Ważne
  Katowice: Wstępne wyniki kontroli wojewody na zalanych...

  Katowice: Wstępne wyniki kontroli wojewody na zalanych terenach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Znamy wstępne wyniki doraźnej kontroli, jaką przeprowadzili pracownicy Wydziału Kontroli i Audytu oraz Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w gminach Czechowice-Dziedzice i Bieruń w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi 2010 r. ( w wysokości od 20 tys. zł do 100 tys. zł) na odbudowę lub remont domów.
  Z przeprowadzonej kontroli wynika, że gminy nie radzą sobie z szybką wypłatą tych zasiłków. Często naruszają też przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego (KPA) - zasiłki są wypłacane po terminie, nie powiadamia się stron o wydłużeniu terminu postępowania. Przyjęty przez gminy tryb przyjmowania i realizacji wniosków wydłużał możliwość niezwłocznego wydania decyzji administracyjnej przez MOPS, gdyż zakładał przeprowadzenie wywiadu środowiskowego dopiero po uzyskaniu operatu szacunkowego, natomiast przepisy prawa dopuszczały możliwość przeprowadzenia wywiadów środowiskowych we wcześniejszym terminie.


  Dokumenty pokontrolne zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod koniec bieżącego tygodnia. Teraz publikujemy najważniejsze ustalenia.

  Wojewoda śląski przekazał gminie Czechowice-Dziedzice dotację w wysokości blisko 2,5 mln złotych, z czego do zakończenia kontroli (3 sierpnia 2010 r.) nie wypłacono wnioskodawcom żadnej kwoty zasiłku pieniężnego. Dopiero 5 sierpnia ruszyły pierwsze wypłaty, poszkodowanym wypłacono blisko 675 tys. złotych, co stanowi 27, 23 proc. otrzymanych od wojewody środków. Łączna kwota otrzymanych od wojewody przez gminę Bieruń dotacji wyniosła ponad 8,8 mln złotych, z czego do zakończenia kontroli w dniu 4 sierpnia br. została wypłacona tylko kwota ponad 956 tys. zł, co stanowi zaledwie 10,81 proc. kwoty otrzymanych od wojewody środków.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama