Urzędy nie zawsze przyjazne dla przedsiębiorców

  Urzędy nie zawsze przyjazne dla przedsiębiorców

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na trójkę i to nie najmocniejszą ocenili śląscy przedsiębiorcy urzędników gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
  Narzekali na przewlekłość wydawania decyzji, brak planów zagospodarowania przestrzennego i niechęć do wspierania przedsiębiorczości. Nieco lepiej oceniono ochronę konsumentów, strategie rozwoju i sposób wydawania pozwoleń na sprzedaż alkoholu.Na słabą trójkę ocenili nasi przedsiębiorcy współpracę z urzędnikami

  - Osobiście wystawiłbym urzędnikom jedynkę. Prowadzę działalność gospodarczą od kilkunastu lat i nie zauważam zmian na lepsze - mówi Wiesław Szostak, biznesmen z Zabrza. I wylicza konkrety: - By młody człowiek wynajął od gminy lokal, musi wystawić weksel podpisany przez dwóch żyrantów i opiewający na równowartość rocznego czynszu.
  Musi też już prowadzić działalność gospodarczą. Wtedy jednak nie może skorzystać z 20 tysięcy zł z pomocy z opieki społecznej na rozkręcenie firmy. Nie dostanie tej pomocy także wtedy, gdy nie ma lokalu. I kółko się zamyka - irytuje się Szostak.

  Andrzej Wach, przedsiębiorca z Jaworzna takich złych doświadczeń z urzędnikami nie ma: - Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak się z ludźmi rozmawia. Czasami trzeba być stanowczym, czasami się uśmiechnąć. Zawsze trzeba być za to uprzejmym i konkretnym - podkreśla Wach.

  Autor badań dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, zachęca urzędników, by wyciągnęli z raportu wnioski: - Może warto skontaktować się z Regionalną Izbą Gospodarczą, dla której raport przygotowaliśmy i podyskutować z przedsiębiorcami o ich spostrzeżeniach i bolączkach. Stu przedsiębiorców, którzy odpowiedzieli na nasze ankiety, najgorzej oceniło czas i jakość wydawanych przez urzędy decyzji - podkreśla dr Bąk.

  Współpracę z urzędami gminnymi, starostwami i urzędem wojewódzkim oceniano po raz pierwszy. Następne zostanie przeprowadzone w październiku. Będzie wtedy okazja do porównań i głębszej analizy. Póki co wyniki nie zachwycają. Naukowcy podobne badania jak w naszym regionie przeprowadzili także w województwach podlaskim, pomorskim i łódzkim. Z analizy porównawczej wynika, że przedsiębiorcy najlepiej ocenili u nas władze wojewódzkie oraz to, że najgorzej wypadamy w zakresie jakości decyzji administracyjnych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama