Na dyskopatię pracujemy sami

  Na dyskopatię pracujemy sami

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W miniony poniedziałek gościem czatu internetowego w naszej redakcji był doc. dr hab. nauk med. Stanisław Hendryk, neurochirurg.
  aldonka: mój mąż jest zawodowym kierowcą - mimo częstych przerw, plecy wciąż go bardzo pobolewają - ma pan może jakiś pomysł? próbowaliśmy plastra, żel.

  dr Stanisław Hendryk: Po pierwsze powinien się zgłosić do lekarza neurologa który po wnikliwym zbadaniu zdecyduje o ewentualnych badaniach tzw. obrazowych czyli tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i w zależności od sytuacji podejmie decyzje o leczeniu zachowawczym
  tzn. leki plus rehabilitacja a gdy to okaże się nieskuteczne być może skieruje do neurochirurga celem rozważania leczenia zabiegowego. Doraźnie można poradzić Pani mężowi aby w miarę możliwości wykonywał częste przerwy w czasie jazdy samochodem, a z leków może stosować przeciwzapalne preparaty niesterydowe w postaci maści lub żelu, pod kontrolą lekarza.

  michu: mam pytanie odnośnie wypadnięcia dysku, w przypadku ostrego bólu jakie leki są skuteczne, bo większość wg mnie jest zawodna. Co by pan polecił w przypadku niewielkiego wysunięcia dysku szyjnego i lędźwiowego. Pozdrawiam:)

  dr Stanisław Hendryk: W przypadku rozpoznanego wypadnięcia dysku a ściślej, jego fragmentu tzw. jądra miażdżystego należy skonsultować się u neurochirurga odnośnie leczenia operacyjnego. Zwłaszcza jeśli stosowane dotąd długotrwale leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne nie przyniosło poprawy.

  fokus: u mnie po rezonansie stwierdzono dyskopatie na odcinku L5 S1 Rehabilitacja nie przynosi większych rezultatów i zalecono mi zabieg endoskopii. chciałbym zapytać z czym się to wiąże jakie jest ryzyko ze się nie uda że wystąpią jakieś porażenia lub niedowłady? Rezonans magnetyczny mam już zrobiony. na jego podstawie właśnie stwierdzono dyskopatie. czy oprócz tego niezbędny jest tomograf?

  dr Stanisław Hendryk: Odpowiadając od końca na pana pytania tomograf nie jest konieczny. Natomiast jeśli chodzi o leczenie metodami mało inwazyjnymi to oprócz zabiegu endoskopowego, który na poziomie L5 S1 jest z powodu budowy anatomicznej trudny lub wręcz niemożliwy do wykonania ( zwłaszcza u mężczyzn) pozostaje jeszcze metoda nukleoplastyki laserowej lub ew. zabiegu operacyjnego metoda endoskopowa, ale z dostępu tzw. intralaminarnego. Myślę, że ośrodek, w którym pan się diagnozował i lekarz który zalecił Panu postępowanie operacyjne jest bardzo dobrze przygotowany do podjęcia takiej metody operacji.

  sfgsfg: Jak możemy sami rozpoznać skrzywienie kręgosłupa zanim udamy sie do specjalisty? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  dr Stanisław Hendryk: Patrząc na sylwetkę osoby ze skoliozą możemy dostrzec esowatą nierówność przebiegu kręgosłupa najczęściej w odcinku piersiowo-lędźwiowym. Zdecydowanie doradzam badanie u lekarza pierwszego kontaktu, który o ile podejrzenie będzie słuszne pokieruje dalsza diagnostyka i konsultacjami specjalistów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kierowca a dyskopatia

   rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 108 / 99

   witam mam problem bo stwierdzono u mnie dyskopatie i nie moge nigdzie pracować. Chciał bym sie dowiedzieć czy kierowanie pojazdami powyżej 3,5 tony tak zwanymi tirami pogłębia moją chorobe prosze...rozwiń całość

   witam mam problem bo stwierdzono u mnie dyskopatie i nie moge nigdzie pracować. Chciał bym sie dowiedzieć czy kierowanie pojazdami powyżej 3,5 tony tak zwanymi tirami pogłębia moją chorobe prosze o podpowiedzenie mi bo mam wszystkie uprawnienia a niewiem czy nie popsuje sobie bardziej kregosłupa przez jazde samochodem zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BH.305.

   Sabina CULZ, Gdańsk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 121

   ODCHUDZANIE racjonalne, wg; IRL KRAKÓW.
   BH.305.
   MOTTO: Wzorcowe odżywienie komórek organizmu, to: OBOWIĄZKOWY standard.

   Prawidłowa biologicznie, prozdrowotna metoda odżywiania; tzw. dla...rozwiń całość

   ODCHUDZANIE racjonalne, wg; IRL KRAKÓW.
   BH.305.
   MOTTO: Wzorcowe odżywienie komórek organizmu, to: OBOWIĄZKOWY standard.

   Prawidłowa biologicznie, prozdrowotna metoda odżywiania; tzw. dla myślącego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

   WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
   Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

   A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
   Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, WYSOKICH węglowodanów, NISKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

   PLAN ODCHUDZANIA, MINIMUM:
   Ustalamy 3 posiłki zasadnicze/24h. 1. Śniadanie. 2. Obiad. 3. Kolacja.

   ŚNIADANIE:
   CHLEB typu KR-IRL, jako energetyczny stabilizator poziomu cukru we krwi oraz produkty z tabel Zalecane i Dozwolone wg tzw. IŻ produktu. Przykład: Chleb typu kr-irl 1-1,5 kromki. Dorsz wędzony 100-200 gram. Szproty wędzone 2-5 szt. Pomidor 0,5 szt. Cebula świeża 1 szt. Jajo kurze ugotowane na twardo 1 szt. Herbata z cytryną (dużo soku) 300 ml. Kawa rozpuszczalna z kofeiną 200 ml.

   OBIAD:
   Przykład: Ryż gotowany 1-3 łyżek stołowych oraz fasola Piękny Jaś 3-10 szt. Te dwa składniki stanowią podstawowy stabilizator glukozy. Pozostałe dodatki do obiadu wybieramy z tabel Zalecane i Dozwolone wg tzw. IŻ produktu. Np. Ryba chuda czarniak 50-200 gram gotowana na parze, kapusta kiszona 50-150 gram, ziemniak 1 szt.

   KOLACJA:
   Przykład: Chleb typu KR-IRL 0,5-1 kromki, fasola Piękny Jaś 2-10 szt. jako 2 składniki stabilizacji poziomu cukru we krwi. Ryba wędzona np. pikling 0,5 szt. ogórek kiszony 1 szt. Herbata i kawa jak powyżej. Inne napoje wg tabel z książki.

   W CIĄGU DNIA SPOŻYWAMY Z HERBATĄ LUB WODĄ MINERALNA 2,5-4 SZTUK CYTRYN:
   Zasadotwórczy sok z cytryny skutecznie eliminuje uczucie łaknienia czy też ssania w pustym żołądku przez 24h, co pozwala wykluczyć podjadanie tzw. przekąsek. Zwyczajnie nie odczuwamy głodu. Śniadania nie zmniejszamy NIGDY. Natomiast objętość obiadu i kolacji zmniejszamy dotąd, aż nie zaczniemy odczuwać głodu ok. 5-6 godz. nad ranem. Wówczas wprowadzamy do jadłospisu 4 posiłek tzw. przedśniadaniowy.

   PRZEDŚNIADANIE: Przykład: Fasola Piękny Jaś 5-10 szt. Ogórek kiszony 1 szt. Jabłko 1 szt. *

   GDY STWIERDZAMY, ŻE JESZCZE NIE SZCZUPLEJEMY TO W DALSZYM CIĄGU ZMNIEJSZAMY OBJĘTOŚCI WYŁĄCZNIE:
   Obiadu oraz kolacji. Jednak z tych pomniejszanych stale dwóch posiłków tzw. stabilizatorów poziomu glukozy we krwi nie eliminujemy. Jest to absolutnie NIEDOZWOLONE, ponieważ produkty te stanowią podstawowe źródło energii naturalnej dla komórek naszego organizmu, a w szczególności komórek nerwowych MÓZGU. Ew. dodatkowe informacje uzyskamy dzwoniąc do instytutu: IRL KRAKÓW, gdzie za wszelkie ustalenia i doprecyzowania opłata jest obowiązkowa, to wyłącznie słowo: dziękuję.

   POSUMOWANIE:
   Wszelkie zamienniki stabilizatorów glukozy oraz inne składniki uzupełniające nasze posiłki wybieramy z tabel wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

   Wskazujemy jednoznacznie na naukową wiedzę biologiczną, rozsądek oraz umiar. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany.

   Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

   PRODUKTY ZALECANE TO:
   Białka biologicznie prawidłowe, minimalna zawartość tłuszczu, węglowodany do 13% wzrostu (b. niski wzrost po spożyciu), oraz 0% toksyn.

   PRODUKTY DOZWOLONE TO:
   Białka prawidłowe biologicznie, nieduża zawartość tłuszczu, węglowodany do 26% wzrostu (bezpieczny antycukrzycowy wzrost), minimalna zawartość toksyn.

   PRODUKTY ZAKAZANE TO:
   Białka nieprawidłowe biologicznie, za dużo tłuszczu, węglowodany o wzroście 26,01%-74% wzrostu (wzrost duży i b. duży), oraz zbyt wiele toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

   CYTRYNA:
   Zastosowanie dużej ilości zasadotwórczego soku z cytryny/24h, do skutecznej neutralizacji kwasów trawiennych pustego żołądka celem wyeliminowania GŁODU, to kolejne fenomenalne w swej prostocie i oczywistości ustalenie w instytucie: IRL KRAKÓW.

   WAŻNE:
   CHLEB typu KR-IRL. Zamienniki to: CHLEB na OSTEOPOROZĘ, CHLEB na OTYŁOŚĆ, CHLEB na CUKRZYCĘ.
   Skrót; IŻ produktu. Pełna nazwa to: INDEKS ŻYWIENIOWY, tj IŻ produktu.

   KONKLUZJA finalna:
   Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

   R E F L E K S J A:
   INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
   IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

   ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
   Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
   Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. ***
   Rozdział nr R33 zawiera zestaw ćwiczeń na MIĘŚNIE OKOŁOKRĘGOSŁUPOWE, które w praktycznej indywidualnej realizacji, finalnie rozwiązują problem bólów kręgosłupa u człowieka oraz kształtują tzw. PŁASKI BRZUCH.
   Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
   ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

   INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie. Dr inż. Jarosław MICHAŁ, telefon: 12 359 70 15, telefon/fax: 12 358 77 30, Info: INSTYTUT IRL KRAKÓW, Pn.-Pt. 10:00-17:00

   ARTYKUŁ JEST OCZYWIŚCIE DO WOLNEGO WYKORZYSTANIA:
   Proszę tylko zauważyć, że treści w tym artykule stanowią identyfikację zjawisk, które są wyewoluowane przez przyrodę, i każdy może sobie prawdy te potwierdzić. Wartość stanowią wyniki badań laboratoryjnych, a nie puste ciągle powtarzane frazesy, nieprawdy biologiczne, czyli zwyczajnie pospolite kłamstwa. Chodzi też o to, że stale mówimy o rozszerzaniu się chorób tzw. plaga otyłości oraz plaga cukrzycy typu 2, jako o chorobach cywilizacyjnych.

   Dla nas tj. IRL KRAKÓW, określenie cywilizacja wiąże się z podawaniem ludziom wiedzy; prawdziwej i jasnej, oraz łatwej do potwierdzenia. Dopiero wtedy mówimy o cywilizacji, jako o pojęciu, bo samo słowo powtarzane wielokrotnie bez merytorycznych wyjaśnień nic nie uszczegóławia, a raczej utrudnia precyzyjną i logiczną ocenę prawd biologicznych.

   MOTTO:
   Mądrość człowieka polega na respektowaniu dokonań przyrody i nie zmienianiu jej zasad. Moją intencją jest przekazać tę wiedzę, ponieważ swoje własne życie realizujemy TU i TERAZ. Autorem przedstawionego artykułu jest; Dr inż. Jarosław MICHAŁ; konsultant INSTYTUTU IRL KRAKÓW.

   Powyższe treści dzięki uprzejmości autora, zamieścił/a: jw. ***
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   M. MONTIGNAC, był POLITOLOGIEM, nie CHIRURGIEM; jednak TAK !!

   Karolina HOLL, W-wa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 118 / 88

   MM.2.
   MOTTO: TRAGIFARSA dla otyłych, i NIELOGICZNIE MYŚLĄCYCH !!

   Podawanie tzw. Indeksu Glikemicznego w stosunku do ok. 30% produktów to zwyczajne błędy merytoryczne, nieprawdy biologiczne,...rozwiń całość

   MM.2.
   MOTTO: TRAGIFARSA dla otyłych, i NIELOGICZNIE MYŚLĄCYCH !!

   Podawanie tzw. Indeksu Glikemicznego w stosunku do ok. 30% produktów to zwyczajne błędy merytoryczne, nieprawdy biologiczne, lub raczej prostackie i bezczelne oszustwo wobec łaknących prawdziwej wiedzy otyłych Polaków.

   Ten oszukańczy proceder jest KPINĄ z inteligencji współczesnego człowieka !!
   Wobec POLAKÓW są to w NAJwyższym stopniu NIEuczciwi, NIKczemni propagatorzy KŁAMSTW, którzy będą postawieni przed SĄDEM.

   Ci propagatorzy tzw. IG najzwyczajniej przyczyniają się do wzrostu zachorowań na CUKRZYCĘ TYPU 2, również szerzenia się PLAGI OTYŁOŚCI, a nie wykonywali najprostszych nawet badań medycznych (elementarne analizy laboratoryjne) i rozpowszechniają pseudo reguły, które nijak nie odnoszą się do rzeczywistości wykreowanej na naszej planecie przez miliony lat; procesem o nazwie życie organizmów żywych. Gołym okiem widać, że Ci SPECJALIŚCI od IG, cynicznie i bezczelnie potwierdzają Nieprawdy BIOLOGICZNE, które sami głoszą OŚMIESZAJĄC się przy tym skutecznie.

   DOPIERO !! zaznajomienie się z tabelami produktów sklasyfikowanych w oparciu o wartości liczbowe jako tzw. Indeks Żywieniowy tj. IŻ produktu, stanowi spójne kompendium wiedzy dającej finale rozwiązania w zakresie zwalczania obu chorób.

   Tzw. Indeks glikemiczny, którym to Polacy są okłamywani, przez ten IG tyją i zaczynają mieć cukrzycę; cała prawda o tym fałszywym i błędnym przekazie została zdemaskowana w książce,
   pt. _______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
   Rozdział nr R46: 5 stron merytorycznego tekstu, oraz dużo przykładów.

   P. S. Naukowcy z IRL KRAKÓW, powinni przy każdej książce w całym Internecie (opinie, recenzje), w każdej księgarni w której są książki o IG wpisać komentarz pokazujący prawdy biologiczne, które zbadali, ale również powinni opisać przy każdej książce z IG, dlaczego Polacy tyją i zaczynają mieć cukrzycę, a powodem jest dostosowanie jadłospisu do tabel z tzw. Indeksem Glikemicznym, pełnych błędów merytorycznych i NIEPRAWD biologicznych.
   Wg tego IG to po czekoladzie 70% się CHUDNIE, a tłuszcz z żółtego sera i szynki wieprzowej organizm człowieka WYDALA zgodnie z tą bzdurną i nieprawdziwą teorią. Produkty o niskim IG (w tabelach masa błędów) z tłuszczem można spożywać bez ograniczeń. Pytanie zasadnicze: błazenada czy celowe i świadome OSZUSTWO ?!
   Ludzie którzy opracowali tabele IG nie mieli w ręku glukometru i nie czytali książek biologicznych ze szkoły podstawowej (biologia z 4 klasy).

   Przekaz JAKO OSZUKAŃCZY PROCEDER, o tzw. indeksie glikemicznym nadaje się, aby zgłosić sprawę do PROKURATURY i to natychmiast, a nie żeby Polacy tracili zdrowie.
   Musimy mieć świadomość Kto do nas o tym IG pisze; to ANONIMOWI oszczercy kryjący się za swoją PODŁOŚCIĄ.

   Każdy zatem, tak jak nasza wspaniała artystka Pani Urszula DUDZIAK w TV TVN poinformowała, powinien się zaznajomić z tabelami tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu; oraz upiec sobie CHLEB typu KR-IRL, o którym Ona mówiła: OBYWATEL ŚWIATA, co oczywiste przecież.

   R E F L E K S J A:
   INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
   IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

   Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
   Książka; pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
   Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
   Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
   ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KRĘGOSŁUP. Ćwiczenia eliminujące BÓL.

   Pamela TUBB, Rzeszów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 111 / 115

   BH.46.
   MOTTO: KAŻDY z nas, jeśli boli go KRĘGOSŁUP, to myśli zaraz o lekach tzw. przeciwbólowych.

   Nic bardziej mylnego. Należy zwyczajnie ćwiczyć mięśnie utrzymujące kręgosłup w prawidłowym...rozwiń całość

   BH.46.
   MOTTO: KAŻDY z nas, jeśli boli go KRĘGOSŁUP, to myśli zaraz o lekach tzw. przeciwbólowych.

   Nic bardziej mylnego. Należy zwyczajnie ćwiczyć mięśnie utrzymujące kręgosłup w prawidłowym pionie tzw. MIĘŚNIE OKOŁO KRĘGOSŁUPOWE, a problem oddalamy. ĆWICZENIA, takie jeśli wykonujemy 15-20 minut, we własnym łóżku, 1 x w tygodniu, to wyniki tych ćwiczeń nas zaskakują, ponieważ mamy lepszą kondycję i większą ogólną sprawność całego organizmu DUŻO większą. Eliminujemy też; ZAPARCIA jednocześnie uzyskując NA STAŁE tzw. klasyczny PŁASKI BRZUCH.

   Należy tylko przeczytać i zrealizować samemu opisy, pod zdjęciami ćwiczącego modela. Rozdział Nr 33 w książce; pt_______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.

   Dobrze jest też w trakcie ćwiczeń dociążyć się obciążnikami, lecz tylko takimi o ciężarze 500 gram. Mężczyznom poprawią się torsy, a dziewczynom talie. A więc ćwiczenia czas zacząć !! Ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

   Tabele produktów wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO; pomogą nam we właściwej ocenie, przy realnym doborze pokarmów dla nas biologicznie prawidłowych. Tabele te, opracowali naukowcy z instytutu o nazwie; INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszard Lorenca w Krakowie.

   CHLEB typu KR-IRL:
   Stanowi aktualnie o silnym; układzie immunologicznym, organizmu człowieka. Dostarcza ogrom energii eliminującej głód dlatego; iż GLUKOZA naturalna w nim zawarta, stabilizuje poziom cukru we krwi, na ok. 4-5 godzin !! tzw. NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu. Złe to, WYSOKIE węglowodany, tj. od 26,01% wzrostu. Podnoszą poziom cukru po spożyciu zbyt wysoko stymulując otyłość, również cukrzycę typu 2.
   To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

   KONKLUZJA finalna:
   Ilość żywności należy BEZWZGLĘDNIE dostosować do trybu życia, czyli ZAPOTRZEBOWANIA energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków ENERGII u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

   R E F L E K S J A:
   INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
   IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

   Zobacz też; GLUKOZA naturalna, wg: IRL KRAKÓW.
   Książka; pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
   Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
   Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
   ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama