może jakiś pomysł? próbowaliśmy plastra, żel.

dr Stanisław Hendryk: Po pierwsze powinien się zgłosić do lekarza neurologa który po wnikliwym zbadaniu zdecyduje o ewentualnych badaniach tzw. obrazowych czyli tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i w zależności od sytuacji podejmie decyzje o leczeniu zachowawczym
tzn. leki plus rehabilitacja a gdy to okaże się nieskuteczne być może skieruje do neurochirurga celem rozważania leczenia zabiegowego. Doraźnie można poradzić Pani mężowi aby w miarę możliwości wykonywał częste przerwy w czasie jazdy samochodem, a z leków może stosować przeciwzapalne preparaty niesterydowe w postaci maści lub żelu, pod kontrolą lekarza.

michu: mam pytanie odnośnie wypadnięcia dysku, w przypadku ostrego bólu jakie leki są skuteczne, bo większość wg mnie jest zawodna. Co by pan polecił w przypadku niewielkiego wysunięcia dysku szyjnego i lędźwiowego. Pozdrawiam:)

dr Stanisław Hendryk: W przypadku rozpoznanego wypadnięcia dysku a ściślej, jego fragmentu tzw. jądra miażdżystego należy skonsultować się u neurochirurga odnośnie leczenia operacyjnego. Zwłaszcza jeśli stosowane dotąd długotrwale leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne nie przyniosło poprawy.

fokus: u mnie po rezonansie stwierdzono dyskopatie na odcinku L5 S1 Rehabilitacja nie przynosi większych rezultatów i zalecono mi zabieg endoskopii. chciałbym zapytać z czym się to wiąże jakie jest ryzyko ze się nie uda że wystąpią jakieś porażenia lub niedowłady? Rezonans magnetyczny mam już zrobiony. na jego podstawie właśnie stwierdzono dyskopatie. czy oprócz tego niezbędny jest tomograf?

dr Stanisław Hendryk: Odpowiadając od końca na pana pytania tomograf nie jest konieczny. Natomiast jeśli chodzi o leczenie metodami mało inwazyjnymi to oprócz zabiegu endoskopowego, który na poziomie L5 S1 jest z powodu budowy anatomicznej trudny lub wręcz niemożliwy do wykonania ( zwłaszcza u mężczyzn) pozostaje jeszcze metoda nukleoplastyki laserowej lub ew. zabiegu operacyjnego metoda endoskopowa, ale z dostępu tzw. intralaminarnego. Myślę, że ośrodek, w którym pan się diagnozował i lekarz który zalecił Panu postępowanie operacyjne jest bardzo dobrze przygotowany do podjęcia takiej metody operacji.

sfgsfg: Jak możemy sami rozpoznać skrzywienie kręgosłupa zanim udamy sie do specjalisty? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

dr Stanisław Hendryk: Patrząc na sylwetkę osoby ze skoliozą możemy dostrzec esowatą nierówność przebiegu kręgosłupa najczęściej w odcinku piersiowo-lędźwiowym. Zdecydowanie doradzam badanie u lekarza pierwszego kontaktu, który o ile podejrzenie będzie słuszne pokieruje dalsza diagnostyka i konsultacjami specjalistów.
aldonka: mam 3letnią córeczkę i ... plecy wciąż pobolewają, podnoszę ją i tak rzadziej niż wcześniej ale często innej możliwości nie ma. plastry pomagają tylko na chwilę. ma Pan może jakąś radę?

dr Stanisław Hendryk: Mogę doradzić jedynie całkowity zakaz podnoszenia w końcu już dużego a wiec i ciężkiego dziecka. Jeśli chodzi o profilaktykę to poza niepodnoszeniem ciężkich przedmiotów zwłaszcza w pozycji pochylonej zalecam Pani pływanie a w domu ćwiczenia wzmacniającej mięśnie brzucha i przykręgosłupowe.

tomaszek: znajoma przez kilkanaście lat często podróżowała z dużym plecakiem - ostatnio zemdlała, po wizycie u lekarza okazało się że ma coś z kręgosłupem. czego - nie pamiętam (pewnie prof. wie). sęk w tym - jak czegoś takiego uniknąć? dodam tylko że często organizujemy wyjazdy ... z dużymi plecakami.

dr Stanisław Hendryk: Proszę nie przeceniać moich możliwości. Nie jestem aparatem rezonansu magnetycznego i to w dodatku na odległość. Uważam, ze pana znajoma powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu aby zdiagnozować przyczynę przebytego omdlenia. Być może, ze za to zdarzenie były odpowiedzialne zmiany w kręgosłupie szyjnym, ale wymaga to szczegółowej diagnostyki. Oczywiście do czasu postawienia diagnozy pani ta powinna zaniechać wycieczek z tak dużym plecakiem.

Blondyn20CK180cm: witam pana mam 20lat ćwiczę 3 godziny na siłowni i pływam codziennie i odczuwam bóle w kręgosłupie, nie wiem jak na nie zaradzić, ile może wytrzymać kręgosłup przy podnoszeniu czegoś bardzo ciężkiego?

dr Stanisław Hendryk: Pływanie bardzo pomaga w utrzymaniu kręgosłupa bez zmian chorobowych natomiast podnoszenie ciężarów jest najszybszą drogą do wywołania w nim zmian chorobowych. Uważam ze w Pana sytuacji bezwzględne jest wykonanie diagnostyki kręgosłupa np. u ortopedy gdyż może się okazać, ze ma Pan zmiany chorobowe wrodzone. Przy ich obecności powinien pan całkowicie zaprzestać podnoszenia ciężarów.

aldonka: czy specyfiki ratujące kręgosłup - reklamowane w TV rzeczywiście są takie dobre?

dr Stanisław Hendryk: Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie gdyż nigdy nie zalecałem tego typu leczenia i nie obserwowałem efektów u moich pacjentów. Myślę, że jako metoda wspomagająca to leczenie może być zalecane natomiast nie za bardzo wierze w ich rewelacyjność i możliwość zupełnego wyleczenia. Oczywiście dużo będzie zależeć od tego, czy w danym przypadku mamy początek zmian chorobowych w kręgosłupie (i wtedy te metod mogą być bardziej skuteczne) lub bardziej zaawansowana chorobie, gdzie nie przyniosą poprawy.

Inna_18: dzień dobry :) mam pytanie czy jazda motocyklem sportowym wpływa jakoś niekorzystnie na kręgosłup ?
dr Stanisław Hendryk: W zasadzie nie, chociaż należy sie wystrzegać jazdy po nierównym terenie zwłaszcza tzw. crossu kiedy może dochodzić do dużych przeciążeń kręgosłupa inicjujących początek jego choroby.

Juventur!!!: Mam problem z rwą kulszową czy to już będzie uraz do końca życia jak na razie łapią mnie okropne bóle przynajmniej raz w miesiącu?

dr Stanisław Hendryk: Rwa kulszowe świadczyć może o tym, ze doszło do wypadnięcia dysku a stan taki leczy sie operacyjnie. Uważam, że powinien Pan zgłosić się bezwzględnie do neurochirurga celem przeprowadzenia pełnej diagnostyki i ew. podjęcia leczenia zabiegowego.

Ania_3: Dzień dobry, co oznacza (odczyt Rtg) mojego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zespół kontaktowy międzykolcowy a poprzedni Rtg odwodnienie krążka międzykręgowego L5-S1?

dr Stanisław Hendryk: Trudno odpowiadać na pytania dotyczące badan Rtg tomografii rezonansu nie mając ich do wglądu. Z tego co Pani napisała można przypuszczać, że najpewniej chodzi o zaawansowana chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Myślę, ze powinna Pani skorzystać z porady lekarza neurologa, ortopedy lub neurochirurga

wredka: Bardzo proszę o pomoc. Mam stwierdzone zapalenie mięśnia kulszowego. Stwierdził mi to neurolog. Przepisał tabletki i tyle. Od tej pory bóle pleców ( które uniemożliwiają mi nie tylko chodzenie ale również przekręcenie się na łóżku) powracają po każdym delikatnym nawet wysiłku. Dodam, ze zażywając Olfen lub Ketonal Duo nic nie daje.

dr Stanisław Hendryk: Myślę, ze stwierdzono u Pani rwę kulszowa, a wiec nie mięśni tylko nerwu kulszowego i przy braku poprawy po zaleconym leczeniu farmakologicznym można przypuszczać, że uszkodzenie dysku jest w stopniu wymagającym leczenia operacyjnego. Ale o tym musi zadecydować specjalista neurochirurg.
tomaszek: pracuję przy komputerze ... i plecy zaczynają boleć. jest może jakieś antidotum?

dr Stanisław Hendryk:Nie wiem czy chodzi o kręgosłup lędźwiowy czy o szyjny, ale w zakresie obu odcinków wskazane są częste przerwy i stosowanie ćwiczeń izometrycznych (kręgosłup szyjny) lub ćwiczeń wzmacniających mięśnie obręczy w odcinku lędźwiowym. Bardzo ważne jest również odpowiednie siedzenie a także ustawienie komputera na odpowiedniej wysokości.

sfgsfg: a co to znaczy mieć długotrwałe zwyrodnienie krzyżowej części kręgosłupa? Do czego ta choroba może doprowadzić i jak to leczyć?

dr Stanisław Hendryk: Myślę, że chodzi o zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, które wraz z wiekiem i przeciążeniami postępują. Gimnastyka, basen, przerwy w pracy unikanie pracy w pochyleniu to najlepsze sposoby na zmniejszenie postępu choroby.

grzesiek38: czy nerwica ma wpływ na kręgosłup?

Hendryk_Stanisław: W pewnym sensie tak ponieważ stan emocjonalny może wpływać na intensywność odczuwania dolegliwości nawet w subtelny sposób a z drugiej strony kończące sie nerwicą zaburzone często wzmożone napięcie mięśni samo w sobie może być przyczyna odczuwanych dolegliwości a jako zespół utrwalony przyspieszyć zmiany chorobowe w kręgosłupie.

new: Witam jak za dużo się leży to kręgosłup może boleć właśnie od tego?

dr Stanisław Hendryk: Tak, dlatego ruch jest dla kręgosłupa najlepsza profilaktyka a wracając do leżenia proszę unikać nieodpowiednich łóżek lub tapczanów to znaczy zbyt miękkich ale również zbyt twardych.

sfgsfg: Co wpływa źle na kręgosłup, czego powinniśmy unikać, a co powinniśmy robić żeby kręgosłup nasz był w dobrym stanie na wiele lat?

dr Stanisław Hendryk: Źle wpływa na kręgosłup praca połączona z podnoszeniem cięższych przedmiotów, praca w pochyleniu a zwłaszcza praca w pochyleniu z rotacją kręgosłupa. A wiec należy takiej pracy unikać. Jeśli chodzi o profilaktykę to intensywny ruch, pływanie w basenie ale również ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa pomagają nam zachować dobry stan zdrowia i nie dopuścić do poważnej choroby kręgosłupa.

bonita20: Dzień dobry. mam 21 lat i rozszczep kręgosłupa w odcinku lędźwiowym... chciałabym od września zacząć trenować taniec współczesny, czy są jakieś przeciwwskazania?

dr Stanisław Hendryk: Jeśli te ćwiczenia nie będą związane z nadmiernym wychylaniem kręgosłupa do przodu i do tyłu, skokami, przewrotami to z pewną dozą ostrożności można zdecydować sie na uprawianie wymienionego tańca. Na pewno jeśli po rozpoczęciu już tych ćwiczeń pojawią się bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym tzw. lumbago będzie to sygnałem do przerwania treningu.

grzesiek38: jak można leczyć dyskopatie w odcinku lędzwiowym kręgosłupa?

dr Stanisław Hendryk: Na wstępnym etapie choroby zalecane jest leczenie rehabilitacyjne ew. połączone z farmakoterapią. Jeśli mimo to choroba postępuje i jest stwierdzane uszkodzenie dysku w badaniach tomografii lub rezonansu należy zgłosić się do specjalisty neurochirurga, który rozważy możliwość leczenia zabiegowego. We wstępnym etapie choroby metodami mało inwazyjnymi (laserowa lub endoskopowa) a przy większym nasileniu metoda operacji otwartej tzw. mikrodisektomią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!