21 dni w roku choruje pracownik w woj. śląskim

  21 dni w roku choruje pracownik w woj. śląskim

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Antybiotyk, syrop, lek przeciwgorączkowy i głowa, którą najlepiej odstawić na półkę, bo boli, że trudno wytrzymać - to niejedyne cechy wspólne wielu chorób. Teraz do tej listy trzeba dopisać... inspektora ZUS, który sprawdzi, czy chory aby nie symuluje, wyłudzając zasiłek.
  A jest co sprawdzać, bo w województwie śląskim mieszkają najbardziej chorowici pracownicy w Polsce! Statystycznie, każda z osób czynnych zawodowo, choruje u nas 21 dni w roku. To niemal dodatkowy miesiąc poza urlopem! Dla porównania w Podlaskiem chorują o połowę mniej. W skali kraju padł w 2009 r. kolejny rekord liczby dni absencyjnych w pracy. Przekroczona została bariera 200 milionów.

  - Z naszych najnowszych danych wynika, że co dziesiąte zwolnienie jest nieuzasadnione. Pracownik traktuje L4 jako przedłużenie urlopu albo dodatkowe dni wolne, choć jest zdolny do pracy - mówi rzecznik ZUS, Przemysław Przybylski.

  Po ostatniej kontroli, która objęła 154,1 tys. zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu br., ZUS obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 76,05 mln zł.

  Ale ZUS kontroluje tylko długotrwałe zwolnienia. Tymczasem najczęściej wypisywane jest L4 do 7 dni, za które płaci pracodawca. Ile z nich jest symulowanych - nie wiadomo.

  Portal praca.pl przeprowadził ankietę, z której wynika, że co drugi polski pracownik korzysta z nieuzasadnionego zwolnienia lekarskiego (lub nie widzi nic złego w takim korzystaniu). Zaledwie więc połowa ankietowanych zdecydowanie zadeklarowała, że jest to oszustwo i nie wolno tego robić. To oznacza, że w naszym regionie ponad 700 tys. osób mogło skorzystać z L4, choć nie miało takiego prawa. Co gorsza, lekarze, którzy z premedytacją dają zdrowym zwolnienia, nie muszą martwić się o konsekwencje. W ubiegłym roku zaledwie 8 lekarzy w kraju zostało za to ukaranych. Stracili prawo wypisywania L4.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama